وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

معاون وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران:

ایران بازیگر اصلی منطقه در تولید کالاهای سلامت می شود/ صرفه جویی 170 میلیارد تومانی با ساخت کارخانه دارو سازی شرکت دانمارکی در ایران/ داروهای نسل جدید انسولین تا سه سال آتی در ایران تولید می شود

معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، دوره پسا تحریم را فرصت خوبی برای حضور شرکت های بین المللی در حوزه سلامت کشورمان دانست و گفت: مطمئن هستیم شرکت های معتبر بین المللی و سرمایه گذاری های داخلی، ایران را به تولید کننده کالاهای سلامت در منطقه و بازیگر اصلی این حوزه تبدیل می کند.

به گزارش وب دا، دکتر رسول دیناروند در حاشیه امضای تفاهمنامه دارویی کمپانی نووو نوردیسک با سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان، به خبرنگاران گفت: براساس این تفاهم نامه شرکت نووو نوردیسک تا پایان امسال طراحی های لازم و انتخاب محل کارخانه را انجام می دهد و کلنگ تولید داروهای نسل جدید انسولین به زمین زده می شود.

 وی با بیان اینکه برای ساخت این کارخانه یک دوره دو ساله و برای دریافت مجوزها از سازمان غذا و دارو و اعتباربخشی به آن دوره یک تا یک سال و نیم پیش بینی شده تا به بازار وارد شود، افزود: اکنون تمام داروهای هدف این پروژه وارداتی است اما پس از گذشت حدود سه سال قادر به تولید داروها در داخل کشور خواهیم بود.

دیناروند سرمایه گذاری این پروژه را 70 میلیون یورو معادل 300 میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه حدود 170 میلیارد تومان برای واردات این داروها هزینه می شود که با ساخت این کارخانه بخش عمده ای از ارزبری واردات این داروها حذف و در داخل کشور تولید می شود.

 اشتغالزایی 160 نفر در کارخانه داروسازی

 معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش رو به رشد بیماری دیابت در کشورمان و کشورهای منطقه، این سرمایه گذاری را منطقی دانست و اظهار کرد: شرکت نووو نوردیسک جزء 10 شرکت معتبر و بزرگ دنیا در حوزه دارو سازی است که از فرصت دوره پسا تحریم برای سرمایه گذاری در ایران خوب استفاده کرد. مطمئن هستیم شرکت های معتبر بین المللی و سرمایه گذاری های داخلی، ایران را به تولید کننده کالاهای سلامت در منطقه و بازیگر اصلی در این حوزه تبدیل می کند.

 وی از اشتغالزایی 160 نفر در این طرح خبر داد و افزود: یکی از بندهای تفاهم نامه استفاده حداکثری از نیروهای ایرانی برای اشتغال در این کارخانه است که از مهندسان، داروسازان و نیروهای متخصص ایرانی خواهد بود.

انجام واکسیناسیون در ایران تا عاری شدن جهان از ویروس فلج اطفال

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره آغاز واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در کشور گفتاین بیماری در تمام کشورهای دنیا به جز یک کشور آفریقایی و دو کشور آسیایی که متاسفانه همسایه شرقی کشورمان هستند ریشه کن شده است و سازمان جهانی بهداشت تلاش می کند در این کشورها نیز ریشه کن شود.

 وی افزود: از سال 2015 در تمام کشورها واکسیناسیون از نوع خوراکی به تزریقی تغییراتی داشته است و در کشور ما هم امسال همزمان واکسیناسیون خوراکی و تزریقی صورت می گیرد و پیش بینی می شود پس از یک دوره شش تا هفت ساله این بیماری به طور کامل ریشه کن شود.

 به گفته دیناروند در ایران سال هاست که نمونه ای از فلج اطفال مشاهده نشده و ریشه کن شده است اما ما باید تا ریشه کن شدن این ویروس در سراسر جهان به واکسیناسیون خود ادامه دهیم.

 معاون وزیر بهداشت در پاسخ به تاسیس کارخانه دارویی در کشور عمان که پیش تر اعلام شده بود هم توضیح داد که تلاش هایی بین بخش خصوصی ایران با کشورهای اردن و عمان انجام شده اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

نسخه چاپي ارسال به دوست

سه شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٤ - ١٤:٥١ / شماره خبر: ١٣٢٤٨٠ / تعداد نمايش: 2366

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج