وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد:

تمرکز بر روی آموزش، آگاهی و اطلاع رسانی در «بسیج ملی کنترل فشار خون»


معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد: در نیمه اول مدت زمان اجرای «بسیج ملی کنترل فشار خون» تمرکز بر روی آموزش، آگاهی و اطلاع رسانی است.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مهدوی با بیان این مطلب گفت: این بسیج ملی از 27 اردیبهشت تا 15 تیرماه برگزار می شود و به دلیل تقارن آن با ماه مبارک رمضان و اینکه فشار خون افراد در این ماه به دلیل روزه داری کمتر از میزان واقعی نشان داده می شود، در این طرح تا 17 خردادماه تمرکز بیشتر بر روی آموزش، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به مردم و ارائه دهندگان خدمت خواهد بود و سپس از عید فطر، اندازه گیری های فشار خون در ایستگاه های ثابت و سیار و همچنین مراکز و پایگاه های سلامت معاونت بهداشت انجام می شود.

وی اظهار داشت: در سامانه یکپارچه بهداشت "سیب" نیز یک خدمت به صورت ویژه طراحی شده است که مطابق آن هر فرد بالای 30 سال که به مراکز بهداشتی برای دریافت خدمت مراجعه کند فشار خونش اندازه گیری خواهد شد.

دکتر مهدوی بیان کرد: علاوه بر این، یک سامانه نیز برای خوداظهاری افراد به آدرس salamat.gov.ir  طراحی شده است.

معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: مشارکت دستگاه ها در این طرح بسیار مهم است. تاکنون تجربه مشارکت سازمان ها و نهادها در بسیج ها و کمپین ها را داشته ایم ولی این بار برنامه به صورت الکترونیک انجام می شود. داده ها در یک سامانه ثبت می شوند و این مزیت را دارد که مشارکت هر نهادی که ایستگاه و پرسشگر داشته باشد به نام خود آن نهاد در سامانه ما ثبت می شود و بر این اساس بعد از طرح می توانیم میزان مشارکت هر نهادی را مشخص کنیم.

وی خاطرنشان کرد: انجام کار گروهی و تیمی و ارتقای آگاهی مردم درباره فشار خون دو هدف عمده این بسیج ملی است. زیرا حداقل 40 درصد افرادی که فشار خون دارند از وجود این بیماری در خود بی خبرند و از بین افرادی هم که خبر دارند تقریبا نیمی از آنان کنترل درستی بر روی فشار خون خود ندارند.

دکتر مهدوی تصریح کرد: بعد از اتمام زمان طرح نیز از طریق شماره تلفن همراه و کدملی افراد، پیگیر درمان افرادی که نیاز به مراقبت دارند و در طول «بسیج ملی کنترل فشار خون» شناسایی شده اند خواهیم بود.

وی در پایان بیان کرد: درمان نیز از اصلاح الگوی غذایی افراد شروع می شود تا درمان دارویی و الزاما همه افراد در این طرح دارو دریافت نخواهند کرد./216/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١١:٠١ / شماره خبر: ١٩٠٦٣٢ / تعداد نمايش: 466

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج