وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزیر بهداشت در دیدار با هیات اقتصادی آلمانی؛

آشنایی شرکت های آلمانی با بازارهای ایران بیشتر از ما است/ به دنبال سرمایه گذاری مشترک، انتقال تکنولوژی و دانش فنی هستیم

دکتر هاشمی در دیدار با هیات اقتصادی آلمانی زمینه های همکاری بین دو کشور را وسیع عنوان کرد و گفت: می توانیم به طور عمده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، ساخت پالایشگاه خون و تولیدات نیازهای مصرفی بازار ایران همکاری بهتری داشته باشیم.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی شب گذشته در دیدار با خانم بریگیته زیپریس معاون وزیر اقتصاد و انرژی آلمان و فعالان اقتصادی این کشور با بیان اینکه من تا حدود دو سال و نیم پیش چشم پزشک بودم و پس از آن به وزارت رسیدم، افزود: شرکت های مهم پزشکی آلمانی بیشتر از من به بازار ایران آشنایی دارند و بهتر از ما شرایط سرمایه گذاری در کشور ما را می شناسند.

وی ضمن قدردانی از توجه ویژه معاون وزیر اقتصاد و انرژی آلمان به علاقه ایرانیان در سرمایه گذاری به ویژه در حوزه پزشکی، خاطر نشان کرد: ما به دنبال سرمایه گذاری مشترک و انتقال دانش فنی هستیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: هر ملتی خواستار انتقال دانش به کشور خود است. پس از گذشت چندین دهه که ایران صرفا وارد کننده بود اما در حال حاضر انگیزه های بسیار قوی و دانشمندان برجسته ای در کشور ما وجود دارند که علاقه مندند سرمایه گذاران خارجی به دنبال افزایش واردات ما نباشند بلکه تکنولوژی و دانش محصولات به کشور ما منتقل شود.

دکتر هاشمی تأکید کرد: از طرف دولت ایران تضمین های حقوقی داده می شود و زبان مشترک ما در حوزه سرمایه گذاری و به ویژه حوزه پزشکی، قوانین بین المللی است بنابراین علاقه داریم تا رقم قابل توجهی تحت عنوان فاینانس را از سوی دولت آلمان داشته باشیم.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به سابقه همکاری شرکت هایی مانند مپنا با فاینانس، اظهار داشت: در حوزه سلامت نیز می توانیم شاهد چنین اتفاقی با ضمانت وزارت اقتصاد ایران باشیم.

دکتر هاشمی زمینه های همکاری بین دو کشور را وسیع عنوان کرد و گفت: می توانیم به طور عمده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، ساخت پالایشگاه خون و تولیدات نیازهای مصرفی بازار ایران همکاری بهتری داشته باشیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه ساخت بیمارستان، با توجه به پیشرفت های صنعت ساختمان در آلمان، ممکن است سرمایه گذاری در ایران مقرون به صرفه نباشد، ادامه داد: تصور میکنم بیمارستان هایی که آلمان می سازد بسیار گران تر از بیمارستان هایی است که کشورهایی مانند کره و ژاپن می سازند اما ساخت بیمارستان توسط سرمایه گذاران آلمانی نیز می تواند در کمیته مشترک بین دو کشور بررسی شود.

دکتر هاشمی یکی دیگر از زمینه های همکاری بین دو کشور را خرید خدمت از بخشی دانست که بتواند اورژانس کشور را در همه حوزه ها تقویت کند و افزود: علاوه بر مواردی که گفته شد، اورژانس های پیش بیمارستانی در بخش آمبولانس هوایی، زمینی و دریایی می تواند زمینه همکاری مناسبی باشد زیرا در کشور ما اورژانس دارای سازمانی منظم است و علاقه مندیم که آن را برون سپاری کنیم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: با توجه به شیوع بیماری های کلیوی و دیابت در ایران، گفت:  در این حوزه می توانیم خرید خدمت کنیم و اطلاع دارم که دو کمپانی مهم آلمانی در حوزه دیابت به صورت بین المللی فعالیت دارند که می توانیم با آنها همکاری مشترکی داشته باشیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه هیات امنای ارزی وزارت بهداشت از طریق سرمایه گذاری های مشترک، می تواند یکی از عوامل موثر همکاری در بخش تجهیزات پزشکی باشد، افزود: در ایران حداقل به 400 دستگاه MRI، سی تی اسکن و آنژیوگرافی، درمان های جدید برای سرطان از طریق دستگاه های های تک مانند پروتون تراپی و پت اسکن نیاز داریم که زمینه های همکاری را با بخش خصوصی و یا بخشی از دولت در قالب کنسرسیوم ها می توان تعریف کرد.

وزیر بهداشت از سرمایه گذاران آلمانی خواست تا به علاوه بر در نظر داشتن بازار 80 میلیون نفری ایران به بازار 400 میلیون نفری منطقه نیز توجه داشته باشند.

دکتر هاشمی از نیروی انسانی مجرب، جوان و دانشمند ایران به عنوان اصلی ترین سرمایه کشور یاد کرد و گفت: موقعیت منطقه ای و بین المللی ما از نظر علمی مناسب است و در عین حال کشورهای دوست ما در منطقه، وسعت زیادی را در اختیار بازار سرمایه گذاری های مشترک قرار می دهد. بنابراین علاقه مندیم تا با عمق بیشتری به روابط جدیدی که در دوره پسا برجام قرار است تعریف شود، نگاه کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به جلسات ارزنده هیات اقتصادی آلمان با سرمایه گذاران داخلی، خاطر نشان کرد: اطمینان دارم که سرمایه گذاران ایرانی به دنبال نوسازی و بازسازی روابط خود با آلمان و شرکای جدیدی هستند که در فضای پسا تحریم پیدا می کنند.

دکتر هاشمی گفت: آرزو می کنم که دوباره به شرایط آرمانی همکاری گذشته که به صورت مشترک با کشور آلمان داشتیم، بازگردیم و حوزه پزشکی می تواند بیشترین بهره را از فضای جدیدی که تعریف می شود، ببرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از پیشرفت های حوزه سلامت و بیمارستان های آلمان آگاهی دارم، افزود: ما منتظر سرمایه های مشترک، فاینانس و از همه مهمتر، اقدامات عملی هستیم و امیدواریم سرمایه گذاری های مشترک تا نوروز در شیراز به نتیجه برسد و از سوی دیگر نیز لازم است تا هیاتی برای ارائه گزارش های عملی به هر دو طرف ظرف یکی دو ماه آینده تشکیل شود.

گفتنی است در این دیدار دکتر دانش جعفری مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اقتصادی، دکتر آقاجانی معاون درمان، دکتر صدرالسادات معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت بهداشت، دکتر اسدی لاری مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت، مهندس رییسیون مشاور اقتصادی وزیر بهداشت و جمعی از مدیران حضور داشتند./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٢٩ دی ١٣٩٤ - ١١:٤٦ / شماره خبر: ١٣٨٩٠٢ / تعداد نمايش: 1826

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج