وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت:

اظهار نظرات پیرامون حوزه سلامت در رسانه ملی، باید با دقت بیشتری انجام شود

دکتر حریرچی گفت: اظهار نظرات در حوزه سلامت در رسانه ملی،  باید علمی، مستند و با دقت بیشتری انجام شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت صبح امروز با حضور در برنامه زنده تلویزیونی شبکه 3 سیما، گفت: حضور کارشناسانی که در رسانه ملی که مخاطب میلیونی دارد باید با دقت بیشتری انجام شود و اظهارنظرات در حوزه بهداشت و درمان باید کاملا علمی، مستند باشد.
وی در ادامه افزود: هنوز مدت زیادی از اخبار مبنی بر مشاهده کپسول و قرص در کیک های موجود در بازار نگذشته است که خبر عدم مصرف شیر منتشر شد در حالیکه این گونه اخبار سازماندهی شده موجب نگرانی مردم و نیز حذف یک ماده غذایی بسیار مهم که در حالت معمول هم سرانه مصرف آن در کشور پایین است، می شود.
معاون کل وزارت بهداشت در پاسخی به سوالی مبنی بر چگونگی نحوه نظارت بر مواد غذایی گفت: نظارت بر مواد غذایی بسته بندی به عهده وزارت بهداشت و نظارت بر مواد غذایی که به صورت باز عرضه می شوند بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ویژگی‌های یک نظام سلامت خوب تصریح کرد: کاهش پرداخت‌ها از جیب مردم و کم شدن هزینه‌های کمرشکن و همچنین میزان فقر مردم در اثر درمان بیماری‌ها از جمله عوامل مهم در محافظت از مخاطرات مالی مردم همچنین کسب رضایت مردم، ارتقای کیفی خدمات و رضایت ارائه دهندگان خدمات پزشکی و کارایی، هدف چهارم نظام سلامت است که در راستای خدمات سلامت بیشتر با پول کمتر انجام می‌شود.
معاون کل وزارت بهداشت در تشریح اخبار منتشره در خصوص آلودگی شیر و عدم مصرف آن گفت: حتی در کشورهای اروپایی که سختگیرانه ترین کدکس ها را دارند هم آفلاتوکسین در لبنیات وجود دارد، باید توجه داشت میانگین این سم حدود ۵۰ تا ۶۰ نانو گرم در لیتر در تمام شیرهای کشور است.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: اگر مقیاس، کدکس اروپا باشد، خود عدد تقریبا بالاست چون عدد کدکس اروپا ۵۰ نانوگرم در لیتر است. اگر کدکس ایران باشد  حدود ۱۰۰ است که قابل قبول و اگر کدکس آمریکا  باشد که میزان آن  ۵۰۰ نانوگرم است، با این معیار، تقریبا تمام نمونه ها قابل قبول هستند.
وی با بیان این که با توجه به ارزیابی خطر باید به قضاوت این موضوع نشست، گفت:  همین امروز هم میزان مصرف شیر در جامعه ما پایین است و مصرف شیر در مقایسه با کشورهای اروپایی شاید یک چهارم باشد و به مردم توصیه می کنیم که مصرف شیر  را از سبد غذایی خود حذف نکنند و نکته دیگر این که  خطر جدی این ماده با دوز ۳و نیم میلی گرم به ازای وزن مصرف کننده دیده شده که بسیار بعید است به این میزان از دوز در بدن فرد برسد.

دکتر حریرچی در پایان تصریح کرد: سرطان کبد اولیه در ایران عمدتا ناشی از سیروز هپاتیت مزمن است و سرطان ناشی از آفلاتوکسین نادر است. حتی ابتلا به سرطان اولیه کبد هم در ایران در سالهای اخیر رو به کاهش است.
معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری دستاوردهای حوزه سلامت را تشریح کرد و گفت: در 40 سال گذشته دستاوردهای خوبی را کسب کرده ایم مثلا در دهه 70 از هر هزار تولد زنده نوزادان ایرانی، 174 مورد زیر 5 سال فوت می کردند که در حال حاضر این میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به حدود 18 در هزار رسیده که 90 درصد کاهش داشته است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: از لحاظ تامین خدمات درمانی در کشور،  در دهه 70 میلادی حتی تا اواسط 80 میلادی در شهرهای کوچک و برخی مراکز استانها پزشکانی از جنوب آسیا و جنوب شرقی آسیا به کار گرفته می شدند در حالیکه درحال حاضر ایران به منطقه توریسم درمانی تبدیل شده است.

وی گفت: در حال حاضر از کشورهای متعددی برای انجام امور درمانی به ایران می آیند و بیش از سی کشور دنیا  نیز در حال آموزش پزشکی در کشور ما  هستند. با اقداماتی که انجام شده حدود 98 درصد داروی مصرفی کشور در داخل بدون هیچ وابستگی تولید می شود و 65 دانشگاه علوم پزشکی داریم که آموزش پزشکی انجام می دهند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١ بهمن ١٣٩٨ - ١٢:٢١ / شماره خبر: ١٩٩٠١٤ / تعداد نمايش: 220

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج