وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

کنگره ملی دخانیات و سلامت در بندرعباس گشایش یافت

سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت با محوریت پیشگیری و کنترل دخانیات با حضور شرکت کنندگان از سراسر کشور در سالن شرکت ملی گاز بندرعباس گشایش یافت.
به گزارش وبدا، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان با حضور در جمع شرکت کنندگان در این کنگره ملی، تنباکو را تنها ماده ای دانست که بدون هیچ اعلام جرم یا جریمه ای در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
دکتر سید حسین داودی با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از استعمال دخانیات در دنیا گفت: متاسفانه بیش از 6 میلیون مرگ در دنیا به علت مصرف مواد دخانی به ثبت رسیده است که از این تعداد 600 هزار نفر به دلیل رفتارهای غلط که همان دود تحمیلی ناشی از مصرف دخانیات می باشد از بین می روند.
دکتر داودی بیان کرد: اقداماتی در سال 2003 میلادی در جهت کنترل دخانیات توسط مجمع بهداشت جهانی صورت گرفت و بيش از 172 کشور جهان و اتحاديه اروپا از زمان تصويب، اين پيمان را امضأ کرده اند. هدف  کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکلهاى آن حفظ نسلهاى حال و آینده از اثرات زیانبار بهداشتى، اجتماعى زیست محیطى و اقتصادى استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات از طریق ایجاد چارچوبى براى اقدامات درزمینه کنترل دخانیات است که قرار است توسط اعضاء در سطح ملى، منطقه اى و بین المللى به منظورکاهش چشمگیر و مداوم رواج استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود دخانیات صورت گیرد.
وی تصریح کرد: با توجه به ممنوعیت تبلیغات دخانیات در کشور و عرضه آزاد مواد دخانی که خود به نوعی تبلیغ محسوب می شود؛ باید با استفاده از ظرفیت های مهمی از جمله صدا و سیما نشریات و فضای مجازی با ارائه تبلیغات خلاقانه و ایجاد کمپین های اطلاع رسانی با دخانیات مبارزه کنیم.
دکتر داودی خاطر نشان کرد: منع استفاده از دخانیات در اماکن عمومی، افزایش قیمت و مالیات بر سیگار، ممنوعیت استفاده از مواد دخانی در اماکن عمومی، ممنوعیت تبلیغات در محل های عرضه مواد دخانی و سایر اقدامات بازدارنده موجب کاهش مصرف و کنترل دخانیات و در نهایت کاهش بیماریها و مرگ میر در کشور خواهد شد.
کنگره ملی دخانیات با حضور رییس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور، رییس انجمن قلب ایران، نماینده سازمان بهداشت جهانی، امام جمعه بندرعباس، اعضاء هیئت رییسه دانشگاه، جمعی از مدیران ادارت استان و شرکت کنندگان کشوری و استانی کار خود را امروز آغاز کرد و تا جمعه 7 دی ماه ادامه خواهد داشت.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٧ دی ١٣٩٧ - ٠٩:٣٢ / شماره خبر: ١٨٥١٥٧ / تعداد نمايش: 426

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج