وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا/جهرم

عطاری ها مجاز به نسخه پیچیدن برای درمان بیماران نیستند

عطاری‌ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی، دارویی و ارائه مشاوره به مراجعان حتی در حيطه طب سنتي و در موضوعاتي مانند لاغري، ترک اعتياد يا هر مساله ديگري را ندارند.

 طب سنتی و مصرف گیاهان دارویی یکی از راه هاي درمان بيماري به شيوه سنتي بوده که بسياري از مردم براي درمان بيماريشان از آن استفاده مي کنند. امروزه شاهد وجود عطاري هايي در جامعه هستيم که بدون داشتن دانش در زمينه طب سنتي و آگاهي از عواقب مصرف گياهان دارويي به راحتي به تجويز و نسخه پيچيدن داروهاي گياهي به مردم روي آورده اند. اين در حالي است که  عطاري ها حق دخالت در امور پزشکي، دارويي و ارائه مشاوره به مراجعه كنندگان را ندارند.


دکتر ابولفضل نیکوسیر معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم اظهار داشت: عطاری محلی است که خشک شده گیاهان دارويي قابل تشخيص، عرقيات گياهي از منابع مجاز آن هم به شکل بهداشتي و انواع ادويه عرضه مي شود. عطاري ها مجاز به ارائه هيچ نوع شكل دارويي آماده اي اعم از قطره، قرص و كپسول به مراجعه كنندگان نيستند و هر اقدامي مانند ادعاي درمان بيماري از سوي عطاري ها غير مجاز و تخلف محسوب مي شود و مراجعه كنندگان بايد به اين مساله توجه داشته باشند.

وی با بیان این مطلب که عطاری‌ها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و دارويي ندارند گفت: عطاري‌ها حق ارايه مشاوره به مراجعان حتي در حيطه طب سنتي و در موضوعاتي مانند لاغري، ترک اعتياد يا هر مساله ديگري را ندارند. افراد نيازمند مشاوره در زمينه داروهاي سنتي و طبيعي بايد به سلامتکده‌هاي مجاز مراجعه کنند، در سلامتکده، پزشك متخصص طب سنتي حضور داشته و پس از ويزيت بيمار نسبت به تجويز دارو اقدام مي‌كند.


وی با اشاره به نظارت بر عطاری ها در شهرستان جهرم گفت: بازدید از عطاری ها به طور معمول توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده های طبیعي، سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه صورت مي پذيرد و در کنار آن بر حسب مورد بازديدهاي مشترک همراه با اداره اماکن، اداره تعزيرات، معاونت بهداشتي و  درمان دانشگاه و بازرسين مبارزه با کالاي قاچاق انجام مي شود كه تعداد بازرسي از هر عطاري به طور روتين حداقل چهار بار در سال است.

و با اشاره به تعداد بازرسی های انجام شده در چهار ماه نخست سال ۹۸ و همین طور سال گذشته گفت: تعدا بازرسی های انجام شده در سال گذشته ۳۵۶ مورد بوده و در چهار ماه نخست سال ۹۸، ۷۵ بازدید از عطاري هاي شهرستان صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: در بازرسی های صورت گرفته در چهار ماه نخست سال ۹۸ در شهرستان جهرم، ۱۹۲ کالای دست ساز تقلبی و غیر مجاز و ۱۰۰ قلم کالاي تاريخ گذشته کشف و ضبط شده است.
به گفته وی کرم های دست ساز پوستی، داروها و معجون های غیرمجاز برای درمان چاقي و لاغري، تقويت قواي جنسي و ترک اعتياد  از بيشترين اقلام کشف شده غير مجاز در چهار ماه نخست سال ۹۸ بوده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: اکنون در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری ها می بایست پروانه کسب خود را در معرض ديد عموم قرار دهند.

وی تاکید کرد: فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاري ها ممنوع و وجود اين فرآورده‌ها نشان از فعاليت غيرمجاز عطاري ها است.

افروز جعفرنیا مدیر نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی , مکمل دانشگاه علوم پزشکي جهرم با اشاره به فروش و عرضه مکمل هاي ورزشي توسط فروشگاه هاي  موجود در سطح شهر گفت: متاسفانه يکي از مشکلات اصلي دراين رابطه، ارائه مشاوره‌هاي دارويي از طريق فروشگاه هاي موجود در سطح شهر و يا مربيان ورزشي و همچنين توزيع غير مجاز مکمل‌هاي ورزشي درباشگاه‌هاست. كه در اين خصوص معاونت غذاو داروي دانشگاه علوم پزشكي جهرم بازديد ها ي متعددي به همراه كارشناسان اداره ورزش و جوانان شهرستان از باشگاه هاي ورزشي به عمل آورده كه تا حد زيادي از بروز خطا در اين حوزه پيشگيري شود.

وی گفت: در سطح شهرستان جهرم ۱۰ فروشگاه عرضه مکمل ورزشی و ۳۴ باشگاه ورزشی وجود دارد که بازدید بصورت کلی با هدف عدم تجویز دارو هاي نيروزا و مکمل هاي ورزشي قاچاق و تاريخ گذشته صورت مي پذيرد که اين بازديد ها توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي شود.

مدیر نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی، مکمل دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: داروها، مکمل‌هاو فرآورده هاي طبيعي بايد داراي مجوز وزارت بهداشت بوده ومحصولات وارداتي نيز بايد برچسب "تيتک" داشته باشد.  برچسب "تيتک" بروي اقلام و داروهاي مکمل وارداتي نصب شده  است به اين صورت كه داراي برچسبي زردرنگ بانشاني سايت ttac.irو درج شماره‌هاي ۲۰۰۰۸۸۲۲  و ۶۱۸۵ است . بنابراين مردم بايد آگاه باشندكه درصورت درج مشخصاتي غير از اين، برچسب و محصول مربوطه تقلبي بوده و بايدمراتب رابه مراجع ذيصلاح اطلاع دهند.

وی خاطرنشان کرد: شهروندان عزیز می توانند برای رسیدگی به شکايات و پاسخگويي به سوالات  در زمينه گياهان دارويي، مکمل و عطاري ها به شماره ۵۴۳۴۵۰۴۵ واحد نظارت بر فرآورده هاي طبيعي، سنتي، مکمل دانشگاه علوم پزشکي جهرم  تماس حاصل فرمايند.

گزارش مهسا مستعان

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٨ - ١٢:٤٧ / شماره خبر: ١٩٣٠٧٨ / تعداد نمايش: 75

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج