وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در آیین افتتاح بیمارستان آفتاب هشتم خور و بیابانک:

باید در آموزش علوم پزشکی انقلاب رخ دهد


وزیر بهداشت گفت: سیاست ما، توسعه زیرساخت ها به ویژه تخت بیمارستانی در نقاط کمتر توسعه یافته از جمله در شهرستان خور و بیابانک است.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در آیین افتتاح بیمارستان آفتاب هشتم شهرستان خور و بیابانک گفت: بنده فرزند کویرم و با آفتاب بزرگ شدم و با شب ها و روزهای کویر، خو گرفته ام می دانم که مردمان کویر با چه سختی هایی زندگی کرده و می کنند و با قدرشناسی در روزهای سخت، خداوند را سپاس گفته و می گویند. مردمان کویر، قطره ای آب را اقیانوس می بینند و از همان قطره آب به عنوان اقیانوس، بهره برداری می کنند.

 دکتر نمکی اظهار داشت: خور و بیابانک و شرق استان اصفهان، سرزمین شعر، ادب، عرفان، علم، عشق، تقوا و اخلاص و همه پاکیزگی است.

وی افزود: دستاوردهای سالهای بعد از انقلاب در همه زمینه ها، ارزشمند است. بنده ۳۹ سال پیش، مسافر این دیار بودم و اتفاقات مثبت و خدمات جمهوری اسلامی ایران در این بخش از کشور، قابل مقایسه با ۳۹ سال پیش و قبل از آن نیست.

وزیر بهداشت با اشاره به دستاوردهای ارزشمند حوزه سلامت در دوران بعد از انقلاب اسلامی، گفت: نسبت مرگ و میر در گروه های آسیب پذیر به ویژه مادران باردار و کودکان به یک دهم سالهای قبل از انقلاب رسیده و پوشش واکسیناسیون در کشور از ۲۵ درصد در سالهای آخر رژیم پهلوی به ۱۰۰ درصد به ویژه در گروه های آسیب پذیر افزایش یافته است و تعداد تخت های بیمارستانی، دانشکده ها، دانشگاه ها و تعداد فارغ التحصیلان در گروه های علوم پزشکی در کشور قابل مقایسه با گذشته نیست.

دکتر نمکی گفت: طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از طرح های بسیار موفق دولت، بسیاری از کاستی های نظام سلامت را جبران کرد و باعث کاهش پرداختی از جیب مردم، توسعه زیرساختها، ماندگاری تیم پزشکی در مناطق کمتر توسعه یافته و حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ارتقای میزان تخت بیمارستانی به جمعیت در مناطق کمتر توسعه یافته شد و بنده نیز توفیق داشتم که در پشتیبانی از این طرح در سازمان برنامه و بودجه، مشارکت داشته باشم.

وی خاطرنشان کرد: مرحله دوم طرح تحول نظام سلامت را با رویکرد تقدم بهداشت بر درمان و درمان سرپایی بر بستری آغاز کرده ایم چون اگر بخواهیم هزینه های نظام سلامت را مبتنی بر یک مبنای اقتصادی طراحی کنیم، راهی به جز توجه به سرچشمه بیماری ها نداریم در غیر این صورت هر قدر هم بخش های بیمارستانی را توسعه دهیم، پاسخگوی نیازها نخواهد بود.

وزیر بهداشت یادآور د: بر اساس آمارها، از حدود ۳۸۰ مرگ و میر سالیانه در کشور، ۹۷ هزار مورد به دلیل فشارخون بالا است و چندصد برابر جان باختن افراد در سانحه هوایی به دلیل عوارض ناشی از پرفشاری خون، مرگ خاموش داریم. ۳۱۳ هزار مورد مرگ در سال به دلیل بیماری های غیرواگیر و ۲۵ هزار مورد به دلیل بیماری های واگیر در کشور ثبت می شود.

دکتر نمکی اضافه کرد: همواره به همکاران توصیه می کنم که در سرزمینی به گستردگی و تنوع اقلیمی، آب و هوایی و مشکلات مختلف، نباید از بیماری های واگیر از جمله سالک، تب مالت، ایدز و آنفلوآنزای H1N1 که موجب بستری شدن ۱۳ هزار و ۲۰۰ مورد بستری شد، غفلت کنیم و مدیران نظام سلامت باید با تفکر وسیع تر برای کشور برنامه ریزی کنند.

وی اظهار داشت: معتقدیم که اگر بتوانیم در مراحل اولیه، برای بیماران دسترسی برای تشخیص زودرس در درمان سرپایی، فراهم کنیم به مراتب کم هزینه تر و موفق تر عمل خواهیم کرد تا اینکه بیماران نیاز به خدمات تخصصی داشته باشند و دچار مشکلات زیادی شوند و نتوانند جمعیت مولدی برای کشور باشند.

وزیر بهداشت یادآور شد: در دولت یازدهم و دوازدهم سهم حوزه سلامت از GDP از ۶.۲ درصد به حدود ۹ درصد افزایش یافت و بیش از این نمی توانیم سهمی از منابع داشته باشیم و یا به منابع سایر دستگاه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش که می تواند نقش مهمی در آموزش شیوه صحیح زندگی داشته باشد، دست اندازی کنیم. در حال حاضر طرح مدارس عاری از پوسیدگی دندان در کشور اجرا شده که در قالب آن دندان یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از دانش آموزان پایه ششم ابتدایی ترمیم می شود و به آنها آموزش های لازم را ارائه می دهیم تا از هزینه های دندانپزشکی در آینده، پیشگیری کنیم‌.

دکتر نمکی تاکید کرد: باید منابع کشور در حوزه سلامت به طور صحیح و هدفمند هزینه شود. افزایش تخت های بیمارستانی، هدف اصلی وزارت بهداشت نیست بلکه هدف ما این است کاری کنیم که مردم نیاز به تخت های بیمارستانی نداشته باشند اما سیاست ما توسعه زیرساخت ها به ویژه تخت بیمارستانی در نقاط کمتر توسعه یافته از جمله در شهرستان خور و بیابانک است. متاسفانه برخی افراد فقط مناطقی مانند سیستان و بلوچستان را منطقه محروم می دانند اما در حومه تهران با جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در شهرستانهایی مانند شهریار، ملارد، رباط کریم و شهر قدس حتی یک تخت بیمارستانی وجود ندارد.

وی گفت: از روزی که وارد وزارت بهداشت شدم با توجه به تفکر برنامه ریزی که داشتم، از معاونین این وزارتخانه خواستم که یک بار دیگر کشور را بازنگری کنند و به چه دلیل باید شاخص جمعیت مبنای کار ما قرار گیرد و استانهایی مانند البرز و گیلان با پراکندگی متفاوت جمعیتی نسبت به سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان و خراسان را نباید یکسان ببینیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: تربیت نیروی انسانی در وزارت بهداشت حتما نیاز به بازنگری دارد و در حکم انتصاب معاون آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرده ام که باید در آموزش علوم پزشکی انقلاب رخ دهد چون سرباز برای ارائه خدمت نداریم و به دنبال تربیت ژنرال در حوزه سلامت هستیم که سیاست غلط و نادرستی است. دورانی یک بخش اورژانس توسط یک پزشک عمومی یا متخصص طب داخلی اداره می شد اما از بیمارستانی در مشهد بازدید کردم که یک بیمار به دلیل عدم حضور یک فوق تخصص در بخش اورژانس و بخیه زدن به صورتش، ۱۳ ساعت معطل مانده بود و متاسفانه با هزینه های زیاد، افرادی را تربیت و تجهیزات پزشکی بسیار گران قیمت با راندمان کم تامین کرده ایم در حالیکه برای تامین واکسن های مورد نیاز کودکان از جمله پنوموکوک و روتاویروس، منابع کافی نداریم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: همواره از خدا سه چیز را خواسته ام؛ گفتم خدایا خودم را به خودم وامگذار و هر زمان احساس غرور و خودبینی کنم، نقطه سقوطم آغاز شده است. دوم اینکه گفته ام خدایا به من چیزی را نده که دوست دارم بلکه چیزی را بده که خودت صلاح می دانی و سوم اینکه خدایا آنچه من را از تو دور می کند، از من بگیر هر قدر که شیرین است و آنچه من را به تو نزدیک می کند، به من بده هر قدر هم که تلخ باشد.

وی اضافه کرد: به خدا می گویم خودت دست من را بگیر و تنها نگذار و همراهان پاکیزه ای سر راهم قرار ده چون با ناپاکی و پلشتی و خیانت به بیت المال نمی توانم کنار بیایم البته در این راه هم ترکش های زیادی در ماه های اخیر خورده ام.

وزیر بهداشت بیان داشت: آمریکایی ها بزرگترین گره ها را برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد می کنند و با کمال بی انصافی و پلیدی با دروغی آشکار ادعا دارند که دارو و تجهیزات پزشکی، مشمول تحریم نیست و ما را اذیت می کنند که به زانو در بیاییم و این آرزو را قطعا به گور می برند. با لطف خدا و همت همکاران مان و به حرمت خون شهدا و دعای خانواده های آنها، امروز کمبود دارویی در کشور، یک سوم روز مشابه سال گذشته است./۲۰۶

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٣ بهمن ١٣٩٨ - ٢٠:٣٤ / شماره خبر: ١٩٩٠٦٣ / تعداد نمايش: 290

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج