وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

ئیس اداره سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: با افزایش جمعیت سالمندان، توجه به وضعیت این گروه سنی برای ارتقاء سلامت آنان و پیشگیری از بیماریها ضروری است.

وی عنوان داشت: تمرکز بر انجام مراقبتهای بهداشتی اولیه به خصوص در سطح خانه های بهداشت و پایگاههای سلامت اساس کیفیت زندگی و وضعیت سلامت را تشکیل می دهد و اگر چه کیفیت زندگی ابعاد بیشتری را نسبت به سلامت تشکیل می دهد ولی پایه و اساس کیفیت زندگی سلامت است.

وی ادامه داد: بخشی از نیاز های مرتبط با ارتقاء سلامت سالمندان شامل تعادل فیزیولوژیکی مانند تنفس، گردش خون، کار قلب و عروق و فشار خون است و در بسیج ملی کنترل فشار خون و مراقبتهای مستمر همراه آن علاوه برکنترل علائم حیاتی مانند فشار خون برای بررسی بیشتر سلامت در دوران سالمندی توجه به حیطه های روانی، خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و عملکردی و پیگیری هر گونه تغییرات گردش خون بسیار مهم است.

حسینی افزود: بنا براین بررسی وضعیت سلامت درک شده که از دید گاه ذهنی سالمند منشاء می گیرد و تحت تاثیر حمایت اطرافیان و پیشگیری از انزوا در جامعه است می تواند به کاهش فشار خون  کمک شایانی کند.

وی اظهار داشت: بر اساس رویکرد مراقبت سلامت،تعیین نیازهای سلامت سالمندان به خصوص در حیطه گردش خون به پیش بینی نیازهای جاری و آینده آنها می انجامد و تماس های اجتماعی و استفاده از کمک سازمانهای حمایتی می تواند منجر به کاهش استرس و به تبع آن کنترل فشار خون در این گروه سنی شود.

وی بیان داشت: از طرفی فشار خون در دوران سالمندی از بیماریهای تهدید کننده زندگی بوده که داشتن آگاهی از این بیماری مزمن می تواند نسبت روی توان مندی فرد اثر گذار باشد و احساس بد نا کار امدی  ناشی از بیماری را کاهش دهد.

حسینی افزود: سطح آموزش از عوامل مهم تعیین کننده بهتر یا بدتر بودن سلامت درک شده می باشد و آموزش سالمندان در تمامی دوره های مراقبت فشار خون در مورد تحرک بدنی، تغذیه سالم، پیشگیری از استرس و ... می تواند منجر به پای بندی بیشتر این گروه به نظام مراقبتی و رژیم درمانی گردد.

رئیس اداره سلامت جمعیت و خانواده معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خاطر نشان کرد: افزایش سلامت درک شده می تواند منجر به افزایش فعالیتهای روزمره زندگی و مراقبت به موقع از سلامت گردیده و منجر به کاهش سایر موارد ناشی از فشار خون بالا، نظیر خطر سقوط  در این گروه سنی گردد، پس برای داشتن یک دوران سالمندی موفق، موثر، پویا و سالم با اقدامات پیشگیرانه و یا درمان به هنگام عارضه پر فشاری خون می توان با مشارکت سالمندان در  اجرای بر نامه مراقبتی  کیفیت زندگی آنان را ارتقاء داد.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٧ خرداد ١٣٩٨ - ٠٧:٠٦ / شماره خبر: ١٩٠٩٣٧ / تعداد نمايش: 98

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج