وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در نشست خبری بسیج ملی کنترل فشار خون در دانشکده علوم پزشکی آبادان مطرح شد:

آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادن از آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت این دانشکده خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر شکراله سلمان‎زاده در نشست خبری برگزار شده با مضمون بسیج ملی کنترل فشار خون در جمع اهالی رسانه با اشاره به این موضوع که در شرف اجرای بسیج بسیار مهمی هستیم، اظهار داشت: در حال حاضر، نزدیک به 80 درصد بیماری‌ها در کشور بیماری‌های غیر واگیر هستند و برخلاف 3دهه قبل که بیماری‌های واگیر یکی از علل اصلی مرگ و میر بودند، به خاطر اتفاقات بسیار خوب در حوزه سلامت بعضی از این بیماری‌ها حتی دیگر وجود ندارند.

وی اضافه کرد: در این سال‌ها با افزایش امید به زندگی مواجه هستیم و با بالا رفتن طول عمر افراد، با افزایش ابتلا به بیمار‌های غیر واگیر روبرو شدیم و تغییر در سیمای بیماری‌های ایجاد شده است.      

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون و حوادث ترافیکی را از دلایل اصلی مرگ و میر در این سال ها اعلام کرد و گفت: ماموریت ما نیز عوض شده است و باید تمرکز بیشتری روی بیماری‌های غیر واگیر داشته باشیم. اگر فردی به این بیماری‌ها مبتلا شد نیاز به مراقبت مادام‌العمر دارد.

وی با بیان اینکه یکی از علت‌های اصلی تغییر سیمای بیماری‌ها تغییر سبک زندگی است، عنوان کرد: کاهش تحرک بدنی، تغذیه نادرست، افزایش مصرف نمک و مصرف سیگار و الکل 4عامل اصلی ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر هستند که باید آنها را کنترل کنیم و در این مسیر بهترین راه افزایش دانش سلامت مردم و ترویج خودمراقبتی است.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان ادامه داد: فشار خون نقش موثری را در ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر ایفا می‌کند، در این بین مصرف نمک زیاد یکی از علت‌های اصلی مبتلا شدن به فشار خون است. حد مصرف نمک 5 گرم در روز است که این مصرف در کشور ما 12گرم در 24ساعت است و باید کاری کنیم که این میزان اضافه از سفره‌ها حذف شود.

وی فشار خون را قاتل خاموش تعریف کرد و افزود: بیش از 50 درصد از افرادی که فشار خون دارند از بیماری خود باخبر نیستند و لازم است افراد 2 تا 3 بار در سال فشار خون خود را اندازه گیری کنند.

دکتر سلمان‌زاده خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در محدوده فعالیت ما از هر 4 نفر یک نفر مبتلا به فشار خون باشد که چیزی که کشف کردیم آمار کمتری را نشان می‌دهد. در این بسیج ملی فشار خون همه افراد بالای 30سال، بیماران کلیوی و مادران باردار گرفته می‌شود تا افراد مبتلا به این معضل شناسایی و درمان به موقع شوند.

وی تصریح کرد: از امروز تمام مرکز بهداشتی، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت موظف هستند تا فشار خون گروه هدف بسیج ملی یادشده را بگیرند و در سامانه کشوری ثبت کنند و از 17خرداد نیز در سطح شهر کیوسک‌های سلامت و اتوبوس سلامت این خدمت را به صورت رایگان ارائه می‌دهند و این طرح تا 15تیرماه ادامه خواهد داشت.

رییس دانشکده علوم پزشکی آبادان یکی دیگر از راه‌های مشخص شدن فشار خون افراد قرارگرفته در طرح را خوداظهاری از طریق ثبت در سامانه اینترنتی http://salamat.gov.ir  برشمرد و عنوان کرد: در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان حدود 260 هزار نفر را برای این بسیج ملی پوشش می‌دهیم و امیدواریم که به یاری همکاران و همت اهالی محترم رسانه غول بیماری‌های غیرواگیر را نیز به زانو دربیاوریم.
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز در این نشست از کنترل فشار خون 90 هزار روستایی و 170 هزار شهرنشین در جنوب غرب خوزستان در بسیج ملی کنترل فشار خون خبر داد و گفت: از هر 100 نفر 22تا 25 نفر به فشار خون مبتلا هستند و تنها 4 نفر ازاین تعداد فشار خون‌شان کنترل می‌شود و این مهم یک معضل جهانی است.

دکتر آرش بلالی اضافه کرد: بسیج ملی کنترل فشار خون در خاورمیانه انحصاری است و در دنیا نیز به شکل محدود اجرا شده است.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: در محدوده فعالیت این دانشکده 130هزار نفر در آبادان، بیش از 70هزار نفر در خرمشهر و 63هزار نفر نیز در شادگان مخاطب هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون هستند.

وی ادامه داد: از جمعیت یادشده 90هزار نفر در روستاها و 170هزار نفر در شهرها حضور دارند و در فاز یک طرح در شهر 43 پایگاه خدمات و در روستا 20مرکز و 135 خانه بهداشت، فشار خون افراد جامعه هدف را می‌گیرند.

دکتر یلالی از حضور 10 بیمارستان دولتی و خصوصی در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان خبر داد و اضافه کرد: 10 داروخانه نیز در این طرح فعالیت می‌‎کنند ضمن اینکه کلینیک‌های طب کار، ادارات و شرکت‌های بزرگ نیز به عنوان گلوگاه‌های جمعیتی در کنار این بسیج ملی هستند.302/145

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٨ - ١٠:٥٧ / شماره خبر: ١٩٠٥٢٧ / تعداد نمايش: 459

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج