وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری(بخش دوم):

حدود 40 درصد پزشکان متخصص در تهران متمرکز هستند/ لزوم افزایش سطح آموزش مهارتهای زندگی به کودکان، پدران و مادران

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تولیت نظام سلامت بر اساس قانون برنامه توسعه ششم و سه بند از سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری باید در اختیار وزارت بهداشت باشد اما متاسفانه هنوز این اختیارات به وزارت بهداشت داده نشده است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که هزینه های سلامت خانوار با اقلام متفاوتی سنجیده می شود، گفت: یکی از ملاک ها این است که افراد برای حق بیمه،حق ویزیت و یا فرانشیز چه رقمی را پرداخت می کنند.
قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت افزود: مردم تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت ۵۰ تا ۵۵ درصد از هزینه های درمان را از جیب پرداخت می کردند اما در سال ۹۳ میزان پرداختی از جیب مردم در هزینه های سلامت به 38.3 درصد رسید و پرداخت از جیب مردم حدود ۱۶ درصد کاهش یافت و این یک دستاورد بزرگ است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: بازار سلامت هر سال رو به گسترش است. حجم بازار سلامت در سال 93 حدود 79 تا 83 هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این میزان در سالهای بعد افزایش یافته است.
دکتر حریرچی با اشاره به این که سطح سواد سلامت افراد بیکار و خانه دار به نسبت افراد شاغل پایین تر است، افزود: سطح سواد سلامت گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ و ۳۵ تا ۴۴ سال نسبت به سنین بالای ۵۵ سال و زیر ۲۴ سال بیشتر است.
سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به ایجاد پرونده الکترونیک سلامت برای حدود ۶۵ میلیون ایرانی، افزود: همزمان با نسخه جدید برنامه پزشک خانواده با محوریت مراقبان سلامت، طرح ملی پرونده الکترونیک سلامت نیز تا پایان امسال برای همه ایرانیان تکمیل می شود اما اجرای کامل برنامه پزشک خانواده در کشور زمان بر است.
دکتر حریرچی با تاکید بر این که نسخه 04 پزشک خانواده شامل نظام ارجاع سطح یک در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر و نیز نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهاست، افزود: اقدام مهم دیگری که امسال شروع شده و در دولت دوازدهم کامل می شود، نسخه الکترونیک داروهاست که زیرساختهای الکترونیک آن آماده شده است.
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود حداقل 100 هزار پرستار در کشور، گفت: در آگهی های استخدام پرستار در شهرهای بزرگ از جمله تهران معمولا ظرفیت استخدام از داوطلبان آزمون استخدامی کمتر است و گاهی معادل نصف ظرفیت استخدام پرستار جویای کار داریم.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که برای جبران کمبود پرستار، ظرفیت دانشکده های پرستاری دو برابر شده است، افزود: با وجود افزایش ظرفیت پذیرش پرستار، هنوز هم کمبود پرستار جدی است به همین علت از ظرفیت آموزشی آکادمیک بیمارستان ها نیز برای تربیت پرستار استفاده می‌کنیم، این آموزش ها از طریق کنکور و کاملا بر اساس اصول آکادمیک زیر نظر دانشکده‌های پرستاری انجام می‌شود و فقط از فضای کلاسی در بیمارستان‌ها برای آموزش استفاده می‌شود.
قائم مقام وزیر بهداشت ضمن اشاره به کمبود نیروی انسانی در نظام سلامت به ویژه پزشک عمومی و متخصص، گفت: کمبود پزشک متخصص در شهرهایی غیر از تهران مشهود است زیرا حدود 40 درصد پزشکان متخصص در تهران متمرکز هستند.
دکتر حریرچی در ادامه در خصوص مرگ آتنا؛ دختربچه پارس آبادی گفت: آموزش‌هایی که در کشور ما وجود دارد بر مبنای مبانی فرهنگی، اجتماعی و دینی است که برای رده های مختلف سنی و گروه های مختلف تعریف می‌شود.
وی افزود: متاسفانه آموزش مهارتهای زندگی از جمله مراقبت های جنسی و اصول سلامت جنسی و نیز آموزش های مهارت های اجتماعی مثل مهارت نه گفتن و حل مسئله در جامعه ما بسیار پایین است، این آموزش ها باید از دوره ابتدایی و حتی مهد کودک انجام شود تا کودکان کمتر در معرض خطر قرار گیرند.
دکتر حریرچی با اشاره به وجود آسیب های اجتماعی از جمله تجاوز در کشور، گفت: در اروپا 25درصد دختران در کودکی نوعی از خشونت جنسی را تجربه می کنند، در کشور ما نیز این مسئله وجود دارد و نمی توانیم آن را کتمان کنیم. حادثه مرگ آتنا زنگ خطری بود که لزوم افزایش سطح آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و پدران و مادران را نشان داد به خصوص اینکه می‌دانیم درصد بالایی از تعرض‌های جنسی از سوی نزدیکان و آشنایان افراد صورت می‌گیرد، بنابراین لازم است که این آموزش ها از طریق کانال های ارتباطی مختلف و رسانه ملی توسعه یابد.
سخنگوی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که منظور وزارت بهداشت از داشتن تولیت نظام سلامت دقیقا برخورداری از چه اختیاراتی است، گفت: تولیت نظام سلامت بر اساس قانون برنامه توسعه ششم و سه بند از سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری باید در اختیار وزارت بهداشت باشد اما متاسفانه هنوز این اختیارات به وزارت بهداشت داده نشده است.
وی با بیان این که تولیت نظام سلامت دارای سه بعد سیاستگذاری و اجرای سیاست‌ها، رهبری درون بخشی و تبعیت و همکاری بین بخشی و نظارت و ارزشیابی در نظام سلامت است، افزود: بر اساس بند 7 از سیاست های کلی نظام سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، تولیت نظام سلامت باید بر عهده وزارت بهداشت باشد و این تولیت شامل برنامه‌ریزی راهبردی، ارزشیابی و نظارت همه اقدامات مرتبط در حوزه سلامت است.
دکتر حریرچی با اشاره به موضوع واگذاری سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت گفت: این سازمان در کنار سازمان تامین اجتماعی تا سال 83 زیرنظر وزارت بهداشت بودند که متاسفانه در این سال جدا شدند. در تمام این سال‌ها، به خصوص در دولت قبل، بین سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت اختلاف نظرهای جدی وجود داشت که مانع پیشرفت برنامه‌های نظام سلامت می شد.
قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: مجلس در قانون برنامه ششم، برای جبران این مشکل، با بازگشت سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت موافقت کرد اما بازگشت همه سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌ای مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت با تفاوت چند رأی تصویب نشد.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که با بازگشت سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت به زودی بسته‌های خدمتی متعددی برای بهبود کیفیت و کمیت خدمات بیمه‌ای به مردم تدوین و اجرا می‌شود، گفت: در برنامه ششم توسعه موضوع تولیت وزارت بهداشت باز هم گسترش یافته و مسئولیت تعیین بسته‌های خدمات سازمان‌های بیمه‌گر پایه و تجاری نیز به عهده وزارت بهداشت گذاشته شده، اختیاری که هنوز به وزارت بهداشت داده نشده و هنوز در اختیار شورای عالی بیمه است.
قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی درباره خدمات توانبحشی در کشور گفت: متاسفانه خدمات مربوط به بازتوانی و توانبخشی و نیز خدمات مراقبتی که بیماران و سالمندان برای زیستن تا آخر عمر نیاز دارند در کشور، وضعیت مناسبی ندارد. به علت ضعف خدمات مراقبت‌های دوران بیماری و سالمندی در کشور، بسیاری از مردم انتظار دارند، این دوران را در بیمارستان طی کنند که درست نیست بنابراین امیدوارم با همکاری و تقسیم کار بین وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی، این خدمات در کشور ساماندهی شود.
دکتر حریرچی با اشاره به این که تفاهم نامه‌هایی برای گسترش خدمات توانبخشی و نگهداری دوران بیماری و سالمندی بین وزارت بهداشت و دستگاه‌های دیگر متولی منعقد شده است، افزود: امیدوارم که این تفاهم نامه ها در دولت دوازدهم اجرایی شوند و شرایط بهتری را در کشور شاهد باشیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کیمیا علیزاده، قهرمان تکواندوی بانوان ایران گفت: وظیفه وزارت بهداشت ایجاد شرایط مناسب درمانی و مراقبت از بیماران است اما مردم انتظار دارند، وضعیت بیماری افراد مشهور مانند هنرمندان، ورزشکاران و افراد سیاسی را بدانند در حالی که بر اساس قانون و اصول اخلاقی اعلام اسرار بیماران و وضعیت آنها فقط در صورتی مجاز است که خود آنان موافق باشند و مصلحت بدانند، در غیر این صورت هیچ ارگان و سازمانی حق این کار را ندارد./203

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٦ تير ١٣٩٦ - ١٥:٢٣ / شماره خبر: ١٦٣٥٠٣ / تعداد نمايش: 2377

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج