وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تشریح کرد؛

توصیه هایی برای چیره شدن بر شرایط پراسترس و بحرانی

 مدیرکل سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چگونگی فائق آمدن بر شرایط پراسترس و بحرانی را تشریح کرد.

به گزارش وبدا، دکتر احمد حاجبی گفت: اغلب اوقات همه ما وقتی با تغییربزرگی روبرو می شویم، یا احساس کنترل روی شرایط نداریم واوضاع برایمان غیرقابل پیش‌بینی است، یا مسئولیتی سنگینی برعهده داریم دچار استرس می شویم.

وی افزود: استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیرمعمول است و گاهی هم به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک پیش می‌آید. وقتی احساس می کنیم شرایط برای ما غیرقابل تحمل شده، قادر به مدیریت اوضاع نیستیم و فشار روی ما بسیار زیاد است، ممکن است در بحران باشیم.

وی ادامه داد: هریک از ما به شکل متفاوتی به استرس و حوادث‌ ناگوار واکنش نشان می دهیم. گاهی نشانه های جسمی مانند سردرد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها، بی‌خوابی پیش می‌آید و گاهی نشانه های روانی رفتاری مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، ناامیدی، کرختی و شوکه‌شدن، یا خشم تجربه می شود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت بیان داشت: آنچه که به ما کمک می کند با استرس‌ها و حوادث سخت کنار بیاییم، اصطلاحاَ تاب‌آوری گفته می شود. تاب‌آوری به این معنی نیست که تحت‌تاثیر مشکلات قرار نمی گیریم و ناراحت نمی شویم، بلکه تعیین می کند چطور با مشکلات کنار بیاییم، از آنها گذر کنیم و سلامت روان‌مان را حفظ کنیم.

در شرایط پراسترس و بحرانی چه کنیم؟

دکتر حاجبی گفت: در هنگام حوادث و بحران‌ های غیر طبیعی و غیر منتظره ، اکثرا واکنش‌های افراد به این گونه حوادث طبیعی است. به همین دلیل به خودتان یا دیگران برچسب ضعیف بودن، ترسو و یا غیرطبیعی بودن نزنید.

وی افزود: از موقعیت‌هایی که استرس شما را زیاد می کند دوری کنید. برای مثال کمتر اخبار را چک کنید. خواندن اخبار یک یا دوبار در روز استرس کمتری دارد تا اینکه تمام طول روز اخبار را ببینید یا بشنوید. از جمع های پر‌تنش دوری کنید.

وی ادامه داد: زمان هایی را با دوستان و خانواده خود بگذرانید و با آنها صحبت کنید. در مورد نگرانی ها و حس هایتان حرف بزنید و از بیان آنها خجالت نکشید. اجازه بروز احساساتی مانند گریه و خشم را به خود و دیگران بدهید.

وی تصریح کرد: با احساس‌ها و فکرهای خود نجنگید، تغییر حال شما در هر لحظه طبیعی است و برای حل و فصل آن نیاز به زمان هست. بپذیرید همه چیز در کنترل شما نیست. سعی کنید برنامه و زندگی عادی خود را حفظ کنید و روی چیزهایی که کنترل دارید تمرکز کنید. تلاش کنید اتفاق‌ها را با چشم‌انداز وسیع تری تجزیه و تحلیل کنید.

وی خاطرنشان کرد: ساعت هایی را به‌دور از فضای مجازی بگذارنید و کارهایی که برای شما آرام‌بخش است را در برنامه روزانه بگنجانید. برای مثال موسیقی گوش کنید، کتاب بخوانید، یا فیلمی که دوست دارید ببینید.

در شرایط بحرانی تصمیم مهم نگیرید

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در شرایط بحرانی و وقتی شرایط دایم در حال تغییر است تصمیم مهمی نگیرید و تغییر بزرگ در زندگی خود ایجاد نکنید.

دکتر حاجبی افزود: به اندازه کافی استراحت کنید، خواب خوب و کافی کمک می کند که توان خود را بازیابی کنید. ورزش کنید. اگر امکان ورزش منظم ندارید، تحرک بیشتری داشته باشید و حداقل بیست دقیقه در روز پیاده‌روی کنید.

وی توصیه کرد: از روش‌های آرام‌سازی استفاده کنید. در مواقع استرس نفس های عمیق بکشید. در حضورکودکان در مورد اخبار بد صحبت نکنید. از دارو بدون تجویز پزشک، مواد یا الکل برای سرکوب حس‌های منفی استفاده نکنید.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: در صورتی که احساس کردید برای چند روز متوالی نمی توانید کارهای روزمره را انجام دهید یا کنترل بر حس‌ها و شرایط خود ندارید، به پزشک، روان‌پزشک یا روانشناس مراجعه کنید. درصورت نیاز به کمک های پزشکی، روانپزشکی و یا روانشناسی، به مراکز خدمات جامع سلامت، درمانگاه ها، بیمارستان ها و یا هرمرکز درمانی که در دسترس شماست مراجعه کنید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ بهمن ١٣٩٨ - ١١:٠٣ / شماره خبر: ١٩٩١٣٤ / تعداد نمايش: 313

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج