وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در دیدار همتای اندونزیایی خود عنوان کرد:

امیدواریم تا دو سال آینده ٩۵ درصد مواد اولیه دارویی را در کشور تولید کنیم/ اندونزی تجارب خوبی در مدیریت بلایای طبیعی به ویژه زلزله دارد

وزیر بهداشت کشورمان گفت: برای ایران همکاری با کشورهای آسیایی به ویژه اندونزی پر اهمیت است. در سال ٢٠١۶ رییس جمهور اندونزی به ایران سفر کرد و ملاقات هایی با رییس جمهور و مقام معظم رهبری داشت و دیدارهای دکتر ظریف و وزیر امورخارجه اندونزی در بهبود روابط دو طرف تاثیر به سزایی داشت.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در دیدار با وزیر بهداشت اندونزی در ستاد وزارت بهداشت اظهار داشت: کشور ما در سال های بعد از انقلاب دستاوردهای خوبی در حوزه بهداشت و درمان، واکسیناسیون و کاهش مرگ و میر کودکان و گروه های آسیب پذیر داشته است.

وی با بیان اینکه در دولت دکتر روحانی طرح تحول سلامت با اولویت توجه به بهداشت و درمان اجرایی شد، گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم سهم سلامت از تولید ناخالص ملی سه درصد افزایش پیدا کرد، با اجرای این طرح توانستیم در کاهش پرداخت از جیب بیمار در بخش بستری و ‌ پوشش بیمه ای بیماران خاص و صعب العلاج به ویژه در مناطق محروم دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

دکتر نمکی ادامه داد: در گام دوم طرح تحول نظام سلامت اولویت پیشگیری بر درمان مورد توجه قرار گرفت و پیشگیری و کاهش ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر را در دستور کار قرار دادیم البته 30 سال پیش، ایران به عنوان اولین کشور منطقه اقدام به راه اندازی اداره کل مبارزه با بیماری های غیرواگیر کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به غربالگری فشار خون ایرانیان اظهار کرد: امسال ٣٠ میلیون و ٧٠٠ هزار نفر جمعیت بالای ٣٠ سال را در فشارخون بالا غربالگری کردیم تا بتوانیم سبک زندگی و تغذیه بیماران فشارخون را بهبود بخشیده و مرگ ٩٧ هزار نفر ناشی از فشار خون بالا، سکته های مغزی، قلبی و نارسایی کلیوی را کاهش دهیم.

وی بیان کرد: پرونده الکترونیک سلامت را برای همه ایرانیان فراهم کردیم و پرونده الکترونیک سلامت، ریل مناسبی برای استقرار نظام ارجاع و پزشکی خانواده است. برنامه بیمه همگانی از دستاوردهای دولت دکتر روحانی بود و اخیرا در هیات دولت مصوب کردیم که هیچ ایرانی نباید بدون دفترچه بیمه باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در آموزش پزشکی دستاوردهای خوبی داشتیم، گفت: نیازهای آموزشی و درمانی کشور را در حوزه های مختلف و درمان‌های پیشرفته مانند پیوند اعضا تامین کرده ایم و حتی می‌توانیم گردشگران سلامت را جذب و درمان کنیم.

دکتر نمکی با بیان اینکه ٩٧ درصد داروهای کشور تولید داخل هستند، گفت: با استفاده از حدود ١٢٠٠ شرکت دانش بنیان و بخش های تحقیق و توسعه ١٢٠ شرکت داخلی، نیاز دارویی کشور را تامین کرده و امیدواریم بتوانیم تا دو سال آینده ٩۵ درصد مواد اولیه دارویی را در کشور تولید کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه همکاری ما با کشور دوست اندونزی بسیار مهم است، گفت: در حوزه واکسیناسیون، صنعت حلال، نانو و فرآورده‌های بایو تکنولوژی برای ٧٠٠  میلیون نفر جمعیت اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا (آ سه آن) می‌توانیم همکاری خوبی با اندونزی داشته باشیم.

وی بیان کرد: کشور اندونزی تجارب خوبی در مدیریت بلایای طبیعی به ویژه زلزله دارد و به عنوان یک کشور بلاخیز می‌توانیم از تجربه ارزنده اندونزی در مدیریت بحران و بلایای طبیعی استفاده کنیم. البته ما نیز در حوزه های درمانی، آموزشی و پژوهشی آماده هستیم تا تجارب مان را به اندونزی منتقل و از تجربیات این کشور، استفاده کنیم.

دکتر نمکی ضمن تاکید بر اهمیت کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، خاطرنشان کرد: ایران، در ریشه کنی بسیاری از بیماری های واگیردار از جمله سرخک، مالاریا و حذف کزاز نوزادان و کنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام عملکرد بسیار موفقی داشته است و آماده ایم این تجربیات را در اختیار کشور اندونزی قرار دهیم.

وزیر بهداشت از جامعه محور شدن سلامت در اندونزی ابزار خرسندی کرد و گفت: از نیمه دوم سال جاری، طرح "هرخانه یک پایگاه سلامت" را در کشور اجرایی می کنیم و در آینده ای نزدیک حدود 20 میلیون زن ایرانی را به عنوان محور این طرح، آموزش می دهیم تا نظام سلامت، جامعه محور شود و از دانشجویان رشته های علوم پزشکی برای جامعه محور کردن نظام سلامت استفاده بیشتری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در زمینه دارو، تجهیزات پزشکی و شرکت های دانش بنیان آمادگی دارند تا در تهیه داروهای مورد نیاز اندونزی، انتقال دانش فنی به این کشور و همچنین پذیرش تجربیات موفق اندونزی همکاری های گسترده ای را آغاز کنند.

وزیر بهداشت در خصوص تقویت همکاری های ایران و اندونزی در حوزه گردشگری سلامت، گفت: در حال حاضر در مورد جذب توریسم سلامت از همه کشورها از جمله اندونزی آمادگی داریم اما اندونزی از ما می خواهد که در استقرار ساختار توریسم سلامت در جزایر اندونزی به این کشور کمک کنیم که باید به عنوان برنامه ای دو طرفه کار کنیم.

دکتر نمکی با اشاره به امضای 3 تفاهم نامه همکاری مشترک بین ایران و اندونزی، خاطرنشان کرد: هیچ یک از این تفاهم نامه وارد فاز اجرایی نشده که امیدواریم در آینده بتوانیم آنها را عملیاتی کنیم چون زمینه بسیار خوبی برای همکاری بین دو کشور، فراهم است و همین که همکاران ما در این شرایط به ایران سفر کرده اند نشان می دهد که آنها برای تقویت روابط بین دو کشور، عزم شان را جزم کرده اند که به حرف های قلدرمآبانه "نه" بگویند.

وی در خصوص همکاری های آموزشی بین دو کشور در حوزه سلامت، گفت: خوشبختانه امکانات بسیار خوبی برای پذیرش دانشجو در رشته های مختلف علوم پزشکی به ویژه در بخش های رزیدنتی، تخصصی و PHD در علوم پایه و بالینی در ایران داریم و در حال حاضر نیز دانشجویان خارجی زیادی در ایران تحصیل می کنند.

وزیر بهداشت یادآور شد: همکاران ما در وزارت بهداشت اندونزی مایل هستند که دانشجویان این کشور را برای تحصیل در مقاطع PHD به ویژه در سل تراپی، سلول های بنیادی، صنعت دارویی، فناوری های بایولوژیک و نانو فناوری و همچنین پیوند اعضا به ایران اعزام کنند که امیدواریم این تبادلات، تقویت شود./206

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٨ - ١٤:٢٥ / شماره خبر: ١٩٤٩٧٨ / تعداد نمايش: 309

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج