وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس سازمان اورژانس کشور خبر داد:

افزایش تعداد پایگاه های اورژانس به 3300 پایگاه

 
رییس سازمان اورژانس کشور گفت: ابتدای انقلاب اسلامی تعداد پایگاه های اورژانس در کشور 7 پایگاه بود که امروز به بیش از 3300 پایگاه رسیده و این نشان می دهد که اساس رشد و توسعه اورژانس پیش بیمارستانی، در نظام جمهوری اسلامی بوده است.
 
به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند در چهل و چهارمین سالروز تاسیس اورژانس پیش بیمارستانی که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر بهداشت در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران برگزار شد، اظهار داشت: با همت وزیر بهداشت و کمک دولت و مجلس، اورژانس به سازمان تبدیل شد و این ساختار سازی، به ارائه خدمات بهتر کمک کرد و در دو سه سال اخیر، سازمان اورژانس در خدمت رسانی در حوادث و بلایا، موثر و موفق بوده است. 
 
وی تصریح کرد: تا سال 95 حدود 2400 دستگاه آمبولانس در کشور فعال بود که امروز به 5500 دستگاه افزایش یافته و در دو ماه اخیر نیز 400 دستگاه آمبولانس پیشرفته جدید دو دیفرانسیل در کشور توزیع شده است. تعداد بالگرد های اورژانس هوایی امروز به 44 فروند می رسد و خوشبختانه در این زمینه نیروی نظامی مانند هوانیروز، سپاه، هواناجا و همچنین شرکت آوا سلامت کمک های زیادی کرده اند.
 
رییس سازمان اورژانس کشور با اشاره به انتقال 27 هزار مصدوم و بیمار توسط اورژانس هوایی کشور به مراکز درمانی، گفت: 65 درصد از این مصدومین و بیماران انتقال یافته بعد از انتقال، مستقیما به اتاق عمل اعزام شده اند که نشان از ارزشمند بودن این خدمت است. 
 
به گفته دکتر کولیوند زمان رسیدن نیروهای اورژانس در تهران بر بالین مددجو به طور متوسط 38 دقیقه بود که با بکارگیری و تقویت موتورلانس های اورژانس، این زمان به کمتر از 14 دقیقه کاهش یافته است. 
 
وی خاطرنشان کرد: اورژانس، سالانه بیش از 30 میلیون و 800 هزار ماموریت در کشور انجام می دهد و هر سال تعداد ماموریت های ما، افزایش می یابد که بیانگر افزایش ارائه خدمات به مردم است. در دوران گذشته در تهران روزانه به همه تماس های  مردم با اورژانس نمی توانستیم پاسخگو باشیم اما امروز در همه ماموریت ها، نیروهای اورژانس حاضر می شوند که باعث افزایش رضایتمندی مردم از این خدمات شده است. 
 
رییس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت، اورژانس کشورمان را در سال گذشته جزو کشورهای گروه الف دنیا معرفی کرد، گفت: خوشبختانه با راه اندازی مراکز پایش مراقبت های درمانی(MCMC)، بیماران را با توجه به وجود پزشکان متخصص، تخت های بیمارستانی خالی و تجهیزات پزشکی هر بیمارستان، به طور هدفمند توزیع می کنیم. 
 
دکتر کولیوند یادآور شد: با راه اندازی مرکز هدایت عملیات بحران اورژانس(EOC) نیز توانستیم مدیریت و فرماندهی واحدی در ارائه خدمات به مددجویان در حوادث و بلایای مختلف در کشور داشته باشیم و در حوادث و بلایای سالهای اخیر، کسی از وزارت بهداشت گلایه نداشت و توانستیم با مدیریت و فرماندهی مناسب، ارائه خدمات مطلوبی داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد: اورژانس کشور 2 سامانه که در سطح جهان بی سابقه است را راه اندازی کرد که شامل مدیریت درمان سکته های حاد قلبی و مغزی است و این خدمات با استفاده از دستگاه های تله کاردیولوژی ساخت داخل ارائه شد و تا کنون 70 هزار نفر در کمتر از 60 دقیقه که دچار سکته های حاد قلبی بودند به مراکز درمانی منتقل شده اند و این موجب صرفه جویی چندین هزار میلیارد تومانی در سرمایه های مردم و کشور بود. البته 12 هزار نفر دچار سکته های حاد مغزی نیز در کمتر از 60 دقیقه به مراکز درمانی منتقل شدند و 5500 نفر از آنها با تزریق یک دارو، بدون عوارض فلجی از بیمارستانها، ترخیص شدند. 
 
رییس سازمان اورژانس کشور حضور نیروهای اورژانس در حوادث، بلایای طبیعی و مناسبت های ملی و مذهبی را پررنگ و موثر دانست و گفت: تفاهم نامه ای با آلمان امضا کردیم که بر اساس آن، تجارب موفق مان در حوزه ارائه خدمات در سیل و زلزله را به این کشور منتقل می کنیم و آنها نیز تجارت ادغام شماره های امدادی را به ایران منتقل خواهند کرد. 
 
دکتر کولیوند از تشکیل 400 تیم واکشن سریع در سازمان اورژانس کشور به عنوان یکی از اقدامات این سازمان یاد کرد و گفت: این تیم ها خدمات مهمی در حوادث و بلایای طبیعی انجام می دهند و در بیست و سومین اجلاس وزرای کشورهای مدیترانه شرقی به حاضرین در این اجلاس، معرفی می شوند.
 
وی افزود: با فرهنگسازی و ارتقای آموزش همگانی در مدارس و مساجد، حوادث چهارشنبه آخر در سال گذشته 65 درصد کاهش یافت و 
خوشبختانه این آموزش ها به گروه ها و اقشار مختلف جامعه ارائه می شود. 
 
رییس سازمان اورژانس از کمبود نیروی انسانی به عنوان یکی از مشکلات سازمان اورژانس یاد کرد و گفت: خوشبختانه با موافقت وزیر بهداشت 1000 نیروی اورژانس امسال و 2000 نیروی اورژانس نیز در اوایل سال آینده در سازمان اورژانس کشور، استخدام می شوند و دکتر نمکی، وزیر بهداشت، همواره دغدغه معیشت همکاران ما را دارد و معتقد است که آنها یکی از گروه هایی هستند که کمترین دریافتی و بیشترین زحمت و خدمات را دارند.
 
دکتر کولیوند در پایان اظهار داشت: به کارگیری پرسنل زن در اورژانس پیش بیمارستانی و راه اندازی دانشکده فوریت های پزشکی در کشور از اولویت های مهم ما در سال جاری و آینده است که با ایجاد این دانشکده، نیروهای سازمان اورژانس کشور، کیفی تر تربیت خواهند شد./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨ - ١٨:١٥ / شماره خبر: ١٩٥٠٦٥ / تعداد نمايش: 573

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج