وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد:

تدوین پروتکل درمانی خدمات تخصصی سطوح 2 و 3 برای بیماران شناسایی شده در بسیج ملی کنترل فشار خون

 
 
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه پویش بسیج ملی کنترل فشار خون با هدف آگاهی مردم و شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا در کشور آغاز شده است، گفت: دستورالعمل اجرایی این پویش به تمامی دانشگاه ها ابلاغ شده و مرحله‌ اجرایی آن نیز از 17 خرداد ماه سال جاری آغاز می‌شود. 
 
به گزارش وبدا، دکتر جان بابایی در این خصوص افزود: تمامی مراکز درمانی دولتی، خصوصی و نیز کلینیک های ویژه دولتی کشور برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند و تاکنون بیش از ۹۰۰ مرکز برای ارائه خدمات تخصصی تر در سطوح ۲ و ۳ به بیماران شناسایی شده  اعلام آمادگی کرده اند. این مراکز به صورت دائمی پذیرنده بیماران مبتلا به فشار خون بالا و در سطوح تخصصی 2 و 3 خواهند بود.
 
وی ادامه داد: اجرای طرح در مطب ها، با صلاحدید سازمان نظام پزشکی انجام می شود.
 
معاون درمان وزارت بهداشت تایید کرد: پروتکل درمانی خدمات تخصصی سطوح 2 و 3 برای بیماران شناسایی شده در بسیج ملی کنترل فشار خون در معاونت درمان و پروتکل مراجعات به سطح اول نیز با همکاری معاونت بهداشت تدوین شده است.
 
دکتر جان بابابی با بیان اینکه حدود 100 هزار پرستار جهت اجرای این طرح در مراکز درمانی اعلام آمادگی کرده اند اظهار داشت: در مراکز درمانی، حداقل 1 پرستار در هر شیفت موظف به اجرای طرح غربالگری است و این عملکرد به عنوان ساعت موظفی وی لحاظ می شود.  
 
وی افزود: در بیمارستان هایی با ازدحام بالا و لیست های انتظار طولانی تر تعداد افراد غربالگر براساس نیاز افزایش خواهد یافت. اما در مجموع دانشگاه ها موظفند لیستی 60 نفره و شیفت بندی شده از پرستاران غربالگر طی یک ماه‌ اجرای پویش را به دانشگاه خود ارائه دهند. در بیمارستان های تک تخصصی زنان نیز غربالگری توسط ماما صورت خواهد گرفت.
 
دکتر جان بابایی در ادامه گفت: همچنین در هر دانشگاه نیز ساختاری مجازی به صورت آبشاری مشخص می شودکه در آن یک نفر به عنوان نماینده دانشگاه، یک نفر به عنوان نماینده علمی و یک نفر به عنوان مدیر پروژه در هر بیمارستان مشخص خواهد شد.
 
وی بیان کرد: بسته بعدی آموزش و هماهنگی با مراکز خواهد بود تا در  17 خرداد که فاز اجرایی عملا آغاز خواهد شد، مراکز با آمادگی کامل اقدام کنند.  
 
دکتر جان بابایی در پایان تاکید کرد: عدم شناسایی به موقع افراد مبتلا به پرفشاری خون، با توجه به بی نشانه بودن این بیماری، سبب ایجاد عوارض جبران ناپذیری مانند سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه و بیماری های چشم می شود؛ از همین رو غربالگری افراد و پیشگیری از این عوارض ضروری است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٨ - ١٣:٣٤ / شماره خبر: ١٩٠٧٥٣ / تعداد نمايش: 577

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج