وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون كل وزارت بهداشت در همايش ملي سفيران سلامت دانش آموزي عنوان كرد:

فعاليت دو ميليون سفير سلامت دانش آموزي در سراسر كشور


معاون كل وزارت بهداشت گفت: سلامت آینده و نسل بعدی کشور با رفتارهای دوران نوجوانی شکل می‌ گیرد. عمده رفتارهای مربوط به سلامتی نیز در دوران دانش آموزی و نوجوانی شکل می‌ گیرند و بسیاری از رفتارهای پرخطر در همین سن ایجاد می‌ شوند.


به گزارش وبدا، ايرج حريرچي در دومين روز از هفته سلامت با شعار "آموزش، ركن سلامت"، در همايش ملي سفيران سلامت دانش آموزي كه در سالن فاطمه الزهرا (س) شهر ري و با حضور سفيران سلامت دانش آموزي برگزار شد، اظهار كرد: در حال حاضر، دو ميليون نفر سفير سلامت در سراسر كشور داريم كه ١٦ درصد جمعيت دانش آموزي را تشكيل می دهند، يعني به ازاي هر ١٠ دانش آموز، يك سفير سلامت وجود دارد. اين سفيران سلامت، نقش بسيار كليدي در ارتقاي سلامت خود، همكلاسان و خانواده شان دارند.

وي افزود: طبق مستندات علمی می‌دانیم که سلامت آینده و نسل بعدی کشور با رفتارهای دوران نوجوانی شکل می‌گیرد. عمده رفتارهای مربوط به سلامتی نیز در دوران دانش آموزی و نوجوانی شکل می‌گیرند و بسیاری از رفتارهای پرخطر در همین سن ایجاد می‌ شوند؛ یعنی رفتارهایی که منجر به چاقی، کم تحرکی، مصرف غذای ناسالم، تمایل به مصرف دخانیات یا مواد مخدر و یا تمایل به رفتارهای پرخطر جنسی هستند و می‌توانند از همین دوران شکل گیرند.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه از هر ۱۰ نوجوان و دانش آموز ما ٨ نفر، روزانه کمتر از نیم ساعت فعالیت ورزشی دارند، افزود: این در حالی است که توصیه ما برای هر نفر این است که روزانه یک ساعت فعالیت ورزشی داشته باشد.

وي عنوان كرد: متاسفانه ۲۵ درصد دانش آموزان ما یعنی از هر چهار نفر، یک دانش آموز چربی خون بالا دارد. همچنین از هر ۱۰ نوجوان ما یک نفر چاق است، یک نفر اضافه وزن دارد و دو نفر چاقی شکمی دارند.

دكتر حریرچی با بیان اینکه هنوز در کشور ما ۲۵ درصد از دانش آموزان‌، یعنی از هر چهار دانش آموز یک نفر به طور مرتب و روزانه مسواک نمی‌ زند، گفت: از هر چهار دانش آموز یک نفر، روزانه میان وعده ناسالم مصرف می‌کند. بنابراین ما باید دست به دست هم دهیم تا بتوانیم این رفتارها را به سمت رفتار سلامت سوق داده و تبدیل به عادت کنیم. چشم امیدمان در این زمینه به دانش آموزان، معلمین و مسئولان مرتبط است.

وي تاکید کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد مرگ و میرها در کشور به دلیل بیماری‌ های غیر واگیر اتفاق می افتد. بنابراین باید در این حوزه اقدام اساسی انجام دهیم. در حال حاضر ۳۲ درصد بالغین در کشور یک علامت روانپزشکی دارند که نیاز به مداخله دارد. حال اگر در این حوزه‌ها برنامه‌ریزی کنیم و دانش آموزان را به نشاط ورزشی و رفتارهای سلامت محور عادت دهیم، می‌توانیم در آینده بسیاری از مشکلاتی را که ناشی از غفلت گذشته بوده را کم کنیم.

معاون كل وزارت بهداشت در پايان با بیان اینکه در حال حاضر در بالغین بالای ۴۰ سال کشور شاخص دندان‌های پوسیده، کشیده شده و پر شده ۱۲ عدد است، تاكيد كرد: چنین شاخصی بسیار نامطلوب است و این موضوع ناشی از عدم آموزش ‌های بهداشتی در زمينه دهان و دندان در گذشته بوده است. امیدوارم با توجه به اقدامات پيشگيرانه اي كه آغاز شده، در آینده شاهد كاهش بسیاری از این مشکلات باشيم./٢٠٧

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٢:٤٢ / شماره خبر: ١٨٩٢٥٦ / تعداد نمايش: 390

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج