وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

با بهره برداری از اتاق های زایمان یک نفره، امکان حضور همسر در فرآیند زایمان فراهم شد

 
                   
با بهره برداری از بلوک های زایمانی جدید در بیمارستان های علی ابن ابی طالب (ع) زاهدان و امام خمینی (ره) خاش، تاکنون ۲۱ اتاق  تک نفره زایمان آغاز به کار کرده است. در این اتاق ها، همسر مادر باردار می تواند به هنگام زایمان در کنار وی حضور داشته باشد.
 
به گزارش وبدا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این خبر افزود: به زودی بلوک زایمانی بیمارستان رازی سراوان نیز به طور رسمی راه اندازی می شود و بدین ترتیب تعداد اتاق های اختصاصی زایمان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به ۳۷ اتاق افزایش خواهد یافت.
 
به گفته دکتر قاسم میری علی آباد، راه اندازی بلوک های زایمانی با اتاق های خصوصی زایمان، یکی از پروژه های چهارگانه طرح تحول نظام سلامت بود که در بیمارستان هایی که متخصص زنان و زایمان استقرار داشت، راه اندازی شده و برای ساخت و تجهیز ۳ بلوک زایمانی توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان هزینه شده است.
 
وی افزود: در حال حاضر در بلوک زایمانی فاطمه الزهرا (س) که ابتدای ماه جاری با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) افتتاح شد، هر ۳ مرحله  پیش از زایمان و دو ساعت پس از زایمان در یک اتاق خصوصی انجام می شود. 
 
فرحناز هرمزی، رییس اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با اشاره به اینکه این اتاق ها مخصوص زایمان های طبیعی است، گفت: مادر بعد از سپری شدن دو ساعت پس از زایمان تا زمان ترخیص به بخش بعد از زایمان منتقل می شود.
 
وی ادامه داد: در اين سیستم، ھر مادر در يك اتاق مجزا مراقبت ھا را دريافت مي كند و یک مامای مخصوص به خود دارد. 
 
به گفته هرمزی مهمترین ویژگی این سیستم امکان حضور اعضای نزدیک خانواده و به خصوص همسر، در کنار مادر باردار است که با تقویت حمایت های عاطفی می تواند به ارتقای شاخص های بهداشت روانی و حتی جسمی اعضای خانواده و تحکیم بنیان های این نهاد ارزشمند کمک کند. 
 
وی افزود: امکان شرکت اعضای خانواده در کلاس های آمادگی زایمان وجود دارد.
 
هرمزی گفت: یکی دیگر از تسهیلات اتاق های زایمان خصوصی در بلوک های زایمانی فراهم شدن امکان تحرک فیزیکی مادر در فضای اختصاصی و محیطی شبیه منزل است که استرس و فشار روانی را به حداقل می رساند. 
 
گفتنی است، با وجود تامین امکانات و فضای بهتر، هزینه زایمان طبیعی برای هموطنان افزایش نیافته وهمچنان رایگان است./۱۱۹

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١١ دی ١٣٩٧ - ١١:٠٣ / شماره خبر: ١٨٥٣٣٩ / تعداد نمايش: 743

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج