وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي رفسنجان

توزیع واکسیناسیون «پنتا والان» از نیمه دوم آبانماه

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه ، دکتر احمد جمالی زاده گفت: در راستای طرح تحول نظام سلامت در بخش بهداشت ، تغییر در برنامه واکسیناسیون همگانی با ورود و توزیع واکسن برعلیه یک میکروب خطرناک به نام هموفیلوس انفلوانزا و درقالب واکسن پنجگانه ( پنتاوالان ) در این ماه آغاز می گردد.

وی افزود: این واکسن که مجموعه ای از 5 واکسن بر علیه بیماریهای دیفتری ،کزا ز، سیاه سرفه ، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوآنزا است ، از نیمه دوم آبانماه در مراکز بهداشتی و خانه های بهداشت تحت پوشش دانشگاه توزیع می شود.

دکتر جمالی زاده در خصوص مزایای این واکسن گفت: از مزایای واکسن «پنتاوالان» علاوه برایمنی بر علیه پنج بیماری مذکور ، تعداد دفعات تزریق کمتر ،درد و ناراحتی کمتر کودک ،تعداد کمتر عوارض ناشی از تزریق و برنامه ریزی آسانتر برای ایمن سازی می توان نام برد .

وی ادامه داد: این واکسن در دو، چهار و شش ماهگی به شیرخواران تزریق می شود.

گفتنی است ، باکتری هموفیلوس آنفلوانزا تیپ ب بر خلاف تشابه اسمی با ویروس انفلوانزا ، به بیماری انفلوانزا هیچ ارتباطی ندارد . این باکتری باعث پنومونی( سینه پهلو ) ، مننژیت ، عفونت گلو و مفاصل و.... در کودکان زیر پنج سال شده و یکی از علتهای اصلی ناتوانی و مرگ و میر در این گروه سنی است .

نسخه چاپي ارسال به دوست

شنبه ١٠ آبان ١٣٩٣ - ١٢:٣٠ / شماره خبر: ١١٥٤٧٩ / تعداد نمايش: 1921

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج