وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

برگزاري همایش داوطلبان سلامت و ایدز در سيستان و بلوچستان

همایش داوطلبان سلامت و ایدز با حضور امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان، ريیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و معاون بهداشت اين دانشگاه، در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌ پزشکی زاهدان برگزار شد.


به گزارش وبدا، آیت الله سلیمانی، امام جمعه زاهدان و نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز اظهار كرد: بر اساس اعتقادات مذهبی خداوند انسان را مختار آفریده است تا در چارچوب ضوابط مشخص و نظام علت و معلول به تدبیر امور دنیای خود بپردازد و همانگونه که برخی رفتارها، پیامدهای مثبتی برای انسان به همراه دارند، بعضی رفتارها نیز می توانند زمینه ساز برخی گرفتاری ها و مشکلات باشند.

امام جمعه زاهدان در ادامه افزود: ایمان به خدا و عمل صالح زمینه ساز برکت و خیر در زندگی و سرنوشت  فرد و اجتماع است و با توجه به ثمرات سلامت برای فرد و اجتماع، مراجعه به مراکز بهداشت و درمان برای تشخیص و درمان بیماری ها را می توان مصداق برّ و عمل نیک محسوب کرد.

آیت الله سلیمانی خاطر نشان کرد: بیماری عفونی که امروز از آن تحت عنوان اچ ای وی و ایدز  نام می بریم از بستر رفتارهای ناشایست برخی از افراد برخاست و به واسطه برخی رفتارهایی دیگر مثل اعتیاد تزریقی در دنیا گسترش پیدا کرد و در حال حاضر ما با افرادي مواجه هستیم که ناخواسته به این بیماری مبتلا می شوند.

وی گفت: خوشبختانه بهداشت و درمان ما عملکرد موفق و قابل قبولی داشته است اما در مورد این بیماری و بیماری های مشابه آن باید خود افراد هم اقداماتی را انجام دهند. اطلاع رسانی شفاف به مردم و عبور از برخی خطوط قرمز خود ساخته که آسیب رسان است، به ما کمک می کند تا افراد مبتلا نشوند و یا اگر مبتلا شدند در اسرع وقت درمان شوند.

دکتر سید محمد هاشمی شهری، ريیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نيز در همایش داوطلبان سلامت و پیشگیری از ایدز، با بیان این مطلب که مشارکت مردم در برنامه ها و حضور آنان در صحنه های اجتماعی اقدامات ناممکن زیادی را قابل اجرا و میسر ساخته است، خاطرنشان کرد: وقوع انقلاب مردمی و استمرار قدرتمند نظام جمهوری اسلامی با وجود تمام دشمنی ها و موانع، نمونه بارزی از برکات و ثمرات مشارکت مردم در برنامه ها است.

وی ادامه داد: نظام بهداشت و درمان نیز با اتکا به مشارکت های مردمی اقدامات بزرگی را در مسیر ارتقاي شاخص های سلامت به سرانجام رسانده و خوشبختانه در جایگاهی قرار گرفته ایم که از کشورهای همجوار و همتراز خود بالاتریم.

دکتر هاشمی تصریح کرد:  معتقدیم که مشکلات موجود را نیز می توانیم با استفاده از ظرفیت مردمی و مشارکت جمعی بر طرف کنیم.

ريیس دانشگاه علوم پزشكي زاهدان اذعان کرد: تاکنون ۳۵ سازمان مردم نهاد(سمن) در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای فعالیت های مرتبط با سلامت فعال شده اند و تصمیم داریم تا تعداد سمن های سلامت  را به حداقل  ۱۰۰ مورد برسانیم که خوشبختانه این  سازمان های مردم نهاد در کنار گروه ها و افراد داوطلب نقش کلیدی در مشارکت موثر مردم در حوزه سلامت دارند و در حال حاضر امکان انجام تست رایگان اچ آی وی برای تمام افراد جامعه وجود دارد و این خدمت به همراه مشاوره های پیشگیری و درمان به صورت محرمانه ارائه می شود.

دکتر هاشمی شهری اضافه کرد:  اطلاعات آماری ما نشان می دهد که روند ابتلاء به عفونت اچ آی وی و ایدز از طریق رفتارهای پرخطر جنسی در حال افزایش است که این افزایش روند ابتلاء زنان و نوجوانان از دیگر اطلاعات اپیدمیولوژیک است که به نوعی هشدار دهنده محسوب می شود.

وی ادامه داد:  افزایش موارد شناسایی موارد پیشرفته بیماری و بالا رفتن تعداد موارد مرگ در میان افرادی که ابتلائشان به تازگی تشخیص داده شده نشان دهنده ضرورت اقدام جدی برای شناسایی به موقع عفونت و بیماری است.

رییس دانشگاه از شناسایی به موقع حداقل ۹۰درصد از مبتلایان، فراهم نمودن امکان دریافت درمان ثابت و پایدار  برای حداقل ۹۰ درصد از بیماران و کاهش بار عفونت  ویروسی به کمتر از ۲۰۰ در حداقل ۹۰ درصد از مبتلایان را بعنوان ۳ هدف عمده حوزه سلامت برای پیشگیری از گسترش عفونت و مرگ و میر و ناتوانی بیماران برشمرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان نیز با اشاره به مشارکت فعال داوطلبان سلامت در همه برنامه های سلامت از جذب حدود 10 هزار داوطلب سلامت در دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان خبر داد وافزود: مشارکت در طرحهای واکسیناسیون، شناسایی مادران باردار، برپایی ایستگاه های سلامت، تغذیه، همکاری بهورزان در مناطق روستایی در حوزه مالاریا و سل و بسیاری از برنامه های سلامت از دستاوردهای داوطلبان سلامت است.

میترا توحیدی، رییس اداره توسعه سلامت پایدار معاونت اجتماعی وزارت بهداشت نیز در اين همايش اظهار داشت: تقویت شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، تقویت مشارکت هدفمند و ساختارمند مردم و گروه های مختلف در ارتقای سلامت از طریق ایجاد کانون های سلامت محله محور و همچنین توسعه سمنها، ایجاد ساز و کار پایدار برای تعامل بین مردم  و بخش ها با تشکیل مجمع سلامت از رده محله تا سطح  ملی، عملیاتی كردن رویکرد اجتماعی در حوزه های مختلف ارایه خدمات بهداشتی، درمانی، پژوهشی و اهتمام جدی بر استفاده از ظرفیت های هنری فرهنگی و رسانه ای درارتقای سطح  سلامت جامعه از مهمترین محورهایی که در مسیر اجتماعی شدن سلامت در وزارت بهداشت طراحی شده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

پنج شنبه ٢٢ آذر ١٣٩٧ - ٠٩:٣١ / شماره خبر: ١٨٤٧١١ / تعداد نمايش: 536

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج