وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در دیدار با کنسول افغانستان عنوان کرد:

گسترش مراودات اجتماعی با کشور افغانستان در گرو اجرای صحیح برنامه گردشگری سلامت

دو کشور ایران و افغانستان از ظرفیت های متعدد فرهنگی و اجتماعی برای راه اندازی برنامه گردشگری سلامت برخوردارند و ساماندهی این حوزه، گسترش مراودات اجتماعی و قرابت بیشتر دو ملت را به دنبال خواهد داشت.
 
به گزارش وبدا، رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در دیدار با کنسول افغانستان در زاهدان با اعلام این مطلب، گفت: ظرفیت های لازم برای توسعه روابط در حوزه های درمان، بهداشت و آموزش پزشکی میان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و نهادهای مسئول سلامت در افغانستان وجود دارد و ما آمادگی داریم تا با رعایت ضوابط قانونی و بین المللی، سطح همکاری های خود را با نظام سلامت این کشور ارتقا دهیم.
 
دکتر سیدمحمد هاشمی شهری با اشاره به تجارب موجود در حوزه گردشگری سلامت، گفت: با توجه به حجم نقدینگی که در این صنعت جابجا می شود، شاهد حضور برخی از دلالان در صنعت گردشگری سلامت در کشورهای مختلف هستیم و به همین دلیل قصد داریم تا اقدامات اولیه در این حوزه را به طور مستقیم و با هماهنگی مسئولان وزارت امور خارجه و بهداشت افغانستان شروع کنیم تا به نوعی شاهد تولد ناقص این نوزاد نوپا نباشیم.
 
وی با اشاره به خدمات گسترده نظام سلامت به شهروندان کشور افغانستان اظهار داشت: در دوره های اشغال این کشور توسط بیگانگان و در زمان وقوع جنگ های داخلی، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار ملت افغانستان بوده است و خدمات بهداشت و درمان تنها بخشی از خدماتی است که ایران به شهروندان این کشور ارائه می دهد. 
 
به گفته دکتر هاشمی وجود قرابت های فرهنگی میان ایران و افغانستان و مجاورت جغرافیایی در کنار برخورداری سیستان و بلوچستان از امکانات و ظرفیت های ارزشمند در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرصت های بی نظیری را برای همکاری در حوزه سلامت ایجاد کرده است و ما  آماده ایم تا از توان و ظرفیت های علمی و تخصصی برای تسریع در روند توسعه این کشور استفاده کنیم. 
 
وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان یکی از دانشگاه های مادر در جنوب شرق ایران در بیش از 65 رشته دانشگاهی دانشجو می پذیرد که 16 رشته تخصصی پزشکی، دندانپزشکی و یک رشته فوق تخصصی و فلوشیپ از جمله این رشته هاست. 
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اشاره به توفیقات نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت، گفت: برای کنترل بهتر بیماری های عفونی همچون سل و مالاریا و کاهش مرگ و میر مادران باردار تبعه افغانستان که در جمهوری اسلامی ایران سکونت دارند، نیازمند توسعه همکاری های فرامرزی با محوریت سازمان های مردم نهاد بین المللی هستیم. 
 
دکتر هاشمی شهری انجام نشست های دوره ای میان مسئولین بهداشتی مناطق مرزی و برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی برای کارکنان نظام بهداشت و درمان کشور افغانستان را از دیگر پیشنهادات دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای همکاری با کشور افغانستان برشمرد و گفت: این امر مستلزم انجام رایزنی های بین المللی و هماهنگی با نهادهای مسئول در دو کشور همسایه می باشد.  
 
همچنین در این دیدار که روز گذشته در محل دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برگزار شد، کنسول افغانستان در زاهدان ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی چابهار و اظهار همدردی با خانواده شهدا و مصدومین این جنایت، از استمرار ارائه خدمات به شهروندان کشور افغانستان در جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.
 
به گفته عبدالرحیم نیک پور، کشور افغانستان بیش از 40 سال است که درگیر جنگ است و هدف اصلی این جنگ نیز از بین بردن صلح، آرامش، تمدن و فرهنگ این ملت است. 
 
وی افزود: ما تا کنون در برابر این حملات و دشمنی ها مقاومت کرده ایم و از این پس نیز مقاومت خواهیم کرد.
 
کنسول کشور افغانستان با اشاره به تردد ناخواسته مهاجران غیر قانونی از مرزهای شرقی به کشور ایران گفت: این افراد برای دور شدن از درگیری ها و جنگ ها و صرفا برای دستیابی به فرصت های بهتر زندگی و اشتغال، کشور خود را ترک می کنند و همانگونه که برادران ایرانی ما با معضلات مربوط به ارائه خدمات و هزینه تصادفات و مجروحیت آنان مواجه هستند، مشاهده درد و رنج این افراد برای ما نیز دشوار و رنج آور است.
 
عبدالرحیم نیک پور با اشاره به قابلیت های علمی، آموزشی، درمانی و بهداشتی در استان سیستان و بلوچستان و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در صورت فعال شدن مسیر گردشگری سلامت بین افغانستان و استان سیستان و بلوچستان، شهروندان کشور ما نیز می توانند در نزدیکترین کشور و در جایی که مشکل زبان و برقراری ارتباط ندارند از خدمات درمانی استفاده کنند.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما تاکنون در زمینه توسعه همکاری ها جلسات متعددی را برگزار کرده ایم و امیدواریم تا این بار با اعلام توانمندی های تخصصی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و از طریق پیگیری های قانونی و حقوقی در سطوح وزارت امور خارجه 2 کشور، زمینه عملیاتی کردن توافقات شفاهی فراهم شود.   
 
در ادامه این نشست، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: برنامه های مرتبط با بهداشت و پیشگیری، اهمیت ویژه ای در نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران دارد و این حوزه از ساختار منسجمی برخوردار است.
 
دکتر سیدمهدی طباطبائی گفت: ارزیابی های بین المللی حاکی از موفقیت کشور ما در اجرای سیاست های مترقی بهداشتی است که پیشگیری از بروز بیماری های شایع منطقه و افزایش امید به زنده بودن به بالای 72 سال از مهمترین مصایق آن به شمار می رود.
 
وی افزود: مسائل انسان دوستانه و پایبندی کشورمان به حسن همجواری، مهمترین علت فعالیت های پیشگیرانه جمهوری اسلامی در مرزهای مشترک با کشورهای همسایه است و جمهوری اسلامی ایران پایبندی کامل خود به نظام بهداشت بین الملل (IHR) را به اثبات رسانده است.
 
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در برخی از موارد بهداشتی نیازمند همکاری نزدیکتری با کشورهای همسایه هستیم که پیگیری موارد ابتلا به بیماری سل و شناسایی مادران باردار پرخطر از جمله مهمترین این موارد درخصوص اتباع کشور افغانستان است.  
 
وی ادامه داد: با توجه به رایگان بودن درمان بیماری سل در ایران، این خدمات دارویی به اتباع کشورهای همسایه که در کشور ما زندگی می کنند نیز ارائه می شود، اما در برخی موارد این افراد قبل از پایان دوره درمان و به دلیل برخورداری نسبی از سلامت، کشور را ترک می کنند. در چنین مواردی عموما با عود عفونت و بروز موارد سل مقاوم به درمان مواجه هستیم و این افراد هم برای ساکنان کشور مبدا مشکلاتی را ایجاد می کنند و هم در برگشت مجدد به ایران سوش های میکروبی مقاوم به درمان را با خود به همراه می آورند. 
 
وی افزود: همه ساله حداقل 2 دوره واکسیناسیون سراسری فلج اطفال در استان سیستان و بلوچستان اجرا می شود که معمولا بیش از 160 هزار کودک زیر 5 سال افغانستانی نیز در این دوره های واکسیناسیون خدمات پیشگیرانه را دریافت می کنند.
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این خصوص اظهار داشت: در حال حاضر به جز پیوند قلب و پیوند کبد، تمامی خدمات تخصصی و فوق تخصصی رایج و پر کاربرد در بیمارستان ها و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ارائه می شود.
 
به گفته دکتر قاسم میری علی آباد، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مقدمات پذیرش بیمار بین المللی در حوزه های مرتبط با چشم پزشکی، درمان ناباروری، اشعه درمانی، شیمی درمانی، تشخیص قبل از تولد تالاسمی و سایر حوزه های تخصصی را فراهم کرده و آمادگی وجود دارد تا این خدمات را در قالب گردشگری سلامت به اتباع کشور افغانستان نیز ارائه شود.
 
وی افزود: خدمات تشخیصی و درمانی برای بیماران خاص ایرانی رایگان است و در حال حاضر بیش از 120 بیمارتالاسمی، 20 بیمار هموفیلی و 15 بیمار دیالیزی که از اتباع کشور افغانستان بوده و در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان زندگی می کنند نیز همانند شهروندان جمهوری اسلامی ایران، این خدمات را به طور رایگان دریافت می کنند.  
 
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری بیش از 5500 نفر از بیماران غیر ایرانی که عموما در فرآیند قاچاق انسان دچار سوانح رانندگی شده اند در بیمارستان های تابعه این دانشگاه بستری شده اند و با توجه به عدم امکان پرداخت هزینه های بیمارستانی توسط این قبیل افراد مبلغ 530 میلیارد ریال توسط بیمارستان های تابعه برای درمان آنها هزینه شده است.  
 
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم در این دیدار گفت: با توجه به ظرفیت های موجود برای پذیش دانشجوی خارجی در حوزه آموزش پزشکی، رفع موانع قانونی و پیگیری تسهیل امور کنسولی و اقامتی دانشجویان خارجی در دست اقدام و بررسی است. 
 
دکتر سیدمحمد نصیرالدین طباطبایی افزود: تمامی اطلاعات مورد نیاز دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پایگاه اینترنتی دانشگاه بارگذاری شده است./119

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ١٨ آذر ١٣٩٧ - ١٢:٠٠ / شماره خبر: ١٨٤٥٣٥ / تعداد نمايش: 639

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج