وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت در مراسم روز دانشجو:

سیاست وزارت بهداشت توجه به کیفیت و تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز است

 مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه سیاست وزارت بهداشت ثبیت ظرفیت رشته پرستاری است، گفت: تا سال 1400 تثبیت ظرفیت در پذیرش این رشته ادامه دارد و پس از آن، پس از بررسی بر اساس نیاز  کشور اقدام خواهد شد.
 
به گزارش وبدا، دکتر حمیداکبری در مراسم روز دانشجو که با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد با اشاره به آمارهای متفاوت اعلام‌شده در مورد کمبود پرستار و تعداد دانشجویان پرستاری، از انجام مطالعات متفاوت در مورد نیازهای کشور به رشته‌های تخصصی گفت: آمار و ارقامی که از این مطالعات به دست آمد نشان می‌دهد که در برخی از رشته‌ها ظرفیت پذیرش بیش از اندازه است و باید روند کاهشی داشته باشیم و در معدودی از رشته ها هم افزایش ظرفیت و در اکثریت رشته ها تثبیت ظرفیت لازم است.
 
وی با اشاره به تحصیل حدود 55 هزار دانشجو در رشته پزشکی و همین تعداد دانشجو در رشته پرستاری گفت: در وضعیت فعلی بالای 80 هزار پزشک عمومی داریم و تصور کنید با اضافه شدن این تعداد در 6-7 سال آینده چه اتفاقی رخ می دهد.
 
وی از سیاست معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای حفظ روند موجود و تثبیت ظرفیت در پذیرش رشته پرستاری خبر داد.  
 
وی در پاسخ به چرایی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پرستاری گفت: ما با طرح نیاز به 200 هزار نیروی پرستاری از سوی دانشگاه‌ها روبرو بودیم و افزایش ظرفیت در سالهای اخیر نیز به همین دلیل بود.
 
مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص راه‌اندازی رشته مراقبت سلامت گفت: در رشته‌های بهداشتی نیرو زیاد داریم؛ اما اگر یک حوزه اعلام نیاز به مهارت و کار خاصی داشته باشد می‌توان این آموزش را در یک دوره آموزشی کوتاه‌مدت ارائه داد و این نیاز به رشته مجزا ندارد.
 
وی با بیان اینکه تا کنون مجوزی برای پذیرش در رشته مراقبت سلامت داده نشده است و پذیرشی تحت عنوان  پرستاری بیمارستانی صورت نخواهد گرفت تصریح کرد: در این خصوص پرستاران یا کسانی که تحصیلات مرتبط دارند، می توانند ایفای نقش کنند بنابراین به ازای هر کاری نباید یک مدرک تحصیلی دست افراد بدهیم؛ برای آموزش یک مهارت نیازی به ایجاد رشته نیست. می‌توان برای خیلی از موارد دوره‌های مهارت حرفه‌ای ایجاد کرد.
 
دکتر اکبری خاطرنشان کرد: بحث اقتصاد آموزش امر بسیار مهمی است؛ تربیت یک فرد کارشناس هزینه دارد و اگر قرار است این نیروی لیسانس در آینده در خیابان بیکار باشد هم تبعات بسیار زیادی برای کشور خواهد داشت و هم شان رشته را دچار تزلزل خواهد کرد بنابراین سیاست وزارت بهداشت توجه به کیفیت و تربیت نیروی انسانی بر اساس نیاز است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٥ آذر ١٣٩٧ - ٢٠:٢٠ / شماره خبر: ١٨٤٤٦١ / تعداد نمايش: 884

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج