وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ارائه 350 مقاله و پوستر در سومین کنگره ملی دخانیات در بندرعباس

دبیر علمی سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت در بندرعباس از ارسال 198 مقاله و 152 پوستر توسط شرکت کنندگان به دبیرخانه این کنگره خبر داد.
به گزارش وبدا، دکتر حسین فرشیدی گفت: با توجه به استقبال بسیار خوب از کنگره ملی دخانیات و سلامت ، 350 مقاله و پوستر به دبیرخانه این کنگره ارسال شد که از این تعداد 34 مقاله جهت سخنرانی پذیرفته و همچنین 10 مقاله با توجه به عدم همخوانی موضوعی رد شد.
دکتر فرشیدی از اقدامات ارزشمند و قابل توجه  این کنگره را جشنواره هنری که در حاشیه این کنگره بر پا شده است دانست و گفت : آثار هنری از جمله عکس، پوستر، کاریکاتور و فیلم کوتاه با مضمون پیشگیری و کنترل دخانیات طی ماه های گذشته به دبیر خانه جشنواره ارسال شد و امروز با حضور مسئولان افتتاح شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات ابراز کرد: مصرف دخانیات تقریبا همه اعضای بدن را درگیر می کند؛ لذا در بین افرادی که دخانیات مصرف می کنند علت اصلی بسیاری از بیماریها دخانیات است.
دکتر فرشیدی اذعان داشت: مصرف دخانیات موجب سکته قلبی، سکته مغزی، بیماریهای مزمن انسدادی ریه از جمله آمفیزم و برونشیت مزمن و سرطان (به خصوص سرطان ریه ، سرطان حنجره و سرطان پانکراس)  افسردگی، کاهش بارداری، زایمان زودرس، آب مروارید، خواهد شد؛ همچنین سیگار کشیدن می‌تواند منجر به بیماریهای عروق محیطی و پرفشاری خون شود.
دبیر علمی سومین کنگره ملی دخانیات و سلامت، میزان مصرف دخانیات در سال 2001 در بین مردان 32 درصد و در بین زنان 4 و نیم درصد عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون مصرف قلیان دربین خانم های هرمزگانی به 18 درصد می رسد که نسبت به آمار سایر استانها رتبه نخست کشور را به خود اختصاص می دهد.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

جمعه ٧ دی ١٣٩٧ - ١٠:٢٠ / شماره خبر: ١٨٥١٥٨ / تعداد نمايش: 479

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج