وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس گروه دارو دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت خبر داد:

ثبت و به روز رسانی ماهانه بیش از 40 هزار پرونده در سامانه تائید دارو

رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت با اشاره به ثبت یا به روزرسانی ماهانه بیش از 40 هزار پرونده دارویی  در سامانه تائید دارو گفت: تا پایان سال گذشته نزدیک به 2 میلیون پرونده دارویی در سامانه ثبت شده است و از این طریق بیماران پر هزینه نشان دار شده اند.  
به گزارش وبدا، نوشین جزایری با بیان اینکه سامانه تائید خدمات و تائید دارو از مرداد ماه  سال 94 فعالیت خود را آغاز و به تدریج گستره خدمات ارائه شده در آن به خدمات پاراکلینیک، محلول‌های دیالیز صفاقی، خدمت همودیالیز و ... توسعه یافته است، افزود: به طور کلی در حال حاضر بیش از 80 درصد هزینه سالانه داروهای سرپایی که حدود 10 درصد از بار مراجعات نسخ دارويي را در بر می گیرد، در این سامانه ثبت و بررسی می‌شود.

 رییس گروه دارو دفترخدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: سامانه تائید خدمات و دارو دارای موتور قوانینی است که قوانین بر اساس قیمت، نوع تخصص پزشک، رشته تخصصی پزشک، نوع صندوق بیمه شده ، بیماران خاص، کنترل همپوشانی، شرط پرونده‌ای بودن یا نبودن و اصالت دارو در آن کنترل می‌شود.  برخی از داروها منوط به تشکیل پرونده هستند که توسط کارشناسان آموزش دیده تائید نسخ پرونده طبق مستندات و مدارک پزشکی و گایدلاین های ابلاغی در سامانه بصورت الکترونیکی تشکیل می شوند .
 وی افزود: تمامی گایدلاین های دارویی، راهنماهای تجویز و اندیکاسیون‌ها از طریق این سامانه و تشکیل پرونده کنترل و اجرا می شود . یعنی در حال حاضر هر دارویی که برای آن دستورالعمل ، پروتکل یا راهنمای تجویز وجود دارد ، از طریق تشکیل پرونده مدیریت می‌شود.
 جزايري در پايان گفت: راهنمای تجویز 12 داروی شیمی درمانی ، سطح بندی آنتی بیوتیک های سرپایی، شناسایی همپوشانی بیمه ای، جلوگیری از دوباره فروشی داروها و ارائه داروهای تاریخ مصرف گذشته و ارائه خدمات دیالیز صفاقی از مهمترين مواردی که در سال 97 در سامانه تایید دارو مدیریت شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨ - ١٠:٢٤ / شماره خبر: ١٩٥٢٢٤ / تعداد نمايش: 273

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج