وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نشست دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیر واگیر مطرح شد:

تدوین برنامه های آموزشی برای بیماران درخصوص بیماری های غیرواگیر در دستور کار وزارت بهداشت

نشست دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با حضور معاونین وزارت بهداشت و سایر اعضا برگزار و گزارش کارگروه های این کمیته ارائه شد.
 
 به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی، نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست دبیرخانه این کمیته با بیان اقدامات صورت گرفته در حوزه کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر، اظهار داشت: با تلاش های صورت گرفته، اطلاعات مرتبط با بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آنها در سطوح ملی و استانی وجود دارد، بر همین اساس ضروری است برنامه ریزی لازم برای جمع آوری اطلاعات و محاسبات مورد نیاز در سطح شهرستانها نیز صورت گیرد.
 
دکتر لاریجانی در ادامه افزود: همانطور که وجود اطلاعات در برنامه ریزی های مرتبط با بیماری های غیرواگیر اهمیت دارد، لازم است برای توسعه برنامه ریزی های استانی دوره های آموزشی مرتبط با پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر برای دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز برگزار شود.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اقدامان انجام شده در این زمینه، تصریح کرد: تفاهم نامه همکاری سه جانبه ای بین معاونت های بهداشت، درمان و آموزشی وزارت بهداشت درخصوص فعالیت کلینیک های دیابت در بیمارستان های آموزشی منعقد شد که اجرای آن می تواند اثرات چشمگیری در کنترل بیماری دیابت داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه ضروری است نقش سطوح مختلف نظام سلامت در کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت مشخص شود، خاطرنشان کرد: گسترش نظام ثبت دیابت کشور از طریق همکاری علمی با کشور سوئیس، اقدامی بود که طی چندماه گذشته در کارگروه دیابت و عوامل خطر متابولیک پیگیری شده است. 
 
دکتر لاریجانی با اشاره به اهمیت نقش بیماران در کنترل بیماری خود، گفت: باید بسته های آموزشی برای بیماران درخصوص بیماری های غیرواگیر تدوین شود. این امر می تواند کمک شایانی در کنترل این بیماری ها و عوارض ناشی از آن داشته باشد. 
 
در ادامه این نشست هریک از کارگروه های کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با ارائه گزارشی، پیشنهاداتی درخصوص تسهیل اجرای سند ملی کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر ارائه نمودند.  
 
دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت نیز در ادامه این نشست، با تاکید بر لزوم تعاملات برون بخشی برای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر گفت: باید از ظرفیت دستگاه های دیگر به ویژه در حوزه پیشگیری بهره برداری شود.
 
وی به نقش مردم و مجامع استانی در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه هایی که لازم است در این راستا پیگیری شود، برنامه ریزی برای مشارکت ساختارمند مردم  و تشکیل کانون های سلامت محله ها و همچنین مجامع استانی است. 
 
دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز گفت: تعاملات درون بخشی و همکاری  معاونت های مختلف وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر یکی از الزاماتی است که باید به آن توجه شود و تاکنون نیز همکاری خوبی در این زمینه صورت گرفته است. لازم است در چارچوب های ملی ارائه خدمات در حوزه های مختلف نیز نقش هریک از معاونت ها و نهادهای مرتبط مشخص شود.
 
دکتر رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت هم، در بخش دیگر این نشست با ارایه گزارش گروه های کارگروه سبک زندگی سالم، اظهار داشت: برنامه ایراپن در چند شهر به صورت پایلوت اجرا شده و باتوجه به تجاربی که در این زمینه حاصل شده لازم است ضمن بازنگری برنامه، اجرای آن توسط تمامی دانشگاه ها علوم پزشکی پیگیری شود.
 
دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز با اشاره به اینکه عوامل مختلفی در ابتلای افراد به سرطان موثر هستند، گفت: چارچوب ملی ارائه خدمات سرطان در دست تدوین است و در این سند به تمامی عوامل مرتبط توجه می شود.
 
دکتر حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت هم، از تشکیل کارگروه آموزش پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در این معاونت خبر داد و یادآور شد: آیین نامه هایی در رابطه با آموزش های مرتبط با بیماری های غیرواگیر تدوین شده و همکاری هایی با معاونت اجتماعی درخصوص برنامه های آموزش خودمراقبتی صورت گرفته است.
  
در پایان این نشست نیز، دکتر نیلوفر پیکری دبیر دبیرخانه کمیته ملی بیماری های غیر واگیر با اشاره به ارائه گزارش عملکرد ایران در کمیسیون بیماری های غیر واگیر سازمان جهانی بهداشت، گفت: در این کمیسیون توصیه هایی به کشورهای عضو شده که از آن جمله می توان به تاکید بر تعهد سیاستگذاران، اولویت بندی با مشارکت ذی نفعان،  پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در راستای اهداف پوشش همگانی سلامت، همکاری دولت، بخش خصوصی و جامعه، سرمایه گذاری خاص در راستای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر و ارزیابی اقدامات در سطوح مختلف اشاره کرد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ - ١٠:٤٣ / شماره خبر: ١٧٧٨٥٨ / تعداد نمايش: 2051

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج