وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

همزمان با هفته سلامت، مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اعلام کرد:

طرح تحول سلامت نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با هفته سلامت امسال (اول تا هفتم اردیبهشت ماه)، طرح تحول سلامت را نقطه عطفی در ارائه خدمات سلامت روان در نظام مراقبت های اولیه بهداشتی اعلام کرد.

به گزارش وبدا، دکتر احمد حاجبی گفت: در هفته سلامت سال 98 که از اول تا هفتم اردیبهشت با شعار «مراقبت های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» برگزار می شود، روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت با عنوان «مراقبت های اولیه بهداشتی و سلامت روان» تعیین شده است.

وی افزود: خدمات سلامت روان، 30 سال پیش در شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی ادغام شد و در سال 1369 سلامت روان به عنوان جزء نهم خدمات بهداشتی اولیه در نظر گرفته شد.

 

دکتر حاجبی با بیان اینکه در ابتدا خدمات براساس شرح وظایفی که برای بهورزان طراحی شد شامل چهار وظیفه اصلی تحت عنوان شناسایی، ارجاع، آموزش و پیگیری در حوزه سلامت روان، در نظر گرفته شد، افزود: به طور عمده تمرکز بر روی پنج گروه از اختلالات بود؛ اختلالات رواني خفيف، شدید، صرع، عقب ماندگی ذهنی و سایر اختلالات (عمدتا مشکلات دوران کودکی).

وی ادامه داد: ارزیابی اثربخشی ادغام این خدمات در سال های پس از ادغام نشان داد که ساده کردن خدمات تخصصی و تفویض این وظایف به نیروهای غیر تخصصی از قبیل بهورز با موفقیت و اثربخشی همراه بود ولی با گذشت زمان و به ویژه از اوایل دهه 80 به دلیل تغییر نیاز جامعه و از طرفی تغییر شکل مشکلاتی که نظام سلامت با آنها روبرو بود از قبیل آسیب های اجتماعی، نظام سلامت را به این واداشت که خدمات نوینی جهت ارائه به عموم جامعه طراحی کند.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در همین سال ها رویکردهای پیشگیری اولیه در دستور کار حوزه سلامت روان قرار گرفت، به گونه ای که آموزش های مهارت های زندگی و مهارت های فرزندپروری که به نوعی در راستای ارتقای سلامت روان و پیشگیری اولیه از مشکلات موثر خواهند بود، به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: این رویکرد، یعنی فراهم کردن خدمات نوین در حوزه سلامت روان با توجه به تغییر نیاز جامعه تداوم پیدا کرد و حوزه سلامت روان در سال های دهه 80 تلاش کرد که علاوه بر افزایش پوشش کمی، ارتقای کیفی این دسته از خدمات را به مرحله اجرا درآورد.

دکتر حاجبی افزود: نکته ای که در این سال ها همواره در خدمات رسانی حوزه سلامت روان مشهود بود، بکارگیری افرادی با تحصیلات مرتبط در این حوزه و آمادگی بيشتر برای ارائه خدمات تخصصى تر بود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت بیان داشت: در واقع این نیاز احساس می شد که حضور افرادی با تحصیلات در حوزه روانشناسی بالینی و بکارگیری آنها تحت عنوان کارشناس سلامت روان به نیازی مبرم تبدیل شده است؛ چراکه ارائه خدمات تخصصی در حوزه سلامت روان با رویکرد پیشگیری اولیه می تواند به عنوان یک راهبرد در کاهش بار بیماری ها و مشکلات حوزه سلامت روان تاثیرگذار باشد.

دکتر حاجبی خاطرنشان کرد: می توان ار طرح تحول سلامت به عنوان نقطه عطفی در بکارگیری این گروه از کارشناسان یاد کرد. به دنبال حمایت یابی و توجیه نیاز به جذب این گروه از کارشناسان، وزیر و معاون وقت بهداشت با بکارگیری کارشناسان سلامت روان موافقت کرده و این امر منجر به جذب بیش از 1700 روانشناس تاکنون در نظام ارائه خدمات بهداشتی شده است.

وی تصریح کرد: عمده ترین وظیفه این کارشناسان تلاش برای ارتقای سطح سلامت روان جامعه و پیشگیری اولیه از بروز اختلالات روانپزشکی است.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت افزود: در حال حاضر، این کارشناسان در حوزه آموزش های روانشناختی، آموزش مهارت های فرزندپروری، آموزش مهارت های زندگی، مداخلات روانشناختی در حوزه مصرف مواد، حمایت های روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا، پیشگیری از خودکشی و سایر موارد فعالیت می کنند. 

دکتر حاجبی در پایان اعلام کرد: خوشبختانه نتایج ارزیابی های اولیه نشان دهنده خدمات در گروه های هدف و رضایتمندی گیرندگان خدمات پوشش قابل قبولی داشته است./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٤:٤٣ / شماره خبر: ١٨٩٣٥١ / تعداد نمايش: 980

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج