وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد:

اورژانس هوایی؛ راهکاری مناسب برای انتقال اعضای فرد دچار مرگ مغزی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، همکاری اورژانس هوایی برای انتقال عضو به مراکز پیوند اعضا را یک پیشرفت بزرگ در کشور عنوان کرد و گفت: با همکاری اورژانس هوایی در انتقال اعضا به مراکز پیوند، گام موثری در موفقیت تیم پیوند اعضای کشور برداشته شد.
 
به گزارش وبدا، دکتر علی بهادر با بیان این مطلب اظهار داشت: نخستین شبکه اهدای عضو مرگ مغزی در شیراز رقم خورد. قبل از اینکه مجلس شورای اسلامی اهدای عضو مرگ مغزی را تصویب کند و تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز به ریاست دکتر سید علی ملک حسینی با فتوای امام خمینی (ره) این کار را در شیراز آغاز کرد.

وی ادامه داد: شبکه اهدای عضو جنوب کشور شامل استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، هرمزگان، یزد و اصفهان بود و زمانی که مورد مرگ مغزی در این استان ها گزارش می شد، اعضای اهدایی بیشتر با اتومبیل به شیراز منتقل می شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: در آغاز فعالیت تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعضای مرگ مغزی از شهرها و استان های دیگر با اتومبیل های استیجاری و یا آمبولانس به شیراز منتقل می شد، که بعدها با تلاش و هماهنگی با سازمان هواپیمایی، کار انتقال اعضای اهدایی فرد دچار مرگ مغزی به صورت هوایی انجام می شود.

دکتر بهادر با تاکید بر اینکه با همکاری اورژانس هوایی و انتقال سریع اعضا به مراکز پیوند، گام موثری در پیوند عضو برداشته شده است، افزود: به هر اندازه که بتوانیم اعضای فرد دچار مرگ مغزی را در کمترین زمان به دست تیم پیوند اعضا برسانیم، درصد نتایج پیوند عضو موفقیت آمیز تر است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: در بسیاری از کشورها، بالگردهای ویژه ای برای انتقال اعضای مرگ مغزی وجود دارد که امیدواریم این موضوع در ایران نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به دستاوردهای تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سه ماه نخست امسال، ۱۴۵ پیوند کبد، ۹۹ پیوند کلیه، ۴ پیوند روده، یک پیوند قلب و ۲ پیوند پانکراس توسط تیم پیوند این دانشگاه در بیمارستان پیوند اعضای ابوعلی سینای شیراز انجام شده که برای ایرانیان افتخار بزرگی به شمار می رود.
 
این عضو تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز یادآور شد: علیرغم آمار بالای بیماران مرگ مغزی ناشی از تصادفات، تعداد بیماران نیازمند اهدای عضو بیش از تعداد بیماران مرگ مغزی است که امیدواریم فرهنگ اهدای عضو در تمام اقشار نهادینه شود.

گفتنی است در چند روز گذشته، کبد یک نوجوان ۱۶ ساله اهل لاهیجان که بر اثر تصادف با موتورسیکلت دچار حادثه شده بود، با تایید مرگ مغزی و رضایت خانواده، با اعزام یک جراح از شیراز به رشت، از بدن وی خارج شد و در کوتاهترین زمان ممکن به صورت هوایی به شیراز منتقل شد تا در بدن خانمی جوان که مبتلا به بیماری پیشرفته کبدی بود، پیوند زده شد. همچنین قلب این نوجوان با اورژانس هوایی به تهران منتقل و کلیه ‌ها در رشت به بیماران نیازمند پیوند زده شد./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ١١ تير ١٣٩٨ - ١٠:١٨ / شماره خبر: ١٩٢٤٧٣ / تعداد نمايش: 463

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج