وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ژنو:

پوشش بیش از 90 درصدی مراقبتهای اولیه بهداشتی در مناطق روستایی ایرانوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به منظور تکمیل تلاش های ما برای دستیابی به اهداف پوشش همگانی سلامت، متعهد به ایجاد پرونده الکترونیک برای تمام خانواده ها، گسترش پزشکی خانواده به عنوان یک راهبرد برای ارائه خدمات، تقویت سیستم ارجاع و مشارکت بخش خصوصی و دولتی، حفظ هزینه های سلامت و کاهش هزینه های سلامت از جیب مردم هستیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی، در سفر به ژنو، با حضور در نشست جانبی مراقبت های اولیه بهداشتی، تحت عنوان " کاربری مراقبت های اولیه بهداشتی و حرکت به سمت سلامت برای همگان" که در حاشیه هفتاد و دومین نشست مجمع جهانی سلامت برگزار شد، اظهار کرد: در آغاز، از دولت چین و حامیان دیگر، برای برگزاری این نشست جانبی مهم قدردانی می کنم. ما همه متعهد به بیانیه آستانه درباره مراقبت های اولیه بهداشتی هستیم. جمهوری اسلامی ایران شدیدا بر این باور است که تقویت سیستم های بهداشت (HSS) عادلانه ترین، موثرترین و پایدارترین ابزار برای دستیابی به اهداف سه گانه سیزدهمین برنامه عمومی کار سازمان جهانی بهداشت است.
 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنان خود در این نشست بین المللی، تصریح کرد: در طول بیش از سه دهه، ایران خدمات پایه بهداشتی را برای مردم به ویژه مناطق روستایی و بخش های فقیر جامعه با تاسیس حدود  17 هزار خانه بهداشت با کمک بهداشت کاران جامعه (بهورزان)  تقریبا 100 درصد از جمعیت روستایی را تحت پوشش قرار داده است. در نتیجه اتخاذ این رویکرد، میزان امید به زندگی افزایش یافته و میزان مرگ و میر مادران و نوزادان به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنان خود، درخصوص ارائه مراقبت های اولیه بهداشتی در ایران طی سه دهه گذشته، خاطرنشان کرد: آن زمان، مراقبت های اولیه بهداشتی از طریق 100 هزار بانوی داوطلب در حوزه سلامت که در زمینه ایجاد آگاهی عمومی و فرآیند پیگیری آموزش دیده بودند و یک جمعیت مشخص در نزدیک ترین مراکز بهداشتی را تحت پوشش خود قرار داده بودند، فعال شد.

وزیر بهداشت افزود: اخیرا تجربه ما در زمینه مراقبت های اولیه بهداشتی در مناطق روستایی به مناطق شهری با پوششی بیش از 90 درصد بسط داده شده است. به منظور تکمیل تلاش های ما برای دستیابی به اهداف پوشش همگانی سلامت، متعهد به ایجاد پرونده الکترونیک برای تمام خانواده ها، گسترش پزشک خانواده به عنوان یک راهبرد برای ارائه خدمات، تقویت سیستم ارجاع و مشارکت بخش خصوصی و دولتی، حفظ هزینه های سلامت و کاهش هزینه های سلامت از جیب مردم هستیم.

دکتر نمکی در پایان تاکید کرد: به منظور دستیابی به تعهدات ما در زمینه بیانیه آستانه، پیشنهاد می کنیم که بودجه های موجود در سازمان ملل متحد، شرکای ملی و جهانی باید به سمت تقویت سیستم مراقبت بهداشتی هدایت شود. همچنین، ما باید به طور فعال در همکاری جنوب-جنوب مشارکت کنیم./207

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٦:٣٠ / شماره خبر: ١٩٠٦٥٧ / تعداد نمايش: 482

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج