وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت:

اتحادیه آفریقا می تواند نقش مهمی در توسعه روابط ایران با کشورهای آفریقایی ایفا کند

مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به دیدار خود با مصطفی صدیقی کالوکو کمیسیونر امور اجتماعی اتحادیه آفریقا، از تمایل وی برای همکاری با نظام سلامت ایران خبر داد.

دکتر محسن اسدی لاری در گفتگو با خبرنگار وبدا، از آموزش نیروی انسانی، کنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر، واکسن، تولید داروهای جدید و طب سنتی به عنوان زمینه های مشترک همکاری ایران با اتحادیه آفریقا یاد کرد.

وی با بیان اینکه در این نشست نمایندگانی از معاونت های مختلف وزارت بهداشت به تشریح زمینه های همکاری فی ما بین پرداختند، افزود: ایران با بسیاری از کشور های آفریقایی مانند آفریقای جنوبی، تونس، الجزایر، مصر و تانزانیا روابط دو جانبه بهداشتی و درمانی دارد.

دکتر اسدی لاری به سفر رییس جمهور غنا به ایران و همچنین سفر رییس جمهور آفریقای جنوبی تا دو هفته آینده به ایران اشاره کرد و گفت: اتحادیه آفریقا می تواند نقش مهمی در توسعه روابط ایران با کشورهای آفریقایی ایفا کند.

مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت ادامه داد: مقرر شد یک کارگروه مشترک برای تنظیم برنامه عمل و تفاهم نامه ای که در آینده ای نزدیک در تهران و یا مقر اتحادیه اروپا توسط وزیر بهداشت به امضا خواهد رسید، تشکیل شود.

دکتر اسدی لاری همچنین اظهار داشت: در دولت، ستاد آفریقا تشکیل شده که به تمام وزارتخانه ها، سیاستی واحد را پیشنهاد می کند تا در خصوص همکاری و توسعه روابط با کشورهای آفریقایی بتوان، اقدامات مناسبی را انجام داد و در وزارت بهداشت نیز با همکاری معاونت های مختلف، برنامه راهبردی نظام سلامت با آفریقا در حال تنظیم شدن است و به زودی در وزارت امور خارجه نهایی می شود.

وی زمینه همکاری ایران با آفریقا را بسیار مناسب عنوان کرد و گفت: حضور ما در آفریقا، حضوری رقابتی خواهد بود و امیدواریم برای سلامتی مردم آن منطقه که نیازمندی بیشتری در حوزه سلامت دارند، مفید واقع شود چرا که سلامت هیچ حد و مرزی نمی شناسد.  

مشاور وزیر و مدیر کل امور بین الملل وزارت بهداشت از آمادگی ایران برای همکاری با کشورهای مختلف آفریقایی خبر داد و افزود: در خصوص بیماری ابولا نیز ایران، کمک های علمی بسیار مناسبی به این کشورها خواهد کرد.

دکتر اسدی لاری از تولید مشترک دارو، صادرات، واکسن، فرآورده های بیولوژیک و همچنین تجهیزات پیشرفته پزشکی به عنوان مهم ترین تقاضای کمیسیونر امور اجتماعی اتحادیه آفریقا یاد کرد و گفت: در حوزه آموزش پزشکی نیز همان طور که در سالهای گذشته شاهد تحصیل دانشجویان آفریقایی در دانشگاه های علوم پزشکی در کشور بوده ایم، امیدواریم همکاری در این زمینه نیز گسترش یابد./206

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٤ - ١١:٠٣ / شماره خبر: ١٤٠٤٦١ / تعداد نمايش: 2560

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج