وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت :

وزارت بهداشت در همه حوزه‌های پژوهشی، تبلیغ و ترویج و آموزش قرآن از دیگر نهادها و مراکز جلوتر است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از دو بخش «دانشگاهی» و «قرآن و سلامت» بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم، گفت: من همیشه علاقه مند بودم که حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان در عرصه‌های فرهنگی در کل نظام جمهوری اسلامی باشد، اما وقتی می‌بینم با این جایگاه فاصله دارد رنج می‌برم.
 
به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه بازدید از دو بخش «دانشگاهی» و «قرآن و سلامت» بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، اظهار داشت: سال گذشته نیز این موضوع را بیان کردم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسالت خود را در این نمایشگاه آن زمان که بخواهد حضور خود را با انجام خدمات سلامت، مانند تست فشار خون و قند خون نشان دهد، به خوبی انجام نداده است؛ چراکه این نوع خدمات را می‌توانیم در کنار رسالت اصلی خود انجام دهیم.
 
 وی در ادامه افزود: مهم این است که ما به عنوان رسالت اصلی خود در نمایشگاه قرآن، فعالیت‌های قرآنی که در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حال انجام  است را به نوعی معرفی کنیم تا زمینه‌ای برای آشنایی مخاطبان ما با این فعالیت‌ها و این نمایشگاه شود و در واقع پلی بین صاحبنظران و فعالیت‌های قرآنی وزارت بهداشت باشد.
 
دکتر فراهانی انجام برخی برنامه‌ها در این دوره از نمایشگاه را در بخش قرآن و سلامت قابل قبول دانست و اظهار داشت: البته امسال شاهد برخی از اقدامات خوب و موثر نسبت به نمایشگاه سال قبل بودیم. در سال جاری مراسم رونمایی از سامانه‌ و سند کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را برگزار کردیم که این نشان می‌دهد یک پله به سمتی که باید حرکت کرده‌ایم. رونمایی از پژوهش‌هایی که در حوزه قرآن و سلامت اتفاق افتاده است، قطعا کمک کننده است و من فکر می‌کنم ما به این لحاظ در سال جاری نسبت به سال گذشته یک پله ترقی داشته‌ایم.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ادامه گفت: امیدوارم آنقدر تولید دانش خود در این حوزه را رشد دهیم و سامانه‌هایی که در این زمینه در حال ایجاد است را بتوانیم به صاحبنظران معرفی کنیم تا مخاطبان در زمان حضور در بخش قرآن و سلامت نمایشگاه قرآن کریم، نوع متفاوت فعالیت‌ها در وزارت بهداشت را مشاهده کنند.
 
وی با تاکید بر  اینکه باید مخاطب و بازدیدکننده هنگام ورود به غرفه‌های وزارت بهداشت در جریان فعالیت‌های قرآنی این وزارتخانه قرار گیرد، بیان کرد: علیرغم این امر، در حال حاضر وقتی وارد غرفه‌های وزارت بهداشت می‌شویم، مخاطبین نمی‌توانند این موضوع را درک کنند که این وزارت در حوزه قرآنی در حال انجام چه فعالیت‌هایی است، لذا برای رفع این مشکل باید از تکنولوژی برای معرفی فعالیت‌های مانند جشنواره‌ها و اقداماتی از این قبیل که در این عرصه در حال انجام است، استفاده کنیم و آمارهایی که رشد و موفقیت ما در این حوزه را نشان می‌دهند به شکل فیلم و پوستر به نمایش بگذاریم ، اما با این وجود هنوز به قله‌ای که فکر می‌کنم باید برسیم، نرسیده‌ایم. البته بیان من به صراحت در این خصوص به این علت است که این موضوع به خود بنده نیز بر می‌گردد.
 
دکتر فراهانی در ادامه گفت: من حوزه فعالیت‌های قرآنی را دوست دارم و بسیار امید دارم این حوزه را بسیار شکوفا ببینم. این نهایت امید من است و به همین جهت از این که می‌بینم برخی افرادی که در این حوزه کار می‌کنند مانند سایر حوزه‌ها توسعه یافته نیستند، سعه صدر بالا، کار تیمی و اخلاق صنعتی ندارند، غصه می‌خورم.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت تصریح کرد: اخلاق صنعتی اعتقاد دارد وقتی انسان‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند موجب افزایش ظرفیت‌ها می‌شوند، اما اخلاق کشاورزی معتقد است زمانی که افراد زیاد می‌شوند، برای داشته‌های آن‌ها محدودیت ایجاد می‌کنند. زمانی که حوزه قرآنی را با سایر حوزه‌هایی که در آن فعال هستیم مقایسه می‌کنم می‌بینم سطح کار در حالی که باید پیشرو باشد این گونه نیست و این من را رنج می‌دهد.
 
وی افزود: همیشه دوست داشتم حوزه قرآنی یکی از حوزه‌های بسیار درخشان در عرصه‌های فرهنگی در کل نظام جمهوری اسلامی باشد، اما وقتی می‌بینم با این جایگاه فاصله دارد رنج می‌برم. من به صورت تشکیلاتی ۳۰ سال است در حوزه قرآنی فعال هستم و به همین علت دوست دارم این حوزه را فعال ببینم. متاسفانه گاهی افرادی در این حوزه اظهار نظرهای سطح پایینی دارند که این نیز موجب غصه است. 
 
دکتر فراهانی در پاسخ به این سوال که در حوزه قرآنی چه نمره‌ای به وزارت بهداشت می‌دهید، خاطرنشان کرد: شک نکنید وزارت بهداشت در همه حوزه‌های پژوهشی، تبلیغ و ترویج و آموزش قرآن به شهادت و نظر دیگران، چندین قدم از دیگر نهادها و مراکز جلوتر است، زیرساخت‌هایی که در حوزه قرآنی در وزارت بهداشت ایجاد کرده‌ایم، دو تا سه سال دیگر خود را نشان خواهد داد و شکوفایی در حوزه‌های پژوهشی، تبلیغ و ترویج پدیدار خواهد شد، اما من نسبت به ایده آل حوزه قرآنی وزارت بهداشت، نمره خوبی را نمی‌دهم زیرا با توجه به ایده آل‌ها هنوز از این سطح از فعالیت‌ها راضی نیستم.
 
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درخصوص چگونگی کم کردن فاصله میان جوانان و قرآن پاسخ گفت: این حوزه هنوز نتوانسته از تکنولوژی در حوزه آموزش‌ استفاده کند، نتوانسته آموزش‌های جامع و علمی براساس زبان دوم و همچنین آموزش زبان دوم را به شکل علمی به اجرا برساند. ما در این حوزه در کشور مانند دیگر حوزه‌های فرهنگی توسعه یافته نیستیم و با همین بضاعت موجود باید افراد خود را عرضه کنند. من ایمان دارم هر فردی که با قرآن انس بگیرد می‌بیند که زندگی وی تغییر پیدا کرده و حظ قرآن را خواهد برد./224/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١ خرداد ١٣٩٨ - ١٥:٠٧ / شماره خبر: ١٩٠٧٦٦ / تعداد نمايش: 498

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج