وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت:

همه معاونت‌های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باید در جهت الکترونیکی کردن خدمات نظام سلامت گام بردارند

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در شرایطی قرار داریم که همه معاونت‌های وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی باید با انسجام و همبستگی در جهت الکترونیکی کردن خدمات نظام سلامت گام بردارند.

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در اولین گردهمایی مدیران آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور در سالن امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در شرایط کنونی معاونت درمان باید با معاونت های وزارت بهداشت و بیمه ها هماهنگ باشد تا از این فرصت طلایی جهت الکترونیکی کردن خدمات سلامت استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: سال هاست که در مورد پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع در کشور صحبت می‌کنیم و بنده نیز از مدیرانی هستم که پزشکی خانواده را در استان مازندران اجرا کردم، اما نباید فراموش کنیم که از قطعات مختلف نظام الکترونیک سلامت فقط به اجرای پزشکی خانواده در سطح یک خدمات پرداختیم و موفقیت چندانی در صرفه‌جویی منابع نداشتیم؛ چراکه بستر و زیرساخت های الکترونیک فراهم نشده بود.

معاون درمان وزارت بهداشت یادآور شد: زیرساخت های های الکترونیک برای اجرای برنامه هایی مانند پزشکی خانواده و نظام ارجاع همانند نخ تسبیح هستند و بدون وجود نظام الکترونیک نمی توان به اجرای موفقیت آمیز پزشکی خانواده امیدوار بود.

دکتر جان بابایی با بیان اینکه از یک سال و نیم گذشته تدوین راهنماهای بالینی و استانداردهای خدمت را در دستور کار قرار دادیم، افزود: خوشبختانه تاکنون بیش از ۶۰۰ راهنمای بالینی و استاندارد خدمت برای خدمات پرهزینه نظام سلامت با کمک انجمن های علمی تدوین شده است و از سه گذشته کارشناسان سازمان بهداشت جهانی برای بررسی استانداردهای خدمت و راهنماهای بالینی حوزه درمان به ایران سفر کرده اند و این کار برای سازمان جهانی بهداشت جالب بود و می‌تواند جایگاهی برای ایران ایجاد کند.

وی با اشاره به بازدید خود از نظام سلامت ترکیه گفت: در ترکیه پرونده الکترونیک سلامت به طور کامل اجرا شده و همچنین پزشکی خانواده نیز وجود دارد اما در این کشور ارجاع وجود ندارد و راهنماهای بالینی را نیز از کشور سوئد گرفته اند و زمانی که با معاون وزیر بهداشت ترکیه گفت و گو کردیم، وی عنوان کرد که اولویت ما پرونده الکترونیک سلامت و پزشکی خانواده است، اما ما در ایران کار بزرگ تری را انجام می دهیم.

معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تقدیر از خدمات انجام شده در راستای الکترونیکی کردن نظام سلامت، خاطرنشان کرد: با اینکه اقدامات ارزشمند و بزرگی انجام شده اما هنوز عقب ماندگی هایی داریم چون برای توسعه نظام الکترونیک سلامت منابع مورد نیاز را در نظر نگرفته ایم و یکی از اقداماتی که امسال باید انجام دهیم این است که حتما باید برای مدیریت آمار و فناوری اطلاعات در وزارت بهداشت در بودجه ردیف مستقلی در نظر بگیریم چون سنگ بنای کار ما در نظام سلامت الکترونیک، تقویت و توسعه زیرساخت‌های این حوزه است.

دکتر جان بابایی اضافه کرد: از یک سال و نیم گذشته با کمک همکارانمان در مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، فرمت قواعد الکترونیک خرید راهبردی خدمات را تدوین کردیم.

به گفته وی، ارتقای سیستم اطلاعاتی بیمارستانی در کشور یکی از موارد همکاری معاونت درمان و مرکز آمار و مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت است و در قراردادهای جدید این سیستم ها حتما باید ماژول های مورد نظر همکاران آمار و فناوری اطلاعات ما در وزارت بهداشت لحاظ شود.

معاون درمان وزارت بهداشت تاکید کرد: پرونده الکترونیک سلامت مهمترین هدف و دغدغه معاونت درمان است و روسای دانشگاه ها و معاونین آنها نیز باید چنین دغدغه ای داشته باشند چون تا زمانی که خدمات الکترونیک در کشور ارائه نشود نمی توانیم پایش یکی از خدمات ارائه شده داشته باشیم./۲۰۶

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨ - ١٢:١٥ / شماره خبر: ١٩٢٨٠١ / تعداد نمايش: 456

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج