وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت انجام شد؛

راه اندازی دومین بانک شیر مادر کشور در شیراز


معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین گشایش دومین بانک شیر مادر کشور در بیمارستان حضرت زینب(س) شیراز، مهمترین ویژگی بانک شیر مادر در شیراز را ایجاد مرکز مشاوره در کنار این مرکز عنوان کرد.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی در این آیین که صبح امروز، در بیمارستان حضرت زینب(س) برگزار شد، با اشاره به احادیث و روایات قرآنی در خصوص اهمیت تغذیه با شیر مادر، در کنار شواهد علمی که این امر را ثابت می کند، شیر مادر را موجب پیشگیری از بیماری ها و ایمن سازی نوزادان از ابتلا به بسیاری بیماری ها دانست.
 
وی افزود: در کشور نوزادان بسیاری نارس و یا کم وزن هستند که نیاز به تخت ویژه دارند و به کمک سرم تغذیه می شوند، اما ایجاد بانک شیر مادر، فرصتی را فراهم می آورد که این نوزادان با شیر مادر تغذیه شوند و این امر در بهبودی آنان بسیار موثر بوده و سلامت این نوزادان را تضمین می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: همه مادرانی که نوزاد دارند، می توانند در کنار مصرف نوزاد خود، به تمامی مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه کرده و برای اهدای شیر به این بانک، راهنمایی می شوند تا پس از آزمایش و آموزش، بتوانند شیر خود را اهدا کنند، همچنین امکان انجام این کار به کمک ظرف های مخصوص، در منزل نیز وجود دارد.

دکتر رئیسی با تقدیر از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و به ویژه رییس دانشگاه، یکی از نقاط قوت در این مجموعه را هماهنگی مطلوب تیم هیات رییسه و به ویژه در دو حوزه بهداشت و درمان دانست و با ابراز امیدواری نسبت به تقویت این امر، راه اندازی این خدمت جدید با مشارکت دو حوزه بهداشت و درمان را نمودی از این تعامل مشترک عنوان کرد.
 
معاون بهداشت وزیر بهداشت، راه اندازی بانک شیر مادر را اقدامی بزرگ در کشور خواند که تمامی مسایل قانونی و شرعی آن در کشور انجام و تایید شده و افزود: برای فاز نخست، ۱۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور اعلام آمادگی کرده اند و برای فاز دوم نیز این خدمت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی دیگر راه اندازی می شود.

وی ویژگی مهم بانک شیر مادر در بیمارستان حضرت زینب(س) شیراز را پیش بینی یک مرکز مشاوره در کنار این بانک شیر دانست و تاکید کرد: اگر بخواهیم فرهنگ اهدای شیر را در کشور ترویج دهیم، لازم است این مراکز مشاوره در کنار بانک های شیر مادر، راه اندازی شود.

دکتر رئیسی ادامه داد: بانک شیر مادر مانند یک داروخانه قوی، به ویژه برای نوزادان بستری در بخش های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و پیشگیری از بسیاری بیماری ها دارد.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به تاکیدات دین مبین اسلام در این زمینه و احادیث ائمه در کنار پیشینه فرهنگی کشور، نسبت به موفقیت در تحقق اهداف راه اندازی این خدمت جدید، ابراز امیدواری کرد.

وی با تاکید بر تلاش برای ترویج این فرهنگ، نقش پزشکان، متخصصان زنان و کودکان و همچنین ماماها در این زمینه را کلیدی خواند.

دکتر «سید حامد برکاتی» مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت وزارت بهداشت، «بهار عظمتی» نماینده یونیسف، دکتر «عاطفی» معاون اجرایی معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر «علی بهادر» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «سیده فاطمه دستغیب» مشاور استاندار در امور بانوان و دکتر «عبدالرسول همتی» معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، از مسئولان حاضر در این آیین بودند./126/205

نسخه چاپي ارسال به دوست

چهارشنبه ٩ مرداد ١٣٩٨ - ١٢:٣٥ / شماره خبر: ١٩٣٦١٩ / تعداد نمايش: 464

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج