وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وبدا/جهرم

لاغرشدن با دارو ها و مکمل های لاغری ؛آری یا نه!

امروزه مصرف محصولات لاغری در کشورمان بسیار افزایش یافته است در حالیکه اکثر افراد مصرف کننده، از عوارض و خطرات این قرص ها آگاه نيستند.

دکتر ابوالفضل نیکوسیربا اشاره به افزایش نسبی چاقی و اضافه وزن در بین افراد  و سنين مختلف گفت: امروزه راهکارهاي زيادي براي کم کردن وزن پيش روي افراد وجود دارد، و عده زيادي که دچار اضافه وزن هستند تمايل دارند به راحت ترين شيوه ي ممكن با استفاده از داروها و محصولات لاغري وزن خود را كم كنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه افزود: یکی از محصولات پرطرفدار لاغری، پودرهای لاغری و فيبرداراست. مصرف روزانه دو تا سه ليوان از محلول اين پودر با آب، سبب حجيم شدن معده و در نتيجه کاهش اشتهاي افراد مي گردد. از طرف ديگر به علت خاصيت ملين بودن فيبر، حجم مدفوع را افزايش داده و در نتيجه آب بدن را کاهش مي دهد و در صورت مصرف طولاني مدت اين پودرها موجب دفع املاح، ويتامين هاي بدن و اختلال در سيستم گوارش بدن مي گردد.

دکتر نیکوسیر یکی دیگر از محصولات پرطرفدار لاغری را داروهاي گياهي برشمرد و گفت: بسياري  ازمحصولات گياهي مجوزدار که در داروخانه ها جهت درمان افزايش وزن به فروش مي رسنددر صورتي که زير نظر پزشک و همراه با رژيم غذايي مصرف شوند ميتوانند روند لاغري را تسريع كنند.

 وی اظهار داشت: داروهای گیاهی هرچند بی عارضه نیستند اما به نظر مي رسد کم عارضه تر از داروهاي شيميايي مشابه باشند. در کپسول‌هاي لاغري غير مجاز و دست ساز  که ممکن است در اماکني نظير عطاري ها به فروش برسد بيشتر از قرص‌هايي که خاصيت ملين دارند و ضد يبوست هستند استفاده مي‌كنند كه اين مواد فقط خاصيت ملين داشته و ارتباطي با چربي‌سوزي ندارند و گاهاً هم از قرص‌هاي فروزمايد و ساير داروهاي مُدر كه باعث افزايش ادرار و دفع آب بدن مي‌شود استفاده مي‌كنند كه اين مواد ارتباطي با چربي‌سوزي ندارند.لذا به هيچ عنوان بدون نظر پزشك يا مشاوره تغذيه  داروهاي گياهي يا محصولات لاغري يا تبليغاتي نظير( صددرصد گياهي و بدون عارضه)مصرف ننماييد.

دکتر نیکوسیر توصیه کرد: متقاضیان کاهش وزن باید از داروهایي  مختلفي مثل مت فرمين که کاربرد درماني ديگري دارند و  گاهي اوقات به اشتباه، به عنوان داروي لاغري استفاده مي شود دوري كنند. چرا كه عوارض خاص خود را در مصرف كننده به جاي مي گذارند.

افروز جعفرنیا، در ادامه افزود: شمار بسیاری از داروها که به طور غیرقانونی در بازار برای کم کردن وزن وجود دارند، مورد تائيد وزارت بهداشت نيستند ، ترکيبات سازنده آنها معلوم نيست و داراي عوارض بسيارخطرناک مي باشند.

 وی گفت: قرصهای لاغری غیر استاندارد در صورتی که بدون تجویز پزشک مصرف شود سيستم سمپاتيک بدن را فعال ميکند که در اثر آن ضربان قلب و فشار خون به طرز ناگهاني افزايش پيدا ميکندو همين مسئله باعث آسيب جدي به قلب و رگهاي شرياني ميشود.برخي ديگر از اين محصولات حاوي موادي نظير آمفتامين ها (شيشه)مي باشند كه عوارض بسيار خطرناكي را در مصرف كننده ايجاد مي كنند.

جعفرنیا در خصوص منع  کامل استفاده از قرص های لاغری گفت: تصمیم درباره مصرف قرص‌ های لاغری حتي با داشتن آگاهي از احتمال خطرات استفاده از آن کار سختي است اما در عين حال به دليل اين که امروزه بسياري از اين محصولات داراي تاثير و خطرات احتمالي هستند به معني اين که هيچ‌کس نبايد از آن‌ها استفاده کند، نيست. تشخيص نوع قرص و ميزان استفاده آن به عهده متخصص تغذيه است كه بعد از معاينه كامل فرد صورت مي‌گيرد.

مسوول اداره نظارت بر فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل های دانشگاه گفت:  متخصصان در این زمينه هشدار مي‌دهند که مصرف خودسرانه اين قرص‌ها به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود و مصرف آنها بايد زير نظر يک متخصص صورت گيرد.

جعفرنیا درباره رعایت بایدها و نبایدهای لاغر شدن بیان کرد: براي لاغر شدن به اراده خوب، رژيم غذايي مناسب و ورزش منظم احتياج داريد. درصورتي که استفاده از هرنوع دارويي لازم بود، آن دارو فقط بايد با دستور پزشک تهيه و مصرف شود. هرگز تحت تاثير تبليغات وسوسه کننده رسانه ها و شبکه هاي مختلف قرار نگيرد.

وی گفت:  از خرید و مصرف داروهایی که اطرافیانتان آن را پیشنهاد مي کنند، جدا پرهيز کنيد زيرا ممکن است مکانيسم بدن شما با آن ها فرق داشته باشد و آن دارو هيچ کمكي به شما نكند.

گزارش، زهرا کوهمال

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٣ مرداد ١٣٩٨ - ١٢:٠٤ / شماره خبر: ١٩٤٠٧٩ / تعداد نمايش: 102

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج