وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت:

مالیات موثر، یک ضرورت برای کنترل و کاهش مصرف دخانیات است

در ايران بين 50 تا 55 هزار نفر در سال به دليل ابتلا به بيماري هاي ناشي از مصرف دخانيات جان خود را از دست مي دهند.

به گزارش وبدا، دکتر احمد جنیدی رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: هزینه های مصرف دخانیات برای درمان بیماری های مرتبط در ایران سالیانه حدود 200 هزار میلیارد ریال برآورد می شود.

وی گفت: شواهد جهانی نشان می دهد که هزینه های مربوط به مراقبت های بهداشتی تنها 30 درصد از کل هزینه های اقتصادی مصرف دخانیات را شامل می شود.

دکتر جنیدی افزود: این در حالی است که عمده هزینه اقتصادی مصرف دخانیات (70 درصد) مربوط به از دست دادن بهره وری ناشی از مرگ زودرس یا از دست دادن روزهای کاری و غیبت از کار بعلت ابتلا به بیماری های ناشی از مصرف دخانیات است.

وی افزود: دخانيات به عنوان بزرگترين عامل قابل پيشگيري مرگ و میر بیماریهای غیر واگیر در جهان شناخته شده است و بيش از 7000 ماده شيميايي در دود مواد دخاني شناسايي شده كه 70 نوع آن سرطانزاي قطعي است.

دکتر جنیدی گفت: مصرف دخانيات موجب بروز حداقل 14 نوع سرطان مي شود و بيش از 90 درصد موارد سرطان ريه در افراد مصرف كننده دخانيات رخ مي دهد.

وی افزود:دخانيات عامل مرگ ساليانه 7 ميليون نفر در جهان است که از اين تعداد 900 هزار مرگ فقط به دليل مواجهه با دود آن رخ مي دهد. افرادي كه مصرف كننده نيستند ولي در معرض مواجهه با دود ناشي از مصرف ديگران هستند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: طبق تحقيقات سازمان جهاني بهداشت مناسب ترين نرخ مالیات براي كاهش موثر مصرف، حداقل 75 درصد قيمت خرده فروشي است. اين ميزان در ايران تنها 10 درصد قيمت خرده فروشي است که موجب شده است متوسط قيمت سیگار در كشور حدود نيم دلار بشود. با در نظر گرفتن تورم و درآمد، قيمت سيگار طي سال های 1387 تا 1395 كاهش يافته و در رتبه بندی جهانی از مرتبه هجدهم در بین کشورهایی که کمترین قیمت سیگار را دارند به مرتبه سیزدهم در بین سال های 1387 تا 1395 تنزل یافته ايم.

وی افزود: برای رسیدن به هدف کاهش نسبی 30 درصد در میزان شیوع مصرف دخانیات تا سال 1404، ایران باید تلاش های کنترل دخانيات خود را تقویت کند و بر موثرترین اقدامات كه افزايش ماليات و قيمت محصولات دخاني است تأکید داشته باشد.

دکتر جنیدی اظهار داشت: متاسفانه در سال هاي اخير ادعاي صنايع دخاني نسبت به تاثير افزايش قاچاق ناشي از افزايش ماليات و بحث اشتغال مانع اجراي صحيح اين سياست گرديده است. این در حالي است كه تجربيات جهاني نشان داده افزايش ماليات ارتباطي با قاچاق ندارد و در بيش از 76 كشور موفق افزايش ماليات با كاهش قاچاق و افزايش درآمد دولت ها همراه بوده است كه اين درآمد در بخش هاي زيربنايي ديگر براي ايجاد اشتغال هزينه شده است.

وی گفت: ایران جزو 14 کشوری در جهان است که هیچ مالیات ويژه اي را برای دخانيات اعمال نمی کند. این مالیات که موثر ترین نوع مالیات بر محصولات دخانی است طبق بند ب ماده 69 قانون الحاق مصوب سال 93 مجلس محترم شورای اسلامی و ماده 73 قانون برنامه ششم الزام آور است که متاسفانه تنها در بودجه سال 95 اجرا گردید.

دکتر جنیدی افزود: در بودجه 97 ماليات ويژه ای به ازاي هر نخ سيگار داخلي 350 ريال و وارداتي 500 ريال در اجراي بند ب ماده 69 قانون الحاق پیشنهاد شده که در صورت تصویب، اندکی از فاصله موجود با حد مطلوب را در این زمینه کاهش می دهد. متاسفانه تلاش مستمر صنايع دخاني براي به حداقل رساندن ميزان ماليات برای تامین سود بالای 50 درصدی سهام داران آنها موجب گرايش جوانان به مصرف اين محصول مرگ آور مي شود.

وی در پایان گفت:بدون وضع مالیات موثر و افزایش قیمت محصولات دخانی، امیدی به کاهش مصرف نباید داشت و سازمان جهانی بهداشت آینده نگران کننده ای را در مورد وضعیت شیوع مصرف در ایران پیش بینی نموده است./216/201

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦ - ١٢:٠٩ / شماره خبر: ١٧٣١١١ / تعداد نمايش: 2010

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج