وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دکتر آقاجانی با حضور در غرفه « وب دا» مطرح کرد

معوقات سازمان های بیمه گر پایه بزرگترین مانع در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت/ نوسازی 3 هزار و 500 اتاق عمل در دستور کار

 معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تشریح دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت پرداخت و از رضایتمندی مردم از خدمات ارائه شده با نظرسنجی های صورت گرفته خبر داد.

به گزارش خبرنگار « وب دا» دکتر محمد آقاجانی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در غرفه پایگاه خبری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات برگزار شد، با اشاره به آخرین دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت عنوان کرد: این طرح از 15 اردیبهشت 93 با سه هدف حفاظت از مردم در مقابل هزینه های سلامت، ایجاد عدالت در خدمات سلامت و ارتقا کیفی خدمات درمانی آغاز شد.

وی با ابراز خرسندی نسبت به این که این طرح تا کنون نتایج درخشانی را با خود به همراه داشته است، افزود: علی رغم کمبودها در نظام ارائه خدمات، تلاش های یک سال اخیر مورد استقبال هموطنان قرار گرفته است.  به گونه ای که در نظر سنجی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 81.4 درصد رضایت مردمی رتبه برتر را کسب کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که از میان مجموعه وزارت بهداشت نیز بالاترین رضایت مردمی مربوط به مجموعه بیمارستان ها بوده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در سال های گذشته طبق نتایج نظر سنجی ها بیشرین نارضایتی مردم از بیمارستان ها بوده است.

پوشش بیمه در کشور به 95 درصد رسید

دکتر آقاجانی با بیان این که دولت با کمبودهای جدی مواجه است و بزرگترین طرح رفاه اجتماعی خود را هنگامی آغاز کرد که تحریم های گسترده علیه کشورمان اعمال شده بود، در تشریح آخرین دستاوردها و آمار 16 ماهه طرح تحول سلامت گفت: در این مدت بیش از 10 میلیون نفر ایرانی فاقد بیمه؛ زیر پوشش بیمه درمان قرار گرفته اند. بر این اساس پوشش بیمه در کشور به 95 درصد رسید.

وی با بیان این که پرداخت مردم از جیب در بیمارستان های وزارت بهداشت از 64 درصد به37 درصد کاهش یافته است، عنوان کرد: 10 میلیون نفر در این مدت از برنامه کاهش فرانشیز و حمایت های دولت بهره برده اند. همچنین خروج مردم از بیمارستان ها برای تهیه دارو و لوزام از حدود 100 درصد به کمتر از 3 درصد رسیده است.

انجام 40 میلیون ویزیت سرپایی در کلینیک های ویژه

وی به آمار40 میلیون مرتبه ویزیت سرپایی در کلینیک های ویژه در این مدت اشاره و اظهار کرد: در برنامه حمایت از ماندگاری پزشکان  4 هزار و 800 پزشک که عمدتا پزشک متخصص بوده مورد حمایت این برنامه در 331 بیمارستان و در 291منطقه محروم قرار گرفته اند. همچنین در طرح حمایت از زایمان طبیعی بعد از 20 سال در سال 93 آمار عمل سزارین5.5 درصد کاهش یافت به گونه ای که در این مدت 626 هزار نفر به صورت رایگان و طبیعی زایمان کرده اند.

بازسازی 2.1 میلیون متر مربع از بیمارستان های وزارت بهداشت در دستور کار

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به  برنامه ارتقا کیفیت هتلینگ بیمارستانی اشاره و عنوان کرد:  2.1 میلیون متر مربع بازسازی بیمارستان های وزارت بهداشت در حال انجام است و در این مدت  یک میلیون و 200 هزار متر مربع بازسازی انجام شده است.

وی ادامه داد: بیش از 30 هزار تخت خواب بیمارستانی نوسازی شده است این در حالیست که این روند همچنان ادامه دارد.

دکتر آقاجانی به وجود 18 پایگاه اورژانس هوایی اشاره و عنوان کرد: در این مدت یک هزار و 300 سورت پرواز انجام شده و  2 هزار مجروح نیز جابجا شده اند. بدیهیست در صورت فعال نشدن این اورژانس بسیاری از این مجروحان جان خود را از دست می دادند.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که در تجهیز بیمارستان های دولتی برای تامین  16 هزار قلم تجهیزات پزشکی برنامه ریزی شده است، گفت: بسیاری از این تجهیزات تحویل شده است و تحویل نهایی سایر اقلام نیز در دستور کار است.

نیاز به 80 هزار تخت بیمارستانی برای نزدیک شدن به شاخص های منطقه ای

دکتر آقاجانی  با بیان این که محدودیت زیرساخت درمانی در کشور جدی است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در مجموع  بیمارستان های خصوصی و دولتی  به ازای هر هزار نفر 1.5 تخت خواب بیمارستانی وجود دارد. این در حالیست که حدود 80 هزاز تخت نیاز داریم تا به شاخص های منطقه ای نزدیک شویم، اما با شاخص های جهانی فاصله بسیار داریم.

دکتر آقاجانی با اشاره به این که پتانسیل منابع دولتی توان سرمایه گذاری برای  2 هزار تخت در هر سال را دارد، عنوان کرد:  در نتیجه برای تامین تعداد تخت هایی که مورد نیاز است باید از منابع غیر دولتی استفاده کرد که بخشی از تامین این تخت ها را با سرمایه گذاری مشترک دولتی و خصوصی دنبال می کنیم.همچنین  ساخت برخی از بیمارستان ها طبق برنامه ریزی های انجام شده با برنامه مشترک آغاز شده است.

نوسازی 3 هزار و 500 اتاق عمل در دستور کار

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به بازسازی اتاق های عمل در بیمارستان ها گفت: هر چند بازسازی برخی از اتاق های عمل از مدت ها قبل انجام شده است اما بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در ماه های پایانی  سال جاری و نیز ماه های ابتدایی سال آینده به سراغ نوسازی 3 هزار و  500  اتاق عمل می رویم، این در حالیست که  بخش نامه نوسازی اتاق های عمل به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شده است.

معوقات سازمان های بیمه گر پایه بزرگترین مانع در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که معوقات سازمان های بیمه گر پایه بزرگترین مانع در پیشبرد طرح تحول نظام سلامت است، خاطرنشان کرد:  بیمه ها در سال جاری تقریبا پرداختی به مجموعه وزارت بهداشت نداشته اند و کمتر از 7 درصد از اسناد  سال 94 پرداخت شده است. این در حالیست که برخی از سازمان های بیمه گر هیچ پرداختی در سال جاری نداشته اند.

دکتر آقاجانی با بیان این که بیش از 7 هزار میلیارد تومان خدمات در این مدت ارائه شده است، گفت: موعد بیش از 4 هزار میلیارد تومان از این اسناد سپری شده است. در صورتی که این مشکل حل نشود در ماههای آتی چالش های بیشتر در بیمارستان های وزارت بهداشت خواهیم داشت. این در حالیست که نیمی از این مطالبات مربوط به بیمه سلامت ایرانیان و نیمی دیگر مربوط به بیمه تامین اجتماعی است./207/211

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٢٠ آبان ١٣٩٤ - ١٣:٥١ / شماره خبر: ١٣٥٣٤٤ / تعداد نمايش: 1904

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج