وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر نقش کلیدی مردم و رسانه ها در بسیج ملی کنترل فشارخون

 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آغاز بسیج ملی کنترل فشارخون، از روز گذشته (جمعه) در سراسر کشور، بر نقش کلیدی مردم و رسانه ها در دستیابی به اهداف پیش بینی شده برای این پویش ملی، تاکید کرد.
 
به گزارش وبدا، دکتر علی بهادر  در نخستین روز آغاز رسمی بسیج ملی کنترل فشارخون ضمن معرفی اهداف و چگونگی اجرای این پویش ملی، نسبت به اهمیت آن در ارتقای سلامت جامعه، تاکید کرد.
 
 رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز «فشارخون» را مهم ترین مولفه گویای سلامت فرد دانست و گفت: درصد بالای مبتلایان به پرفشاری خون در جمعیت بالای ۳۰ سال کشور و همچنین بی نشانه بودن ابتلا به این بیماری، موجب شد تا این بسیج ملی در کشور پیش بینی شود که در گام نخست، بر آگاهی بخشی به مردم و شناسایی مبتلایان تمرکز دارد.
 
دکتر بهادر آمار مرگ و میرهای ناشی از فشارخون بالا در فارس را ۴۷ درصد اعلام کرد و افزود: با توجه به بی نشانه بودن پرفشاری خون، شناسایی نشدن به موقع این بیماری، عوارض جبران ناپذیری مانند سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیه و بیماری های چشم را به همراه می آورد و از همین رو قاتل خاموش نامیده شده است.
 
وی کاهش سن بروز سکته های قلبی و مغزی در کشور را نشانه هشداردهنده دیگری عنوان کرد که نشان می دهد جمعیت جوان تری هم اکنون درگیر ابتلا به فشارخون بالا شده اند و علت این مشکلات را باید در مسایلی مانند زندگی شهری، بی توجهی به سلامت غذایی، کم تحرکی و چاقی دنبال کرد.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در همین راستا، تمامی مراکز ارائه خدمات سلامت، در کنار ایستگاه های سیار بسیج شده اند تا در طول برگزاری این پویش ملی، مردم را با بیماری فشارخون بالا و تهدیدهای ناشی از آن بیشتر آشنا کنند.
 
دکتر بهادر همچنین بر نقش کلیدی مردم در سلامت خود به عنوان محوری مهم اشاره کرد که باید مورد توجه قرار گرفته و در این زمینه فرهنگ سازی شود و تقویت اعتقاد و باور عمومی نسبت به این نقش کلیدی در ارتقای سلامت خود را موجب پیشبرد جدی در دستیابی به اهداف سلامت جامعه برشمرد.
 
تاکید دیگر ایشان، حوزه سلامت، همیاری اصحاب رسانه با اهداف سلامت و آگاهی بخشی عمومی در جامعه بود و از اصحاب رسانه خواست تا این امر را به عنوان یک رسالت ویژه مدنظر قرار داده و در مسیر ارتقای سلامت جامعه، نقش کارآمدی ایفا کنند.
 
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سلامت غذایی یکی از موثرترین مولفه های سلامت اعضای جامعه است که با آگاهی مردم در زمینه انتخاب مواد غذایی سالم، صاحبان صنایع نیز هدایت می شوند.
 
گفتنی است بسیج ملی کنترل فشارخون، روز گذشته (جمعه)  بیست و هفتم اردیبهشت، با حضور وزیر بهداشت در کشور آغاز شد و تا پانزدهم تیر، ادامه دارد./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٥:٠٤ / شماره خبر: ١٩٠٥١٧ / تعداد نمايش: 472

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج