وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان:

رعایت نکات پیشگیرانه؛ مهمترین راه مقابله با گرمازدگی در تابستان است

 

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: گرمازدگی به علت از دست دادن آب بدن، نمک بدن یا هر دو با هم رخ داده و معمولا در شرایطی دیده می شود که هوا گرم بوده و رطوبت هوا زیاد است.

 دکتر شکراله سلمان‌زاده صبح امروز در گفتگو با خبرنگار وب‌دا در آبادان اظهار داشت: گرمازدگی به علت از دست دادن آب بدن، نمک بدن یا هر دو با هم رخ می‌دهد و معمولا در شرایطی دیده می شود که هوا گرم بوده و رطوبت هوا زیاد است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان به علائم گرمازدگی اشاره کرد و افزود: تهوع، استفراغ، سرگیجه، ضعف، تحریک پذیری، رنگ پریدگی و گرفتگی عضلات، افت فشار خون، نبض ضعیف و تنفس سریع از مهمترین علائم گرمازدگی بوده و در موارد شدید ممکن است تشنج، کما و حتی مرگ رخ دهد، ولی خوشبختانه با رعایت نکات پیشگیرانه می‌توان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.

وی سالمندان، کودکان، افراد مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی و دیابت را از گروه‌های پرخطر در ابتلاء به گرمازدگی دانست و تصریح کرد: افراد برای پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی باید سعی کنند در هوای گرم تا حد امکان از منزل خارج نشوند، در جای خنک و با تهویه مناسب استراحت کنند، از فعالیت‌های شدید بدنی پرهیز کنند، مایعات خنک به اندازه کافی بنوشند، لباسهای نخی و مناسب بپوشند و در اتومبیل از کولر استفاده کنند و در صورت بروز علائم گرمازدگی حتما به پزشک مراجعه نمایند.

 

دکتر سلمان‌زاده ادامه داد: درمان گرمازدگی معمولا شامل انتقال بیمار به محیطی خنک با تهویه مناسب و جبران آب و املاح از دست رفته تحت نظر پزشک و در مرکز درمانی است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨ - ١٠:٢٥ / شماره خبر: ١٩١٤٣٣ / تعداد نمايش: 143

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج