وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت در مشهد عنوان کرد:

ضرورت برنامه ریزی مناسب برای افزایش مشارکت خیرین در حوزه سلامت

دکتر حریرچی گفت: باید با برنامه ریزی مناسب، مشارکت خیرین را با هدفگیری بهره مندی محرومین و فقرا گسترش دهیم.

 

به گزارش وبدا؛ دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت در مراسم افتتاح بخشهای جدید بیمارستان تخصصی جراحی عروق علوی در مشهد، با اشاره به اینکه نظام های سلامت دنیا 4 هدف مهم را دنبال می کنند، گفت: هدف نخست، ارتقای سلامت و اصلی ترین آن است، دوم محافظت مالی از مردم که به دلیل هزینه های بهداشتی درمانی فقیر نشوند، سوم کسب رضایت مردم و در نهایت کارآیی است که با پول کمتر محصول سلامت بیشتری بدست آوریم.

 

وی در ادامه افزود: فقر ناشی از بیماری معمولا در سیکل معیوبی می افتد چرا که هم هزینه ها بالاست هم توان فرد به دلیل بیماری پایین است که بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالانه یکصد میلیون نفر زیر خط فقر می روند همچنین نیمی از مردم جهان، خدمات بهداشتی درمانی ناقص دریافت می کنند.

 

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: در حال حاضر حدود 35 درصد از هزینه های درمانی در کشورمان از جیب مردم پرداخت می شود که این رقم پیش از اجرای طرح تحول نظام سلامت در ایران 56 درصد بود و این در حالی است که متوسط پرداختی هزینه درمانی از جیب مردم در دنیا 18 درصد است.

 

وی با اشاره به این که فقر ناشی از بیماری بدترین نوع فقر است اضافه کرد: قبل از اجرای طرح تحول سلامت، سالانه حدود 670 هزار نفر از جمعیت کشورمان به علت هزینه های درمانی به زیر خط فقر می رفتند که این رقم هم اکنون به 420 هزار نفر کاهش یافته است.

 

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پرداختی از جیب مردم بدترین نوع تامین منابع در نظام پولی سلامت است اما در دنیا هیچ دولتی هم نمی تواند همه هزینه های بهداشتی و درمانی را به تنهایی پرداخت کند لذا کمک خیرین در این زمینه نقش به سزایی دارد.

 

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: در برخی از ایالت های آمریکا 70 درصد از بیمارستانها خیریه است ولی در کشورمان با وجود اقدامات انجام شده این رقم هم اکنون سه درصد است. 

 

وی با قدردانی از تلاش و فعالیتهای خیران حوزه بهداشت و درمان اضافه کرد: چالشی که وجود دارد این است که تعرفه هزینه های درمانی در بیشتر بیمارستانهای خیریه کشورمان سه برابر تعرفه دولتی است و در نتیجه فقرا نمی توانند از خدمات این مراکز استفاده کنند که در این خصوص باید چاره اندیشی شود.

 

وی افزود: همچنین باید با برنامه ریزی مناسب، مشارکت خیرین را با هدفگیری بهره مندی محرومین و فقرا گسترش دهیم که همگام با دانش و توان مدیریتی همکارانمان بتوانیم خدمات مطلوبی که در شان مردم شریف کشورمان است، را ارائه دهیم.

 

گفتنی است امروز در این مراسم بخشهای جدید بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروق علوی شامل بخشهای آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، مراقبتهای ویژه دو و تختهای ممتاز  در مشهد افتتاح شد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٧:١٦ / شماره خبر: ١٨٩٢٤٠ / تعداد نمايش: 414

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج