وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون کل وزارت بهداشت:

خیریه‌ها باید در مسیر افزایش بقا و کیفیت زندگی حرکت کنند

 
معاون کل وزارت بهداشت گفت: خیریه ها پول خیرین را هزینه می کنند و باید بسنجند و در جایی هزینه کنند که به افزایش بقا و کاهش مرگ و میر بیانجامد و یا کیفیت زندگی را افزایش دهد.
 
به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در هفدهمین مجمع خیرین موسسه خیریه امدادگران عاشورا بیان کرد: در سال ۹۶ مردم ایران از درآمدهای خودشان یا درآمدها دولت ۱۳۷ هزار میلیارد صرف سلامت کردند. یعنی ۸/۵ درصد تولید ناخالص کشور صرف سلامت شده یعنی از هر ۱۲ تومانی که ایرانی ها خرج کردند یک تومان آن در حوزه سلامت بوده است. اگر خیریه ها بخواهند یک درصد از این هزینه ها را تامین کنند نیاز به مبلغ بالایی است.
 
وی در ادامه اظهار کرد: در کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی خیریه ها بین ۷ تا ۱۴ درصد هزینه های درمان را بر دوش دارند. مسئله دیگری که حائز اهمیت است هزینه کرد منابع است. بنده اگر از پول خودم برای کسی هزینه می کنم یا برای درمان بیماری فرد دیگری می توانم هر تصمیمی بگیرم اما خیریه ها پول خیرین را هزینه می کنند و باید بسنجند و در جایی هزینه کنند که به افزایش بقا و کاهش مرگ و میر بیانجامد و یا کیفیت زندگی را افزایش دهد.
 
معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: داروی شیمی درمانی را که پزشکی تجویز کرده اما می دانیم نتیجه ندارد نباید در این مسیر هزینه کنیم. باید پزشک را توجیه کنیم که این داروها را تجویز نکنند و مریض را توجیه کنیم که درخواست نکنند. اعتماد مردم به پزشک اینگونه است که به هر چه بگوید ایمان دارند.
 
وی در پایان افزود: خیریه ها موظف هستند هزینه ها را در جایی صرف کند که درمان موثری داشته باشد. بعضی از اقداماتی که می کنیم باید نتایج آن را اندازه گیری کنیم. ما به افرادی که مبتلا به افسردگی هستند می گوییم بیا برویم تفریح؛ ثابت شده آن فرد اصلا انرژی ندارد و گردش عادی برای او مضر است. هر مداخله فرهنگی را باید سنجید. خیریه ها عین خیر هستند و سرمایه های عظیمی هستند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٢٥ بهمن ١٣٩٨ - ١٦:١٠ / شماره خبر: ١٩٩٦٢٨ / تعداد نمايش: 200

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج