وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اجرای پایلوت طرح مداخلات پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در لنجان

کارشناس ارشد اداره سلامت‌ جوانان‌و نوجوانان وزارت بهداشت اعلام نمود:  از سال ۹۵، شهرستان لنجان مرکز پایلوت اجرای طرح کشوری مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان شد.

 منوچهر زینلی در سومین همایش پیشگیری از حوادث ترافیکی در جوانان با حضور کارشناسان وزارت متبوع، معاون بهداشتی دانشگاه و کارشناسان سلامت جوانان ۴۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور، در اجرای فاز دوم مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان اظهار داشت: در پی اجرای پایلوت طرح مذکور در شهرستان لنجان شاهد دستاوردهای خوبی و کاهش میزان مرگ در گروه سنی هدف شدیم.

وی با بیان اینکه کاهش مرگ جوانان بین ۱۸ تا ۲۹ سال در دستور کار وزارت بهداشت است ادامه داد: به منظور کاهش مرگ ناشی از حمل و نقل ترافیکی نیاز به همکاری و مشارکت گسترده درون، بین و برون بخشی است .

کارشناس ارشد اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت با اعلام اینکه  طرح کشوری مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان در ابتدا در ۵ دانشگاه علوم پزشکی کشور به اجرا در آمد و پس از آن به ۹ دانشگاه علوم پزشکی دیگر تسری یافت، اعلام کرد: هم اکنون نشست سوم این طرح با حضور ۴۷ کارشناس مسول سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار می شود و بدنبال این اقدام، افراد آموزش ها را به صورت آبشاری به کارشناسان مرتبط در شهرستان های تحت پوشش ارائه خواهند نمود ودر ادامه، آموزش ها به جمعیت جوان  ۱۸ تا ۲۹ سال در منطقه تحت پوشش خود انتقال خواهند داد.

وی با بیان اینکه مرگ ناشی از حوادث ترافیکی و جاده ای به  سه علت فردی، جاده ای و سلامت و ایمنی خودروها  بر می گردد، ادامه داد: آنچه جزوظایف وزارت بهداشت است افزایش آگاهی و نگرش فردی در ارتباط با موضوع پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث حمل و نقل ترافیکی است که می تواند منجر به  تغییر رفتار در گروه هدف شود.

زینلی گفت: در حال حاضر تدوین برنامه استراتژیک پیشگیری از مرگ در دستور کار قرار دارد. با تدوین این برنامه که با مشارکت تمامی ذینفعان بخشی و فرابخشی در حال انجام است، ۵ علت عمده مرگ مشتمل بر حوادث ترافیکی، خودکشی، خشونت، علل قلبی عروقی و مصرف یا سوء مصرف مواد مورد تاکید می باشد.

وی تصریح کرد: اگر ما یک‌ برنامه ریزی دقیق و ساماندهی درستی داشته باشیم از طریق مشارکت گسترده بخشی و فرابخشی و با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، به طور قطع در آینده نزدیک شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی به ویژه در سنین ۱۸ تا ۲۹ ساله خواهیم بود.

کارشناس ارشد اداره سلامت جوانان و نوجوانان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه لنجان و گلپایگان  مرکز پایلوت اجرای طرح جامع ایمن هستند، ادامه داد:  با اجرای طرح   کشوری مداخلات آموزشی پیشگیری از مرگ ناشی از حوادث ترافیکی در جوانان در لنجان امروز شاهد کاهش آمار مرگ و میر جوانان ۱۸ تا ۲۹ سال ناشی از حوادث ترافیکی در این شهرستان هستیم.

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٧ - ١٣:٢٠ / شماره خبر: ١٨٧١٤٨ / تعداد نمايش: 58

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج