وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون بهداشت در نشستی تخصصی تشریح کرد:

تدابیر لازم برای بازگشت حجاج و کنترل کرونا ویروس اندیشیده شده/ اقدامات کنترلی از فرودگاه تا منزل حجاج ادامه دارد

به گزارش وب دا، دکتر علی اکبر سیاری در نشست روسا و معاونین دانشگاه های علوم پزشکی با بررسی چالش های بیماری مرس و بازگشت حجاج به کشور گفت: وزارت امور خارجه تحلیلی از علت ماندگاری سه ساله کرونا ویروس در عربستان و ریشه کنی سه ماهه این بیماری در کره شمالی ارائه داده که نشان می دهد ضعف و عدم دقت بیمارستانها و کادر خدماتی همچنین غیرواقعی بودن گزارش های وزارت بهداشت این کشور عامل این موضوع بوده است.

 به گفته سیاری ناتوانی در کنترل کرونا ویروس سبب شده طی این مدت وزارت بهداشت این کشور چهار وزیر عوض کند.

وی از تشکیل ستادی متشکل از مسئولان سازمان حج و زیارت، سازمان هواپیمایی، وزارت بهداشت و شماری از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها برای پیشگیری و کنترل این بیماری در کشورمان خبر داد و گفت: با توجه به فاجعه رخ داده در منا نگرانی ها نسبت به ابتلای حجاج ایرانی که در بیمارستانهای عربستان تحت مداوا قرار گرفتند وجود دارد.

 معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه برای پیشگیری و کنترل بیماری یک تیم از کادر پزشکی درمانی در هواپیما مستقر می شود، گفت: در هواپیما اطلاعات فردی و سلامت زائران از طریق فرم خود اظهاری بررسی می شود و اگر علائمی از سرفه، تنگی نفس و تب در فردی شناسایی شد به فروگاه اعلام می شود تا به محض ورود به فرودگاه از طریق آمبولانس هایی که برای این کار در نظر گرفته شده توسط تیم آموزش دیده به بیمارستان منتقل شود.

 دکتر سیاری تاکید کرد: تمام اقدامات لازم برای افراد مشکوک به بیماری مِرس از فرودگاه تا بیمارستان و  حتی در خانه حجاج انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر کادر درمانی، حجاج نیز پیش از اعزام به سفر حج تحت آموزش های بهداشتی مراقبتی قرار گرفتند، افزود: در تمام 19 فرودگاه بین المللی تمامی حجاج مورد معاینه پزشکی قرا می گیرند و بیمارستان ها نیز باید آمادگی پذیرش بیماران را داشته باشند. ضمن اینکه در بازگشت نیز آموزش های لازم از طریق تیم های مجرب و آموزش دیده وزارت بهداشت به حجاج و خانواده ها داده می شود.

معاون بهداشت وزیر بهداشت ادامه داد: پیش بینی شده که در این 19 شهر که حجاج به آنها بازخواهند گشت، موارد مشکوک از طریق اورژانس 115 گزارش شود و در هر بیمارستان بخشی ویژه برای این افراد در نظر گرفته شود.

 دکتر سیاری با بیان اینکه کرونا ویروس نوعی ویروس سرماخوردگی است که از طرق عطسه و سرفه و دست دادن ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود، از مردم خواست با رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های اولیه در پیشگیری از کرونا ویروس همکاری کنند.

 وی با اشاره به اینکه سرماخوردگی از طریق 200 نوع ویروس که کرونا یکی از آنهاست به وجود می آید، گفت: تغییراتی در کرونا ویروس به وجود آمده که  باعث شده میزان کشندگی آن 30 تا 40 درصد بیشتر باشد و چون دارو و واکسنی برای درمان آن شناسایی نشده تنها راه مقابله با این ویروس پیشگیری و مراقبت است.

 

 معاون بهداشت وزیر بهداشت درباره اپیدمی وبا در کشور عراق هم گفت: اکنون در چهار استان این کشور وبا همه گیر و 120 نفر مبتلا شده اند که با توجه به تردد بالای زائران بین ایران و عراق این موضوع از حساسیت بیشتری برخوردار است.

 وی از شناسایی یک نفر مبتلا به وبا در قم خبر داد و افزود: این فرد از اهالی نجف کشور عراق است که به قصد زیارت به قم سفر کرده بود که خوسبختانه به موقع شناسایی و به سرعت درمان شد.

به گفته این مسئول وزارت بهداشت کشورمان برای پیشگیری از این بیماری به حالت آماده باش درآمده و موارد مشکوک نمونه برداری می شود.

 سیاری با بیان اینکه باکتری وبا از طریق آب وغذای آلوده منتقل می شود، تاکید کرد: اگر این دو مورد رعایت شود، خطری افراد را تهدید نمی کند.

 

به گفته معاون وزیر بهداشت امروز مانوری برای بررسی میزان آمادگی بخش بهداشت و درمان کشور و رفع ضعف های موجود در این حوزه برطرف شود.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٥ مهر ١٣٩٤ - ١١:٤٢ / شماره خبر: ١٣٢٦٨٦ / تعداد نمايش: 2421

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج