وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو:

راه درست مبارزه با قاچاق، کاهش بروکراسی تولید است

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه هیچ خط تولید دارویی نباید تعطیل شود، گفت: راه درست مبارزه با قاچاق، کاهش بروکراسی برای تولید داخل است و نباید شرکت های خوش سابقه به دلیل بروکراسی با مشکل مواجه شوند.

به گزارش وبدا، دکتر غلامرضا اصغری در همایش پیشگیری و مقابله با قاچاق و تقلب در کالاهای سلامت‌محور با اشاره به حساسیت کالاهای سلامت‌ محور اظهار داشت: به دلیل اهمیت سلامت جامعه، باید درخصوص کالاهای سلامت محور، نظارت ویژه انجام شده و از کیفیت و سلامت‌ آن ها اطمینان حاصل کنیم.

وی افزود: در همه کشورهای دنیا گزارش‌هایی از میزان تقلب در کالاهای سلامت‌محور وجود دارد و این موضوع یکی از مشکلات این حوزه است. البته کشورهای مختلف برنامه‌هایی برای پیشگیری از قاچاق و تقلب در حوزه کالاهای سلامت‌محور دارند. بنابراین در مواردی استفاده از تجارب بین‌المللی می‌تواند باعث ارتقای کیفیت اقدامات در این حوزه شود.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به شرایط جغرافیایی کشور و ویژگی های کشورهای همسایه ایران، عنوان کرد: به دلیل شرایط اقتصادی، مرزهای طولانی و وجود همسایگانی که از مشکلات متعدد مانند جنگ و فقر رنج می‌برند، قاچاق و مبارزه با آن اهمیت ویژه‌ای دارد. سازمان غذا و دارو با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این حوزه فعال است.

دکتر اصغری با بیان اینکه کشور ناگزیر به ارتباط با جهان است و این ارتباطات مرزی از طریق بازارچه‌های مرزی و گمرکات در جریان است، افزود: نظارت‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی بر این موارد می‌تواند در مبارزه با قاچاق و تقلب در کالاهای سلامت‌محور کمک کند تا کیفیت و اصالت‌شان حفظ شود.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو با شفاف کردن و الکترونیک کردن نظارت‌ها و ردیابی کالاها، برای نظارت بیشتر تلاش می کند، تصریح کرد: همکاران می‌توانند با نظارت‌هایشان از سلامت مردم حفاظت کنند. برای مثال، دانشگاه علوم پزشکی یزد در زمینه‌ کالاهای مرتبط با غذا اقدامات نظارتی خوبی را انجام داده است.

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به تحریم‌های آمریکا، گفت: در شرایطی که دچار تحریم‌های ظالمانه آمریکا شده ایم، گرفتاری‌های اقتصادی بیشتر شده، وارد یک جنگ اقتصادی شده‌ایم و تحریم بر اقتصاد کشورمان تحمیل شده است، بحث مبارزه با قاچاق اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا وقتی تقاضا از مبادی رسمی تامین نشود باز هم تقاضا وجود دارد و منجر به ایجاد کمبود در بازار می‌شود. حال ممکن است این کمبود از طریق بازار غیر رسمی تامین شود که منجر به رونق بازار سیاه، قاچاق و تقلب می‌شود.

دکتر اصغری تاکید کرد: این موارد از عوارض جنگ اقتصادی است. به همین دلیل تلاش سازمان غذا و دارو این است که بتواند کالاهای سلامت‌محور به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی را از طریق مبادی رسمی تامین کند. از طرفی باید مواد اولیه را وارد کنیم تا تولید انجام شود و واردات رسمی را نیز تسهیل کنیم. هر میزان بتوانیم بستر قاچاق را تقلیل دهیم، بهتر است. بنابراین باید نیاز بازار را به طور رسمی تامین کنیم تا کمبودی در حوزه کالاهای سلامت‌محور به ویژه دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد نشود.

وی همچنین اظهار داشت: علی‌رغم ادعای دروغین آمریکا که می‌گوید دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست، اما باید گفت وقتی نقل و انتقال ارز دچار مشکل شده و بانک‌ها دچار مشکل شده‌اند، تامین دارو و تجهیزات پزشکی نیز با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین در شرایط جنگ اقتصادی این انتظار وجود دارد که فعالیت‌های ما هم تشدید شده و آرایش جنگی به خود بگیرند تا از اصالت کالاهایی که در بازار است، اطمینان حاصل کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: یکی از راه‌های درست مقابله با قاچاق این است که بروکراسی را برای تولید داخل تسهیل و پیچ و خم‌های اداری را کم کنیم و چنانچه شرکتی مشکل اداری یا صدور پروانه دارد، به آن، کمک کنیم. هیچ خط تولیدی نباید تعطیل شود. نباید یک شرکت با سابقه را به دلیل بروکراسی اداری دچار مشکل کنیم بلکه باید کارها را برای آنها تسهیل کرد تا شرکت‌های تولیدی به راحتی به تولید پرداخته و واردکنندگان هم به راحتی واردات‌شان را انجام دهند تا نیاز بازار تامین شود. هر چقدر در این حوزه موفق باشیم عرصه را برای قاچاق تنگ‌تر کرده‌ایم و اگر به این موضوعات توجه نکنیم، بستر را برای قاچاق باز کرده‌ایم.

دکتر اصغری با بیان اینکه تشدید بازرسی‌ها در انبارها و کالاهای در چرخه توزیع و داروخانه‌ها می‌تواند به ما کمک کند تا در شرایط فعلی مردم کمترین آسیب را ببینند، گفت: باید بتوانیم شرایط جنگ اقتصادی را با آسیب کمتری پشت سر بگذاریم هرچند که تحریم‌ها اثرگذار است، اما تلاش شما می‌تواند آثار زیان‌ بار آن را برای مردم کاهش دهد. باید با این نگرش در این روزها که روزهای کمک به مردم است بتوانیم از کیفیت محصولاتی که در اختیار مردم است پاسداری کرده و با تقلب ها و قاچاق مقابله کنیم./225/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧ - ١٣:٠٧ / شماره خبر: ١٨٤٦٣٩ / تعداد نمايش: 783

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج