وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشکده علوم پزشکی اسفراین

حوادث و سوانح دومین عامل مرگ و میر کودکان

حوادث و سوانح با سهم بیش از 19 درصدی دومین عامل مرگ ومیر کودکان 1 تا 59 در ایران هستند.

به گزارش وبدا ، مصدومیت کودک به عنوان یک مسئله بهداشت عمومی در حال رشد در جهان مطرح است که هرساله صدها هزار کودک بر اثر حوادث غیرعمدی دچار عوارض و بیماری های ناشی از حوادث می شوند.

کارشناس سلامت کودکان دانشکده علوم پزشکی اسفراین با بیان اینکه  حوادث ترافیکی، غرق شدگی، سوختگی، سقوط و مسمومیت  5 عامل اصلی مصدومیت در کودکان است گفت :  در این میان حوادث ترافيكي با سهم 19 و 38 صدم درصدی دومین عامل مرگ و میر کودکان یک تا 59 در ایران هستند.

راحله ذبیحی افزود : طبق گزارش های سال 97 وزارت بهداشت ، سوانح و حوادث بر اساس محل زندگی، در خراسان شمالی سهم 93/33 درصدی و در شهرستان اسفراین سهم 67/16 درصدی در مرگ کودکان یک تا 59 ماهه داشته است.

کارشناس اداره حوادث و فوریتهای پزشکی اسفراین نیز در این باره آموزش كودكان حتي المقدور در محيط هاي شبيه سازي شده و استفاده از صندلی محافظ کودک در خودرو را برای حفظ سلامتی کودکان ضروری عنوان کرد و گفت :  استفاده صحیح از صندلی کودک  نرخ مـرگ و میر ناشـي از تصـادفات رانندگي را تا 71درصد در ميان نوزادان و 54 درصد در ميان كودكان كاهش ميدهد.

 خدیجه ذبیحی افزود : در هنگام عبور از خيابان ها كودكان آسيب پذيرترين گروه محسوب ميشوند، زيرا تا حدود سن ده سالگي هنـوز از مهارتهاي جسمي و شناختي لازم براي تشخيص و تصميم گيري در مورد ايمني خود در رفت  وآمد ها برخوردار نیستند لذا والدین در حفاظت از آنها در هنگام عبور از خیابان نقش موثری دارند.

وی تنها رها نكردن كودك در وسيله نقليه، بستن کمربند ایمنی ، تردد کودکان از خطوط عابر پیاده و اعمال قانون کاهش سرعت در اطراف اماکن آموزشی ، تفریحی و مسکونی را از دیگر مواردی عنوان کرد که در جهت حفظ سلامتی کودکان از حوادث ترافیکی باید رعایت کرد. 

کارشناس اداره حوادث و ترفیکی شهرستان اسفراین حفظ خونسردی را در هنگام حوادث از مهمترین موارد در هنگام حوادث عنوان کرد و افزود : در اقدام بعدی تماس با 115 به سرعت باید انجام شود.

خدیجه ذبیحی توصیه کرد : در هنگام حوادث اگر مضطرب هستيد تا رسيدن نيروهاي امدادي، مصدوم را حركت ندهيد و از هر گونه اقدام خودداري فرماييد در شرايطي كه براي حفاظت از جان مصدوم مجبور به حركت دادن او هستيد، سعي كنيد سر و ستون فقرات مصدوم را بي حركت نگه داريد.

وی در پایان با آرزوی سلامتی برای همه هموطنان توصیه کرد : در هنگام حوادث تا رسیدن نیروهای امدادی با رعایت نکات ایمنی مصدوم را با پتو بپوشانید.

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٨ - ١٠:٠٣ / شماره خبر: ١٩٤٩٤٧ / تعداد نمايش: 126

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج