وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ایدز، آژیر قرمزی که دیر به گوش می رسد

آلودگی افراد به ویروسHIV  از ظاهر آنها مشخص نمی شود و ایدز، آژیر قرمزی است که دیر به گوش می رسد.

به گزارش وب دا؛ یک پزشک با بیان این که ایدز یک بیماری پیشرونده اما قابل پیشگیری است، گفت: ایدز توسط نوعی ویروس به نام HIV منتقل می شود که این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را کم می کند به طوری که فرد به انواع عفونت ها و سرطان ها مبتلا می شود.

دکتر سارا پرنده افزود: از زمانی که فرد به ویروس مولد ایدز آلوده می شود تا شروع بیماری ممکن است بیش از 10 سال طول بکشد که در این مدت فرد سالم بوده و می تواند به کار و فعالیت خود ادامه دهد اما احتمال انتقال آلودگی از طریق او به دیگران وجود دارد.

وی گفت: رعایت اصول پیشگیری و افزایش اطلاعات و آگاهی در این زمینه برای هر فرد ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد: ویروس مولد ایدز از طریق تماس جنسی با افراد آلوده، استفاده مشترک از وسایل تزریق و یا دیگر ابزار تیز و برنده نظیر تیغ و سوزن خالکوبی، انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و از طریق مادر آلوده به نوزاد در طی باردرای، زایمان و شیردهی وارد بدن می شود.

وی تصریح کرد: احتمال انتقال آلودگی از مرد آلوده به زن سالم 2.5 برابر بیشتر از انتقال از زن آلوده به مرد سالم است.

وی استفاده مشترک از وسایل تزریق در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی را شایع ترین راه ابتلا بهHIV  اعلام کرد و گفت: استفاده از موادی نظیر هروئین، الکل، اکستاسی (قرص X) و شیشه قدرت تصمیم گیری فرد را برای انتخاب روابط جنسی سالم مختل می کند.

وی تاکید کرد: افرادی که هنوز موفق به درمان اعتیاد نشده اند باید از مصرف تزریقی مواد خودداری یا حداقل از وسایل تزریق استریل و غیر مشترک استفاده کنند.

براساس این گزارش، کارشناس مبارزه با بیماری های دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز در این باره گفت: آلوده شده به ویروسHIV  می تواند سیستم ایمنی بدن را تا جایی ضعیف کند که فرد، دیگر قادر به مقابله با برخی از عفونت ها نباشد.

علیرضا فاضلی افزود: بسیاری از عفونت ها که برای فرد سالم خطر آفرین و مشکل ساز است توسط سیستم ایمنی تحت کنترل در می آید اما سیستم ایمنی بیمار مبتلا به ایدز آن قدر ضعیف می شود که برای پیشگیری یا درمان بیماری های شدید، فرد نیاز به مصرف دارو پیدا می کند.

وی تصریح کرد: انتقال ایدز از طریق هوا، عطسه، سرفه، دست دادن، بوسیدن استفاده مشترک از لوازم آشپزی نظیر قابلمه و چاقو، از طریق نیش حشرات و گاز گرفتگی حیوانات، استفاده از توالت های عمومی، خوردن غذایی که توسط فرد آلوده به HIV تهیه شده باشد و حضور در کنار فرد مبتلا در تاکسی یا اتوبوس امکان پذیر نیست.

وی افزود: زمانی که ویروس عامل ایدز به بدن راه می یابد 2 تا 8 هفته طول می کشد تا مورد شناسایی واقع شود و در افرادی که رفتارهای پرخطر داشته اند و نتیجه آزمایش آن ها منفی است باید 3 ماه بعد آزمایش تکرار شود و در صورت دارا بودن رفتارهای پر خطر این آزمایش هر 6 ماه یک بار باید انجام شود.

به گفته این کارشناس، با وجود مثبت شدن نتیجه آزمایش به منظور مشخص شدن نهایی آلودگی لازم است چندین آزمایش انجام شود و تنها راه تشخیص قطعی ابتلا به ویروس HIV انجام آزمایش عفونت HIV است.

وی به روش های پیشگیری از ایدز اشاره کرد و گفت: اجتناب از بی بند و باری های جنسی و پایبندی به اصول اخلاقی خانواده و استفاده از وسایل پیشگیری، استفاده نکردن از سرنگ و سوزن مشترک در اعتیاد تزریقی هم چنین استفاده نکردن از سوزن و تیغ مشترک در آزمایشگاه ها، مراکز فعال حجامت، طب سوزنی و خودداری از استفاده از مسواک، ناخن گیر و تیغ مشترک در پیشگیری از ایدز تاثیر به سزایی دارد.

وی خاطر نشان کرد: آموزش و اطلاع رسانی، تامین سلامت خون، مشاوره به افراد  درمعرض خطر و آزمایش داوطلبانه در گروه های پر خطر، تقویت مراقبت و درمان موارد آلوده HIV و خانواده آن ها جزو برنامه هایی است که در حال اجرا است./116/205/201

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١ دی ١٣٩٢ - ١٠:١٠ / شماره خبر: ١٠١٨٢٠ / تعداد نمايش: 5570

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج