وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 47 پروژه حوزه سلامت بوشهر:

در جامعه غم زدایی و نشاط افزایی کنیم

 

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم گسترش بخش های روان و سوختگی در استان بوشهر، گفت: یکی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت، راه اندازی بخش های روان و سوختگی در استانهایی است که فاقد این بخش های بیمارستانی هستند.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 47 پروژه بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر که در کلینیک تخصصی حاجیانی شهرستان دشتی برگزار شد، اظهار داشت: باید اقداماتی انجام دهیم که مردم دچار روان پریشی نشوند. یکی از اقداماتی که سه دهه پیش در وزارت بهداشت انجام دادیم، ادغام مراقبت های سلامت روان در شبکه بهداشت و درمان بود. وی تصریح کرد: باید به کمک رسانه ها و صدا و سیما در جامعه غم زدایی و نشاط افزایی کنیم البته اولین رسالت رسانه ها، ایجاد امید و پرهیز از دل مردگی و یاس در بین مردمی است که فشارهای زیادی را تحمل می کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف، خاطرنشان کرد: دستاوردهای نظام سلامت بعد از انقلاب اسلامی، چشمگیرترین نوع دستاوردهای پس از انقلاب اسلامی است که این دستاوردها حاصل زحمات و تلاش های همکاران ما در وزارت بهداشت است.

دکتر نمکی به سابقه مسئولیت خود در وزارت بهداشت در سه دهه پیش اشاره کرد و افزود: به عنوان یکی از سربازان نظام سلامت باید بگویم در حوزه سلامت آنچه داشتیم و حالا داریم، قابل مقایسه نیست و اقدامات حوزه سلامت، یک انقلاب بعد از انقلاب اسلامی است.

وی به بیان تفاوت های برخی شاخص های حوزه سلامت در اوایل دوره انقلاب با امروز پرداخت و گفت: سال 57 پوشش واکسیناسیون در کشور 30 درصد بود که امروز به 100 درصد رسیده است. آن زمان حدود 1050 واحد ارائه خدمات بهداشتی در کشور وجود داشت که امروز به 18 هزار مرکز افزایش یافته است.

وزیر بهداشت اضافه کرد: سال 57 از هر هزار تولد زنده، 120 نوزاد به یکسالگی و 174 کودک به پنج سالگی نمی رسیدند اما امروز این شاخص ها به یک دهم کاهش یافته است.

اوایل انقلاب 7 دانشکده پزشکی، 600 دانشجوی پزشکی و 14700 پزشک که عمدتا خارجی بودند در کشور وجود داشت اما امروز تعداد دانشکده های پزشکی به بیش از 82 دانشکده، دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های دولتی به 6100 دانشجو و تعداد پزشکان به 140 هزار پزشک افزایش یافته است.

دکتر نمکی با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از اولویت های اصلی دولت دکتر روحانی مطرح و اجرا شد، گفت: در این طرح به دنبال توسعه زیرساخت ها، افزایش دسترسی مردم به خدمات، کاهش پرداخت هزینه های کمرشکن سلامت، ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر برخوردار، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و گسترش پوشش بیمه بوده و هستیم و خوشبختانه ایران به یکی از کشورهای برتر منطقه در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: سال آینده با کمک خدا و همراهی مردم و سازمانهای مردم نهاد تلاش می کنیم که به پیشگیری از بیماری های غیرواگیر مانند سرطان، دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی و همچنین حوادث جاده ای توجه ویژه کنیم چراکه این بیماری ها، تهدید جدی نظام سلامت هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به راه اندازی بسیج همگانی برای مبارزه با فشار خون در سال آینده با مشارکت مردم و سازمانهای مردم نهاد، خاطرنشان کرد: از هر 100 بیمار، 40 نفر از بیماری فشار خون خود خبر ندارند و متاسفانه زمانی متوجه بیماری خود می شوند که باید در بخش های مراقبت های ویژه بستری شوند بنابراین کمک به پیشگیری و کنترل فشار خون که قاتل خاموش است، کمک به نظام سلامت و خود مردم است.

دکتر نمکی ضمن تاکید بر استمرار طرح تحول نظام سلامت در سال آینده، یادآور شد: یکی از اقداماتی که مورد توجه وزارت بهداشت قرار دارد، ایجاد پانسیون برای پزشکان در مناطق محروم و کمتر برخوردار جهت ماندگاری بیشتر آنها در این مناطق است.

وی در پایان اظهار داشت: در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی علیرغم تحریم های ظالمانه، به نوعی چاره اندیشی و برنامه ریزی کرده ایم که سال آینده پدیده ای تحت عنوان کمبود دارو و تجهیزات پزشکی وجود نداشته باشد و مردم بتوانند از این خدمات، بهره مند شوند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٧ - ١٩:٣٦ / شماره خبر: ١٨٨١٧٨ / تعداد نمايش: 509

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج