وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

بیرجند/ سرپرست دانشگاه در نشست خبری

زمان طلایی برای درمان بیمار سکته مغزی سه ساعت از شروع علائم است

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، در نشست خبری گرامیداشت روز جهانی سکته مغزی، دکتر محمد دهقانی سرپرست دانشگاه زمان طلایی برای درمان بیمار سکته مغزی را سه ساعت از شروع علائم عنوان کرد.
سرپرست دانشگاه با بیان اینکه هفتم آبان ماه همزمان با ۲۹ اکتبر روز جهانی مقابله با سکته مغزی نامگذاری شده است تا مردم در این زمینه و آشنایی با روشهای پیشگیری و درمان اطلاعات کسب کنند گفت: سکته مغزی بعد از سکته قلبی دومین علل مرگ است که می تواند تبعات سنگین اقتصادی بر دوش نظام سلامت و خانواده ها بگذارد.
دکتر محمد دهقانی با تاکید بر اینکه هزینه های سنگین سکته مغزی  ممکمن است فرد و  خانواده ای را به زیر خط فقر تنزل دهد اضافه کرد: در برنامه  طرح تحول سلامت یکی از موضوعات مهمی که برای آن برنامه ریزی منسجم و دقیقی صورت گرفت مقابله با سکته های قلبی با کد ۲۴۷ و سکته های مغزی با کد ۷۲۴ بود که این کد ها نشان می دهد که بیمارستان تحت پوشش این طرح در ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته آماده درمان سکته ها هستند
وی تصریح کرد: در برخی از سکته های مغزی  یک رگ خون رسانی در مغز بسته می شود که بر اساس برخی از آمار دو سوم سکته های مغزی را تشکیل می دهد و در یک نوع دیگر سکته های مغزی یک رگ در مغر پاره می شود.
سرپرست دانشگاه اضافه کرد: در سکته های مغزی نوع اول بسته به شرایط بیمار، فرصتی که کادر درمانی در اختیار دارد و برخی دیگر از مؤلفه ها با تزریق یک دارو  رگ بسته شده را می توان باز کرد و بیمار را به بهبودی رساند و یا علائم او را کاهش داد.
دکتر دهقانی با اشاره به اینکه زمان رساندن بیمار به اورژانس و مرکز درمانی در این زمینه بسیار حائر اهمیت است، اظهار کرد: در سه ساعت اول بعد از شروع علائم سکته مغزی و نهایت چهار ساعت و نیم بعد از آن می توان اقدامات مؤثری برای درمان بیمار انجام داد.
وی در ادامه علائمی که می توانسکته مغزی را حدس زد اینگونه عنوان کرد: این علائم انحراف صورت بیمار به این صورت که اگر بخواهیم لبخند بزند نمی تواند، ضعف اندام ها در دست و یا پا و اختلال در تکلم است.
سرپرست دانشگاه اعلام کرد: از ابتدای اجرای طرح حدود ۷۹ بیمار شرایط دریافت دارو مربوط برای درمان سکته مغزی را داشته اند و به جز ۱۲ نفر بقیه بیماران از تزریق این دارو سود برده اند.
دکتر دهقانی با بیان اینکه از ابتدای سال 97 تا کنون 52 بیمار سکته مغزی به بیمارستان ارجاع شدند که از این تعداد ۱۴ نفر شرایط دریافت دارو را داشتند گفت: یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود بیمار شرایط دریافت داروی درمان سکته مغزی را نداشته باشد تأخیر در ورود به روند درمان است و زمان طلائی از دست رفته است، چرا که شناخت دقیقی از علائم بیماری ندارد و برعکس سکته قلبی همراه با درد نیست.
وی عوامل خطر فشار خون بالا، دیابت، اختلال در چربی های خون، الکل، مصرف قرص های جلوگیری کننده از بارداری و...  را زمینه ساز سکته مغزی دانست. 

نسخه چاپي ارسال به دوست

يکشنبه ٦ آبان ١٣٩٧ - ١٨:٥٣ / شماره خبر: ١٨٢٩٢٤ / تعداد نمايش: 273

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج