وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بجنورد/دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

شناسایی 54 نفر مشکوک به تالاسمی کم خطر در 9 ماهه امسال در شهرستان بجنورد

به گزارش وبدا  دکتر"بازخانه ای"گفت:در 9 ماهه امسال 2831 زوج  به آزمایشگاه مراجعه کردند و 54 مورد مشکوک به تالاسمی کم خطر و یک نفر نیز مشکوک پرخطر شناسایی گردید.

وی تصریح کرد :65 زوج مشکوک به تالاسمی نهایی شناسایی شده تحت پوشش این مرکز قرار دارند که تعداد بارداری های 12 زوج در  9 ماهه اول امسال گزارش شد و 11 مورد نمونه برداری جنینی مرحله دوم P.N.D برای ایشان انجام گرفت .

وی افزود:طی نتیجه نمونه برداری،5 جنین سالم و با تالاسمی مینور و 6 جنین مبتلا به تالاسمی ماژور گزارش شد که مجوز سقط درمانی برای ماژور صادر گردید.

به گفته سرپرست مرکز بهداشت شهرستان بجنورد تالاسمی بیماری خونی ژنتیکی است که در اثر آن هموگلوبین که جزء انتقال دهنده اکسیژن در سلولهای قرمز خونی می‌باشدساختار طبیعی خود را از دست داده و بنابراین پدیده تولید هموگلوبین غیر موثر در بدن ایجاد می شود در نتیجه هموگلوبین معیوب قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضا بدن نیست  .

دکتر بازخانه تصریح کرد : بهترین راه کنترل این بیماری پیشگیری ازطریق آزمایشات قبل از ازدواج و تشخیص پیش ازتولد است که درآزمایشات قبل ازتولد درمرحله مقدماتی بررسی وضعیت ژنتیک زوج های ناقل تالاسمی برای تعیین نوع نقص ژن درهریک اززوج ها قبل ازبارداری ودرمرحله تکمیلی بررسی وضعیت ژنتیک جنین وتشخیص قطعی مبتلا یا سالم بودن جنین انجام می شود.

وی افزود : فرد مبتلا به تالاسمی مینور به جز یک کم خونی خفیف در برخی موارد، مشکل دیگری ندارد ولی درنوع ماژور، فرد ژن ناسالم را ازهردو والد به ارث می برد وبه بیماری شدید مبتلا می شود . این بیماران دربدو تولد تفاوتی با دیگرکودکان ندارند ولی ازحدود۶ ماهگی تا دوسالگی علائم کم خونی را ازخود نشان می دهند و زرد و رنگ پریده می شوند، شبها به راحتی نمی خوابند ، درست غذا نمی خورند و دچار ضعف وبی حالی می شوند وبا بالاتر رفتن سن ، تغییرچهره وبزرگی سر،بزرگ شدن قلب ،اختلال در کارغدد و بزرگی طحال دیده می شود.

وی گفت :بیماران تالاسمی ماژورنیازبه تزریق مداوم خون و داروی دفع کننده آهن دارند.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦ - ١٠:١٨ / شماره خبر: ١٧٣١٠٢ / تعداد نمايش: 483

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج