وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر خبر داد:

هیچ مورد جدید ابتلا به کورونا ویروس در کشور مشاهده نشده است

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از منفی بودن نتیجه نمونه گیری ها از افراد مشکوک به کورونا ویروس خبر داد و تاکید کرد: هیچ مورد جدید ابتلا به کورونا ویروس در کشور مشاهده نشده است.

دکتر محمود نبوی در گفتگو با وب دا؛ درباره آخرین وضعیت کورونا ویروس پس از بازگشت شماری از حجاج به کشور گفت: از سال گذشته که شش مورد ابتلا به این بیماری در استان کرمان مشاهده و منجر به فوت دو بیمار شد، تا امروز مورد جدیدی گزارش نشده است.

وی افزود: از آن زمان تا کنون با مراقبت های شدید در بین افرادی که از سفر حج بازگشته اند و برداشت نمونه ترشحات تنفسی از دو هزار و 600 بیمار دارای مشکلات تنفسی شدید در بین حجاج، هیچ مورد جدید ابتلا به کورونا در کشور مشاهده نشده است.

دکتر نبوی گفت: امسال نیز همزمان با بازگشت حجاج به کشور، آن تعداد از حجاجی که دچار مشکلات شدید تنفسی بوده و علائمی از کورونا ویروس در آنها مشاهده شد، بستری شده و نمونه گیری از آنها به عمل آمد که خوشبختانه نتیجه نمونه گیری ها منفی بود و هیچ کدام مبتلا به کورونا ویروس نبودند.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به علائم این بیماری گفت: این بیماری به شکل عفونت حاد تنفسی همراه با تب و سرفه شروع شده و در یک سوم موارد اسهال و استفراغ و علائم گوارشی نیز در بین مبتلایان دیده می شود. اما بر خلاف سرماخوردگی های معمول، روند درمان به سمت بهبودی پیش نرفته و علائم تشدید می شود.

وی افزود: در موارد شدید پس از تشدید تب و تنفس در هفته دوم بیماری ممکن است اشکالاتی در ارگانهای دیگر از جمله ریه، کبد، کلیه و قلب بروز کرده و نارسایی این ارگانها در روزهای آخر هفته دوم بیماری منجر به مرگ می شود.

وی با تاکید بر اینکه این بیماری واکسن و درمان دارویی اختصاصی ندارد و درمان ها صرفا حمایتی است، افزود: موارد مرگ و میر بیشتر در افراد بالای 65 سال، بیماران دیالیزی، مبتلایان به برونشیت مزمن، نارسایی کبدی (سیروز)، نارسایی قلبی، آسم، دیابت شدید و شیمی درمانی دیده می شود و توصیه می شود افراد دارای این اختلالات و بیماری ها از سفر به عربستان به علت خطر مرگ بالا در صورت ابتلا بپرهیزند.

دکتر نبوی در پایان یادآور شد که اقدامات لازم به منظور کنترل و پیشگیری از ورود این بیماری به کشور از پیش از سفر حجاج آغاز شده و در بازگشت این افراد نیز در حال انجام است و نمونه گیری ها از زائران مشکوک به این بیماری تا بازگشت آخرین کاروان حجاج ادامه دارد.

 

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١٤ مهر ١٣٩٤ - ١٠:٥٩ / شماره خبر: ١٣٣٢٥١ / تعداد نمايش: 2124

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج