وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد:

بهره برداری از 40 هزار تخت بیمارستانی در دولت تدبیر و امید

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در دولت تدبیر و امید، تاکنون 30 هزار تخت بیمارستانی اضافه شده و درمجموع تعداد تخت های بیمارستانی دولتی کشور، به بیش از 100 هزار تخت رسیده است.

 

به گزارش وبدا، دکتر قاسم جان بابایی در شورای معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و سازمان های دولتی، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه درمان، بیان کرد: یکی از دستاوردهای موفقیت آمیز دولت در دوره یازدهم و دوزادهم، توسعه تخت های بیمارستانی است. قبل از سال 92، ضریب تخت بیمارستانی نسبت به جمعیت، 1.2 بود که این میزان در حال حاضر به 1.7 رسیده است.

 

وی با تاکید بر اینکه در توسعه تخت های بیمارستانی، مناطق محروم و مرزی کشور در اولویت قرار دارند، بیان کرد: بیشترین تخت هایی که به مجموعه تخت های بیمارستانی کشور افزوده شده است، با نگاه ویژه به مناطق محروم و مرزی کشور انجام شده و این اقدام، با رویکرد عدالت در سلامت و دسترسی همه مردم به خدمات سلامت، صورت گرفته است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید، تاکنون 30 هزار تخت بیمارستانی اضافه شده و درمجموع تعداد تخت های بیمارستانی دولتی کشور، به بیش از 100 هزار تخت رسیده است.

 

وی اظهار کرد: تختها عمدتا در مناطق محروم و کمتر برخوردار استان ها و شهرهایی مانند، سیستان و بلوچستان، زابل، سراوان، گیلان، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان که ضریب تخت نسبت به جمعیت پایین بوده، ایجاد شده است. در تهران نیز تا پایان هفته دولت سال 99، تعداد 1500 تخت بیمارستانی در جنوب شهر تهران مانند قدس، شهریار و اسلام شهر، به بهره برداری خواهد رسید. این موضوع بار مراجعه مردم را به مراکز درمانی مرکز و شمال تهران کاهش می دهد.

 

وی با بیان اینکه دسترسی به تخت های بیمارستانی هزینه را برای مردم کاهش داده است، گفت: میزان پرداختی از جیب مردم در طرح تحول سلامت از 56 درصد به 38 درصد رسیده است.

 

دکتر جان بابایی درخصوص توسعه بلوک های زایمانی خاطرنشان کرد: در کنار توسعه تخت های بیمارستانی، یکی از اقداماتمان توسعه بلوک های زایمان است. در طرح تحول سلامت، 2000 واحد LDR ایجاد شده و حدود 3 میلیون زایمان طبیعی رایگان انجام شده است.

 

وی ادامه داد: با توسعه بلوک های زایمان این مشکل که درحین زایمان طبیعی چند مادر در یک اتاق زایمان می کردند، حل شده و مادران می توانند زایمان طبیعی خودشان را در اتاق جداگانه با حضور همراهانشان انجام دهند. درعین حال، دسترسی به بلوک زایمانی در برخی نقاط محروم تر که مادران در منزلشان زایمان می می کردند، توانسته شاخص های مرگ و میر مادر و نوزاد را ارتقا داده و مرگ مادر و نوزاد را به حداقل برساند. زایمان در منزل می تواند خطرات زیادی برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد.

 

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص توسعه بخش های اورژانس، گفت: در طرح تحول سلامت، 250 بخش اورژانس بیمارستانی در دستور کار قرار داشت که دو سوم آن به بهره برداری رسیده است.

 

وی گفت: همچنین، 83 مرکز بیماران خاص در کشور راه اندازی شده که توانسته به بیماران خاص و خانواده های آنها کمک شایانی کند. این بیماران با بیشترین هزینه برای درمانشان مواجه اند و  در این مراکز، می توانند درمانشان با حداقل هزینه یا رایگان دریافت کنند. در مورد بیماران صعب العلاج نیز بخش زیادی از هزینه درمان در بخش دولتی توسط دولت و سازمان های حمایت گر تامین می شود.

 

دکتر جان بابایی درخصوص خدماتی که در حوزه درمان ناباروری انجام شده است، بیان کرد: در راستای تحقق سیاست های جمعیتی نیز 85 درصد هزینه درمان زوج هایی که نابارور هستند را در بخش دولتی تا دو مرتبه تامین می کنیم. با این تمهید، 11 تا 15 زنانی که مشکل ناباروری دارند، درمان لازم را دریافت خواهند کرد.

 

وی درخصوص تدوین راهنماهای بالینی گفت: تاکنون 600 راهنماهای بالینی تدوین و ابلاغ شده، در کنار آن نیز سطح بندی خدمت و پرونده الکترونیک سلامت انجام شده است.

 

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص خدمات سرپایی عنوان کرد: 90 درصد مردم برای دریافت خدمات درمانی سرپایی مراجعه می کنند، لذا یکی از مهمترین اقداماتی که وزرات بهداشت در دولت تدبیر و امید انجام داده، توسعه مراکز درمانی سرپایی است. در این راستا، 250 کلینیک ویژه در دستور کار قرار داشت که بخش زیادی از آن به بهره برداری رسیده و مابقی نیز راه اندازی خواهد شد.

 

دکتر جان بابایی در پایان تاکید کرد: 5 هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال و 6 هزار تخت نیز در سال آینده به مجموعه تخت های بیمارستانی کشور اضافه خواهد شد و در مجموع حدود 40 هزار تخت در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری می رسد./207

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ دی ١٣٩٨ - ١٦:٤٦ / شماره خبر: ١٩٨٩٢٣ / تعداد نمايش: 243

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج