وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت در نشست انجمن‌های علمی پزشکی:

داشتن استراتژی صحیح پیشرفت را به دنبال دارد/ لزوم تغییر برنامه ها و الگوها متناسب با شرایط روز

 معاون آموزشی وزارت بهداشت عصر امروز در مراسم آغازین نشست انجمن‌های علمی گروه پزشکی گفت: باید برنامه‌ها و الگوهایمان را متناسب با شرایط روز تغییر دهیم و برای پیشرفت آینده کشور برنامه‌های روشنی داشته باشیم.

 به گزارش "وب‌دا" دکتر باقر لاریجانی گفت: خاستگاه سلامت، آموزش پزشکی است و در این نشست قرار است در مورد برخی محورهای آموزش پزشکی تبادل نظر کنیم.

وی افزود: پیشرفت‌های نظام آموزش عالی ما به حدی بوده است که توانسته است تا حد زیادی نیازهای کمی ما را برآورده کند و نتیجه آن این است که امروزه در اکثریت استان‌ها پزشکان متخصص مختلفی داریم و تعداد آنها هم قابل توجه است.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: بردهای تخصصی، انجمن‌های علمی، قطب‌های علمی کشور، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور پتانسیل‌های مهمی هستند و اگر هم راستا با هم حرکت کنند می‌توانند تحولات بزرگی را در آموزش پزشکی کشور ایجاد کنند. 

دکتر لاریجانی یادآور شد: 40 سال از تشکیل دبیرخانه تخصصی در کشور می‌گذرد و به نظر می‌رسد که وقت آن است که تحولات جدیدی را رقم بزنیم. بسیاری از کاریکلوم‌ها احتیاج به بازبینی دارد و احتیاج داریم برنامه‌ها و الگوهایمان را متناسب با شرایط روز تغییر دهیم.

وی با اشاره به تغییر شرایط کشور نسبت به سه دهه گذشته گفت: امروز چالش اساسی ما بیماری‌های غیرواگیر هستند و بیش از 70 درصد از مرگ و میر کشور را این بیماری‌ها ایجاد می‌کنند که البته با نظر مساعد وزیر بهداشت کارهای اساسی خوبی در زمینه بیماری‌های غیرواگیر در کشور آغاز خواهیم کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به گسترش آموزش عالی در کشور گفت: در سال‌های اخیر بیش از 2000 موسسه آموزش عالی در کشور ایجاد شده است، اگرچه اکثر آن در حوزه آموزش پزشکی نیست اما ما باید برنامه روشنی برای توسعه‌های آتی داشته باشیم. اینکه ما در هر شهری یک دانشکده پزشکی ایجاد کنیم مجموعه وزارت بهداشت را تحت فشار قرار خواهد داد.

وی افزود: داشتن استراتژی درست می‌تواند ما را برای گسترش‌های آینده بیمه کند.

دکتر لاریجانی با اشاره به گسترش فناوری‌ها و روش‌های درمانی گفت: گفت در خیلی از بخش‌های دنیا پزشکان خیلی به مقالات اصلی مراجعه نمی کنند و به گایدلاین‌ها مراجعه می‌کنند. امیدواریم با همکاری اعضای انجمن‌ها، اعضای بردهای تخصصی و مجموعه‌ای از متخصصین که از نزدیک با این مسئله درگیر هستند بتوانیم گایدلاین‌هایی را تدوین کنیم.

وی گفت: انجمن‌های علمی می‌توانند نقش‌های موثری را در حوزه آموزش داشته باشند. در حال حاضر هم در اساسنامه انجمن‌ها بحث‌های آموزشی و پژوهشی بسیار برجسته است. 

دکتر لاریجانی ابراز امیدواری کرد که ارتباط با انجمن‌های علمی را بتوان در سطح مطلوب‌تری ایجاد کرد و افزود: امیدوارم با حمایت‌هایی که دکتر هاشمی خواهند نمود بتوانیم حمایت ملموسی از انجمن‌ها در زمینه فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند داشته باشیم.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم داشتن یک شبکه اطلاعاتی منسجم گفت: این شبکه به ارتباط بهتر و شناخت بیشتر منجر خواهد شد و همچنین می‌توانیم شواهدی از فعالیت‌های انجمن‌ها را در این شبکه قرار دهیم. امیدوارم با حمایت وزارت بهداشت این مسیر را بپیماییم.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ١٩ شهريور ١٣٩٤ - ٢٠:٥٨ / شماره خبر: ١٣١٨٧٧ / تعداد نمايش: 2730

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج