وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برگزاری نشست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با موضوع کنترل فشارخون

نشست امروز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بررسی موضوعات مختلف از جمله کنترل فشارخون و اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور برگزار شد.

به گزارش وبدا، دکتر حسینعلی شهریاری در این نشست از پرفشاری خون به عنوان یکی از مهمترین دلایل بیماری های قلبی و عروقی و سکته های مغزی و قلبی اشاره و از وزارت بهداشت در اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون تقدیر و تشکر کرد.

وی افزود: تخمین زده می شود که در کشور ما بیش از 15 میلیون نفر مبتلا به فشارخون بالا هستند و میزان ابتلا به این بیماری بین زنان و مردان حدود 20 تا 21 درصد است و حدود 40 تا 60 درصد از مردم، از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وزارت بهداشت برنامه هایی برای پیشگیری و کنترل فشارخون بالا، دیابت و سایر بیماری ها دارد و قصد دارد مردم را از بیماری های خود آگاه کند تا تحت درمان قرار گیرند و به همین دلیل با کاهش مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا، دیابت، سکته های مغزی و قلبی و بیماری های قلبی و عروقی، میزان امید به زندگی در کشور افزایش پیدا می کند.

بهداشت و پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری، اولویت دارد

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت بهداشت نباید درمان محور باشد بلکه باید سلامت محور باشد، افزود: در سلامت محوری، بهداشت و پیشگیری بر درمان و درمان سرپایی بر درمان بستری، اولویت دارد. دغدغه ما در بسیاری از نقاط کشور، تخت بیمارستانی نیست اما توزیع تخت های بیمارستانی در مناطق مختلف، عادلانه نیست و در برخی مناطق، اشغال تخت های بیمارستانی 15 تا 20 درصد است.

در ادامه این نشست دکتر امینی فرد نائب رییس، دکتر عابدی سخنگو، دکتر بشیر خالقی، دکتر احمد حمزه، دکتر بهروز بنیادی فر، دکتر یعقوب شیویاری، دکتر جمالی سوسفی و دکتر هایون یوسفی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز ضمن تشکر از اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور و بیان اهمیت این بیماری، بر ضرورت ادامه پیگیری درمان بیماران جدید مبتلا به فشارخون در کشور تاکید کردند./206

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٧:٠٧ / شماره خبر: ١٩٠٥٩٣ / تعداد نمايش: 451

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج