وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

آيين نامه اجرايي قانون تربيت ماماي روستايي (مصوب 26/9/1352 وزارت بهداري)

عنوان قانون:

متن قانون:

ماده اول (از آيين نامه ها)

ماماى روستايى به كسى اطلاق مى‏شود كه دوره آموزش مربوطه را با موفقيت بپايان رسانيده منحصراً براى اشتغال به امر زايمان طبيعى در روستاها از وزارت بهدارى پروانه كار گرفته باشد.

ماده دوم (از آيين نامه ها)

برنامه آموزشى شامل دروس نظرى و عملى ضميمه اين آيين نامه است و در صورت لزوم در مواد آن تجديد نظر خواهد شد. تبصره (1) دوره آموزش نظرى و عملى شش ماه است. تبصره (2) كارآموزى عملى در زايشگاها و يا در منازل براى هر دانش‏آموز نبايد كمتر از سى زايمان تحت نظارت باشد.

ماده سوم (از آيين نامه ها)

هر ماماى روستايى فقط در ده يا دهاتى مى‏تواند به حرفه مامايى بپردازد كه در پروانه او ذكر شده است. تبصره - محل خدمت هر ماماى روستايى در درجه اول روستاى محل سكونت او و روستاهاى مجاور است. در صورتيكه ماماى روستايى بخواهد محل خدمت خود را تغيير دهد بايد لااقل به بهدارى شهرستان اطلاع دهد تا رسيدگى و در صورت تصويب نسبت به تبديل پروانه كار او اقدام لازم بعمل آورند.

ماده چهارم (از آيين نامه ها)

كسانى مى‏توانند در دوره‏هاى آموزشى مراكز تربيت ماماى روستايى وزارت بهدارى شركت نمايند كه واجد شرايط زير باشند: 1- در دست داشتن معرفى نامه به تأييد سه نفر از معتمدين محل مبنى بر محلى و ساكن بودن و حسن سابقه. 2- دارا بودن گواهينامه تندرستى از بهدارى شهرستان. 3- حداقل داشتن گواهينامه پنجم تحصيلى يا ششم ابتدايى و آشنايى به زبان محلى. 4- موفقيت در مصاحبه ايكه بوسيله مربوطه به عمل خواهد آمد. 5- داشتن حداقل 17 سال سن. تبصره - گذرانيدن دوره آموزشى هيچگونه تعهدى از نظر استخدامى براى وزارت بهدارى در بر نخواهد داشت.

ماده پنجم (از آيين نامه ها)

محل و تاريخ پذيرش داوطلب و آغاز برنامه‏هاى آموزشى هر دوره به نحو مقتضى به موقع به اطلاع عموم خواهد رسيد.

ماده ششم (از آيين نامه ها)

روش كار و حدود وظايف ماماى روستايى به قرار زير است: الف - معاينه زن باردار از روى شكم ب - راهنماييهاى لازم در مورد حفظ سلامت زن باردار و آموزش تغذيه صحيح به زن باردار. ج - راهنماييهاى لازم در خصوص تهيه لوازم زايمان در منزل و وسايل مربوطه به نوزاد. د - ضد عفونى كردن وسائل لازم براى زايمان. ه - كمك در انجام زايمان طبيعى و معاينه جفت و مراقبت از چشم و ناف نوزاد. تبصره - ماماى روستايى موظف است تا دو ساعت بعد از زايمان از زائو مراقبت مستقيم نموده و تا 5 روز متوالى به منظور فوق از او و نوزاد بازديد نمايد. و - آموزش و راهنمايى بانوان روستايى در امر تنظيم خانواده. ز - هدايت زن باردار به پزشك در صورت مشاهده علائم زايمان غير طبيعى. ح - صدور برگ گواهى تولد و گزارش مراتب به مقامات ذيصلاح محل. ط - راهنماييهاى لازم در مورد بهداشت و تغذيه صحيح نوزاد.

ماده هفتم (از آيين نامه ها)

در صورتيكه ماماى روستايى مرتكب يكى از تخلفات مشروحه زير شود اجازه نامه او بار اول موقتاً تا يكسال و در صورت تكرار براى هميشه از طرف وزارت بهدارى لغو خواهد شد. 1- اگر محل كار خود را بدون اطلاع وزارت بهدارى تغيير دهد. 2- اگر در شهرها اقدام به مامايى نمايد. 3- اگر خارج از حدود وظايف قانونى خود اقدامى نمايد. اين آيين نامه در اجراى ماده واحده قانون تربيت ماماى روستايى مصوب خرداد ماه 1347 و تبصره ماده فوق در 7 ماده و 5 تبصره به تصويب رسيد. آيين نامه‏هاى ابلاغ شده به شماره 1196/1 مورخ 25/6/47 و شماره 728/1 -22/3/48 از تاريخ ابلاغ اين آيين نامه ملغى مى‏شود.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٨٨ - ١٤:٤٥ / شماره خبر: ٣٧٩٠ / تعداد نمايش: 2852

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج